Novinky

naladova / Veronika Rišková

Myslíte si, že si kúpou handmade sviečky kupujete iba sviečku?

Dátum: 15.01.2024

Autor: Martin Brix

Veronika spolu s jej pomocníkmi pre nás vymýšľa a pripravuje voňavé produkty. S láskou vyrába sójové sviečky, v ktorých nájdete esenciálne alebo vonné oleje a sójový vosk. 

Myšlienka založenia značky Naladova začala kúpou handmade sviečky. Pre Veroniku to bola láska na prvý pohľad. Dovtedy jej myšlienka vŕtala v hlave, až nabrala odvahu a začala konať. Veronikinou snahou bolo priniesť sviečku, ktorá zaplní domov nádhernou vôňou, bude vašim spoločníkom pri oddychu alebo inej starostlivosti o seba. Pokus za pokusom sa približovala k dnešnej podobe. A nebola v tom sama. Celá rodina sa podieľala na vývoji. Všetci testovali, ovoniavali, šomrali, pochvaľovali si, všetci museli prinášať informácie ako boli spokojní, ako dlho doma voňali, a oveľa viac „ako, ako, …“. Po mnohých, mnohých nepodarkoch a niekoľkých podarkoch sa konečne odhodlala založiť vlastnú značku sviečok, ktorá je postavená na originalite, kvalitných surovinách a veľkom úsilí prinášať príjemný zážitok. Presne taký, ako mala Veronika na začiatku.

Dnes tvrdí, že nemôže byť šťastnejšia, keď nám môže prinášať čisté, vysokokvalitné sviečky, ktoré vyzerajú skvele a pocit domova povznesú na inú úroveň.  

Žijeme v dobe, kedy si spotrebitelia oveľa viac všímajú to, čomu sú ich telá vystavené. Výnimkou nie sú ani sviečky. Veľkou otázkou je, či je zdravší klasický parafínový vosk alebo sójový vosk, ktorý používa aj Veronika pri výrobe sviečok. Sójový vosk je prírodný produkt, vyrobený zo sójového oleja, ktorý sa od sóje oddelí mechanickým lisovaním. Primárnym krokom pri výrobe sójového vosku je proces nazývaný hydrogenácia. Vďaka tomu sójový olej pri izbovej teplote tuhne a vytvorí sa vosk. Vyrába sa teda z obnoviteľných zdrojov. Parafínový vosk je vo svojej podstate tiež prírodný produkt. Vyrába sa z ropy, ktorá je zmesou uhľovodíkov, ktoré vznikli rozkladom rastlín a zvierat. Ropa sa v rafinériách premieňa na hotové výrobky, ako je mazací olej. Z procesu rafinácie mazacieho oleja vznikajú parafínové vosky. Mnoho štúdií (napr. 2009 štúdia Štátnej univerzity v Južnej Karolíne) dokázalo, že parafínové vosky pri pálení uvoľňujú do vzduchu jemné čiastočky, napr. karcinogénny benzén. Parafín horí jednoduchšie, nie je taký hustý ako sójový vosk. To znamená, že vôňa sa stáva silnejšou, ale aj, že horí rýchlejšie a tým pádom sójový vosk dlhšie vydrží. Použitie oboch typov voskov má svoje výhody a všetko závisí od osobných preferencií. Ak sa rozhodnete, že chcete sviečku, ktorá vám poskytne silnejšiu vôňu a je lacnejšia, môžete si vybrať parafín. Ak chcete vosk, ktorý pochádza z obnoviteľného zdroja, má vynikajúcu vôňu a horí čistejšie a dlhšie, môže byť tou správnou cestou sója.

Prečo si Veronika vybrala sójový vosk? 

Sóju si Veronika vybrala z niekoľkých dôvodov. Vlastnosť, ktorú má na nej najradšej je pomalé horenie. Sójový vosk je síce drahší, no pomalšie horí a to znamená, že sviečka dlhšie vydrží. Ide o obnoviteľný zdroj (vegetačné obdobie sóje je okolo 120 dní). Pri horení sójového vosku nevzniká žiadny čierny dym alebo sadze – pokiaľ dodržujeme odporúčanú starostlivosť.

Čím sú sviečky naladova výnimočné?

Na našom trhu je dostatok šikovných výrobcov sviečok. Naladova sa chce odlíšiť originalitou. Originálnou vôňou alebo nápisom, ktorý poteší a vyčarí úsmev. To všetko v kombinácii s kvalitnými surovinami – čistým voskom a vonnými olejmi bez škodlivých ftalátov a parabénov. Navyše používajú originálne sklenené poháre s drevených vrchnákom alebo slovenskú keramiku. Po vypálení je možné nádobku využiť ako kvetináč, dekoračnú misku alebo inak. Kreativite sa medze nekladú. Nakoľko ide o ručnú výrobu dizajn a veľkosť pohára sa môže líšiť.

Naladova sú sviečky, ktoré nás svojou príjemnou vôňou a jemne praskajúcim knôtom privedú do stavu pohody.

Dnes som domased – Mystická a temná vôňa s tónmi kadidla a myrhy, zjemnená sladkou vanilkou, pačuli a bergamotom.

Furt dačo! – tzv. meditačný, krásne vyvážený mix esenciálnych olejov. Zemitá, jemne kvetinová, prírodná vôňa prevonia celú miestnosť. Vhodná práve pre chvíle pokoja, relaxácie, jednoducho leňošenia pri tom, čo máte radi.

Láska ide cez kvety – kvetinová sviečka, ktorá vám prinesie do príbytku sviežu kvetinovo-ovocnú vôňu pivonky a červeného jablka, po ktorých nasledujú výdatné tóny ruže, jazmínu a fialky.

Mám v paži na lehátku – Sviečka, ktorá vám povie, že všetko je v poriadku, proste tak ako má byť. Spojenie sviežeho bergamotu, pomaranču a tónov exotického kokosu, vanilky a mandlí.

Oh, honey! – Silná vôňa, ale nie ťažká. Dominantný sladučký med dopĺňa tabaková smoky aróma a veľmi citlivý noštek rozpozná aj citrusové tóny. Netradičná kombinácia vhodná ako darček pre mužov aj ženy.

Spokojný introvert – Prečo? Pretože aj extrovert je občas spokojný introvert. Pretože sviečka znamená spomaliť a oddýchnuť si, častokrát veľmi introvertne. A občas je ťažké byť so svojou introvertnosťou v mieri. Obľúbená jesenná sladká a zároveň svieža vôňa slivky a rebarbory.

Vtedy na záhrade – Sviečka obsahuje čisté esenciálne oleje – levanduľa, šalvia, pelargónia a pačuli, ktoré sa postarajú o ľahkú sviežu vôňu a upokojenie na srdiečku.

W.D – 40 – Sviečka je prioritne venovaná pánom, avšak na svoje si príde každý milovník dymových, jemne sladkých vôní. Vanilka a čokoláda zjemňuje dymovú až rašelinovú arómu. Nápaditý nápis ako bonus.

Ale naladova nie sú len sviečky. Postupne pribúdajú aj nové produkty. Napríklad Voňačky do auta vznikli preto, aby ste vašu obľúbenú vôňu mali pri sebe kamkoľvek pôjdete. Autom samozrejme. Výhodami sú: jemný, dlhotrvajúci zážitok (až 90 dní), použité sú iba kvalitné suroviny, ktoré neškodia pri vdychovaní a recyklovateľné komponenty a to že sa skladá z klipového difuzéra (5ml), náhradnej náplne v podobe kvapkadla (15ml) a drevených paličiek pre rozptýlenie vône.

Len prírodné suroviny, kvetované vône a kopec lásky! Také sú sójové sviečky, ktoré vyrába naladova. A Veronika nie je len naladova. Popri výrobe sviečok sa stará o voňavý (d)eko obchodík Wonito v Pezinku, ktorý má v ponuke čapovanú drogériu značky Ecobolle, Ecoterra a Tiera Verde, doplnky, sviečky, mydielka a mnoho iného voňavého.Galéria