Novinky

Lab.cafe / Vladimír „Vaco“ Vaculík

Miesto a projekty, ktorých cieľom je prepájať ľudí

Dátum: 19.09.2022

Autor: Martin Brix

„Tvorivosť je prirodzená vlastnosť každého človeka. Mnohí ľudia však zomrú bez toho, aby to zistili.“ Drsné ale nedá sa nesúhlasiť s Vacom aka „Majstrom svetla“, profesionálny hráč lega, idea makerom a zakladateľom nejedného kreatívneho priestoru v Bratislave. Vyštudoval marketing a IT manažment na Univerzite Komenského v Bratislave, aby po škole mohol založiť IT vývojársku firmu. Nie však nadlho. Ako „itečkár“ pracoval aj v treťom sektore, mentoroval, komunikoval s ľuďmi a to ho začalo baviť viac. Tak ho vietor zavial iným smerom a nakoniec si začal žiť iné životné dobrodružstvo.

Kreatívny priestor pre šikovných ľudí. Miesto na hranie pre dospelých. Kaviareň, dielňa, obchodík. Priestor na prácu, stretnutie s priateľmi aj tvorenie. Alebo jednoducho miesto, kde myšlienky a nápady dostávajú tvar. Lab v centre Bratislavy spája a inšpiruje stovky ľudí. Aký je jeho príbeh?

Začiatkom roka 2016 spojili svoje sily Nadácia Orange, Aliancia Stará Tržnica a Connect, aby vytvorili priestor pre verejnosť, nadšencov nových technológií a kreatívcov. Spoločne vytvorili kreatívny priestor, kde si v kaviarni prídu na svoje milovníci dobrej kávy, lokálnych vinárov a dobrého vychladeného pivka. Obklopení výtvormi z dielne môžete stráviť príjemný čas, dať si efektívne stretnutie alebo pracovať na svojich projektoch. V ich dielni môžete zasa pracovať napríklad na svojej diplomovke, projekte alebo svojom biznise. Ak neviete ovládať ešte stroje, ktoré tu nájdete, radi vás zaučia, alebo ti niekto z zo staffu rád pomôže. To je príbeh Lab.cafe v jednom odstavci.

Vráťme sa na úplný začiatok vzniku Labu – ku coworkingovému centru Connect, ktoré spoluzaložil Vlado „Vaco“ Vaculík. Connect Coworking vznikol v auguste 2011 ako priestor pre začínajúce firmy, start-upy, či kreatívcov. Fungoval v starej Cvernovke na Páričkovej ulici v Bratislave. Doobeda sa v priestoroch pracovalo, večery patrili vzdelávaniu a eventom. V tomto priestore sa začala budovať kreatívna komunita a tvorivé podhubie. Zlom prišiel, keď sa Cvernovka začala prerábať. Connect začal hľadať nové priestory a prišla možnosť posunúť coworking ešte vyššie a vytvoriť pre kreatívcov priestor, kde sa môžu stretávať, ale zároveň miesto, kde dostanú do rúk aj nástroje na tvorbu reálnych fyzických vecí.

Connect ako priestor ale aj ako myšlienka, už nevládal konkurovať veľkým developerom, ktorý začali zakladať podobné priestory ako huby po daždi, no s výrazne vyšším kapitálom. Napriek tomu bola komunita stále silná a mala potrebu nie len pokračovať ale aj sa posunúť. V tomto období vzniká Lab, priestor pre kreativitu a rozvoj v oblasti digitálnej fabrikácie. Lab sa stal miestom pre vynálezy, tvorbu, objavy a zdieľanie. Priestor pre otázky, kde sa každý učí a tieto vedomosti sú integrované do osobných záujmov a každodenného života. Connect Coworking v súčasnosti nemá vlastné priestory, ale stále organizuje rôzne workshopy, eventy a vzdelávacie akcie v Labe či v KC Dunaj. Vaco s tímom organizujú sériu prednášok pre ženy podnikateľky, Maker’s Academy pre B2B segment, a Noci na rôzne témy. Robia školenia na dizajnové myslenie, kreativitu a biznis. Medzi ich formáty patrí napríklad Mentor’s Night, kde sú pozývaní top ľudia z biznisu a startupisti si môžu s nimi pokecať. V Labe založili aj tzv. Maker’s boy Club – klub pre šikovné decká. Raz alebo dvakrát týždenne sem chodia a tvoria niečo pod dohľadom lektora. Každý si robí vlastný projekt.

Aktuálne sa v dielni nachádza niekoľko 3D tlačiarní, ploter, laserová rezačka, šijacie stroje, vyšívací stroj a súčasťou priestorov je aj drevodielňa a malé fotoštúdio. Lab navštevujú malí podnikatelia, aj kreatívne duše, ktoré sa chcú odreagovať po práci za počítačom, študenti architektúry, grafiky, mamičky na materskej dovolenke, aj hobby majstri. Do Labu môže prísť naozaj ktokoľvek s chuťou tvoriť. Pokiaľ nemáte skúsenosti s prácou na takýchto stojoch, v rámci členstva Vás v Labe naučia s nimi pracovať. Zároveň sa môžete okrem zaškolovacích workshopov zúčastniť aj na odborných workshopoch na rôzne témy. Či už je to vyrábanie rôznych doplnkov do domácnosti, alebo programovanie mikropočítačov.

Filozofia fungovania Labu má dve roviny, jednou je prepájanie šikovných ľudí a vytvorenie priestor pre ich kreativitu, druhou je biznisová časť. Lab poskytuje aj „komerčný biznis“ v rámci dielne, kedy si tu ktokoľvek môže niečo objednať. Komerčnými zákazkami pre Lab sa stali napríklad klienti organizujúci ocenenie Future Now alebo ocenenie Forbes 30 pod 30, makety budov, napríklad pre Amazon.

Lab je miesto, kde myšlienky dostávajú tvar.Galéria