Novinky

studio petina / Petra Vallo

Porcelán v jemne farebných odtieňoch, ktorý spestrí každé vaše jedlo

Dátum: 21.11.2022

Autor: Martin Brix

„Nie som práve človek čo rád niekam lepí samého seba – okrem tony komplexov čo mi v tom bránia mám navyše aj pocit, že to nie je to čo zaujíma ľudí sledujúcich moju tvorbu… no ak by sa predsa niekto taký našiel tak…“. Konštatuje Petra na svojich sociálnych sieťach. „tak…“ ale pokračuje a preto sa dnes môžete zoznámiť s architektkou a keramičkou Petrou Vallo.

Keď sa obzrieme do Petrinho detstva, tak Petra bola presne ten typ dieťaťa, ktoré behalo po svete a tvrdila, že raz bude maliarka. Petrin brat chcel byť kuchár a variť pre ľudí, no a Petra chcela byť umelkyňa a kresliť. Každý v tom mal ale jasno. Otec Petre zohnal samonalepovacie fólie na stenu. V podstate išlo o jednorazové nástenky, ktorými jej oblepil celú izbu. Petra sa mohla pustiť do čmárania po celej izbe a do sebarealizácie. Časom sa z dediny sťahujú do mesta a navyše do hlavného. V Bratislave sa Petra rozhodla študovať stavebnú priemyslovku a tu sa začína jej cesta k architektúre, z ktorej sa neskôr vydá na cestu za keramickou tvorbou.

Petra Vallo vyštudovala architektúru, no jej srdce je skôr z porcelánu ako betónu a tehál. Svoj sen si začala plniť v roku 2017 keď si zašla tak povediac „dobiť baterky“ na keramický kurz. Odvtedy sa mnoho vecí zmenilo. Zakladateľka studia petina, Petra Vallo, je minimalistka s obsesiou pre colorblocking, čo sa zrkadlí aj v jej výrobkoch. Vďaka špeciálnemu spôsobu dofarbovania ešte surového porcelánu sú farby výrobkov krásne plné bez potreby vonkajšej glazúry a tak ostávajú zvonku matné a na dotyk zamatovo jemné. Pri tvorbe sa sústredí na autorskú úžitkovú keramiku vyrobenú pomocou foriem z liateho porcelánu. Nakoľko sa jedná o ručne vyrábanú keramiku, sú pri výrobkoch možné mierne odchýlky od uvádzaných rozmerov, či jemné  tvarové nedokonalosti.

V Petrinom portfóliu nájdeme poháre, šálky, vázy, misky a iné predmety do domácnosti. Jej sety pohárikov na espresso očaria jednoduchým designom a krásnymi zemitými farbami. Poháriky sú vyrobené z liateho porcelánu prifarbeného pigmentami ešte v surovom stave. Červená dekoračná miska na podstavci je vhodná ako centrálny prvok na stôl. Perfektne poslúži ako nádoba na sušienky, ovocie či kvetinové aranžmá. Pekne vynikne aj ako solitérny dekoračný prvok v interiéri. Porcelánová miska „maura“ je  vhodná na menšie raňajky či dávku zmrzliny s horúcim ovocím. Perfektne oživí dezert či tapas párty.

Z Petrinej keramiky cítiť, že vznikla pod rukami architektky. Čistota formy, minimalizmus, strohý matný finiš, ktorý lahodí oku aj hmatu. Menej je viac.Galéria