Novinky

KATU / Katka Kvasňovská

Tanec ju naučil, že aj oblečenie by malo tancovať spolu s ňou

Dátum: 05.02.2024

Autor: Martin Brix

Sama si nepamätá či to bolo niekedy ináč. Ale už od mala verila, že raz bude módnou návrhárkou. Tento sen jej ostal až do dospelosti. Cestou kreativity ju sprevádzala mamina, ktorá tancoval, mala vzťah k móde a estetické cítenie. A práve tanec sa stal ďalšiu Katkinou vášňou. Katka vyrastala v prostredí, kde bol doma v kuchyni neustále rozložený šijací stroj. Katkina mamina si na ňom upravovala oblečenie, čo jej ostalo do dnes, kedy si čas od času upraví svoje šaty podľa vlastných predstáv. Sen byť módnou dizajnérkou stále silnel. Nechcela ísť za ním tvrdohlavo a aj preto bola cesta k móde odjakživa sprevádzaná tancom. Až sa tanec a móda dostali do bodu, kde si začali konkurovať a Katka nevedela, ktorou cestou pokračovať. Našťastie sa pred pár rokmi rozhodla, že nechce aby medzi sebou súperili, no naopak, aby spolupracovali. Tanec aj móda sú založené na estetike tela a to sa zdalo Katke ako veľká výhoda, na ktorej sa dalo stavať.

Katku fascinovalo ako sa textil správa v pohybe, ako dokáže dať choreografii hlbšiu myšlienku a zároveň ako pohyb dokáže pozdvihnúť samotný textil. Preto na začiatku rozmýšľala, že si svoj koncept vybuduje na obliekaní tanečníčok a že bude vytvárať kostýmy do tanečných predstavení. Dnes sa na to už pozerá inou optikou. Katka chce byť tanečnicou v bežnom živote. Keď ide do práce, z práce, do obchodu, na prechádzku do prírody, či na rande s priateľom chce aby s ňou odev tancoval.

foto Patricia Dianiska

Už na strednej škole dostala základy šitia, kde si uvedomila, že toto je to čo ju baví. Začala organizovať menšie módne prehliadky a prepájať ich s performance. Neskôr pomáhal módnej návrhárke Petre Weingart, ktorá jej dala cenné skúsenosti ohľadom krajčírskeho remesla ale hlavne dala Katke vietor do plachiet a ukázala jej, že má zmysle tvoriť si vlastnú značku. Život niekedy mieša karty nie tak ako by sme chceli a tak Katke chvíľu trvalo kým nadobudla presvedčenie, že teraz je ten správny čas venovať sa vlastnej tvorbe. To prišlo v priebehu roku 2023, kedy si Katka Kvasňovská zakladá vlastnú značku oblečenia pod názvom KATU.

Katkina tvorba sa zameriava primárne na ženy. Celý život sa venuje tancu a aj vďaka nemu sa jej darí vnímať do hĺbky ženstvo prostredníctvom tela, s čím úzko súvisí aj to, čo nosíme oblečené. Ženstvo ju fascinuje z povrchu, ale aj z hĺbky. Preto sa pri tvorbe snaží zvýrazniť ženskú líniu a zároveň priniesť pocit slobody a priestoru na kreativitu a dotvorenie každého kúsku podľa pocitu nositeľky. Každý model z dielne KATU si Katka najskôr predstavuje v pohybe, pretože tanec ju naučil, že aj oblečenie by malo tancovať spolu s ňou a dotvárať celkový efekt. 

Katka stíhla odprezentovať dve kolekcie. Modely Essentials otvárajú veľa príležitostí na ich nosenie a považuje ich za základ a „must have“ v šatníku každej ženy. Modely Special Pieces sú špeciálne preto, že existuje len jeden kus z každého modelu. Súčasťou je aj spolupráca so slovenským maliarom Jurajom Hubinským, ktorý svojím jedinečným rukopisom dotvára textilné materiály a z nich následne vznikajú „special pieces „.

Materiály, s ktorými pracuje, si dôkladne vyberá a sú pre Katku výnimočné, či už pre svoj príbeh, ktorý v sebe ukrývajú, alebo vďaka ich efektu.

Upútavku na kolekciu WOMEN’S GROUP CHAT nájdete na KATU Instagrame. Nejde len o klasickú kolekciu. WOMEN’S GROUP CHAT je zároveň aj koncept, ktorý roky dozrieval a čakal na svoj čas. Konečne sa dočkal. A Katka s ním. O celej myšlienke a atmosfére sa vraj dozvieme až na konci tohto krásneho procesu, na ktorom Katku sprevádza jej vysnívaný tím žien. Aj vďaka nim ešte stále zreje a prehlbuje sa nosná téma o ženských priateľstvách a putách. V modeloch Sunset Dress je jednou z hlavných línii aj skúmanie ženskej nežnosti a elegancie, ktorá Katke v dnešnej dobe úprimne chýba stále viac.

O (nie len) priateľstvách je aj ďalší Katkin projekt Fluent.Visuals. Ide o spoluprácu s dlhoročnou kamarátkou, fotografkou Michaelou Nagyidaiovou, s ktorou tvoria kreatívny tandem v oblasti fotografie, videa a art directingu.

Tanec ale nikdy napustila. Katka sa čoraz intenzívnejšie venuje umeniu jej srdcu najbližšiemu. Na začiatku minulého roku odštartovala pravidelné tanečné lekcie, na ktorých si užíva slobodu prejavu, emócie a pohybu, ktorý pre ňu tanec predstavuje. Nefixuje sa na žiaden konkrétny tanečný štýl, ani techniku. Tanec s Katkou žije od detstva a naučil ju veľmi veľa o svojom tele, o prístupe k svojmu telu, ale aj k životu, o tom ako si tanec užívať a netancovať cez ego. Rada sa o tieto skúsenosti delí a verí, že sa spolu s ňou naučíte nové veci. Každá Katkina lekcia je o niečom inom, nesie vždy inú atmosféru a nesústreďovať výhradne na „heelsy“, či iný konkrétny štýl. Dvere sú otvorené každému, kto si chce vďaka tancu oddýchnuť, prísť na iné myšlienky, nájsť svoju tanečnú osobnosť, vybúriť nahromadenú energiu, ale aj posúvať svoje hranice a vychádzať z komfortu.

foto Patricia Dianiska

Aby toho nebolo málo, Katka spolu s architektom a maliarom Jurajom Hubinským začala počas pandémie piecť. Výtvory neostali len v domácej kuchyni, keďže záujem o ne sa ozýval aj z radov kamarátov. Ak nie ste fanúšikom nízkotučného pečenia, Fatto Marmellato vás zásobí chutnými koláčmi a dezertami. Veď „cesto je cieľ“.

Fatto svoje portfólio postupne rozširuje a pod menom Fatto Objects, začnú čoskoro vznikať aj dizajnové veci (nie len) do kuchyne.Galéria