Novinky

Aneta Kurtová

Zaprášená, ufúľaná, oblepená páskami s brúskou v ruke vytvára objekty plné nehy a ľahkosti

Dátum: 29.06.2021

Autor: Martin Brix

Narodila sa a vyrastala v Banskej Bystrici, no v Bratislave žije už vyše 12 rokov. Študovala ekonómiu a masmediálnu komunikáciu. Ale až po dokončení štúdia vedela, že chce robiť niečo iné, čo bude viditeľné a hmatateľné, no zároveň kreatívne a hlavne, že ju to bude napĺňať. Už od malička mala veľmi blízko k rôznym ručným prácam, od vyšívania, háčkovania, cez paličkovanie alebo šitie. Tvoriť rukami je pre ňu obrovským relaxom a zároveň ju fascinuje to, že výsledok je vidno prakticky ihneď ale aj samotný proces. Procese pri ktorom človek vidí aj chyby, na základe ktorých sa vie zlepšovať a stále posúvať vpred. A samozrejme materiál. Ten Anetu fascinuje vo všetkom. Má veľmi rada architektúru. A práve fasády domov a ich farebnosť je jedným zo zdrojov inšpirácie pri tvorbe Anety Kurtovej.

Pokora je skromné chovanie, nesebeckosť a prejavuje sa u človeka, ktorý rešpektuje druhých. Pokora je pocit, keď si človek uvedomuje vlastnú nedokonalosť. Pokora voči sebe, svojim zákazníkom, k materiálu. Pokora je súčasťou Anetinej tvorby. Jej prácu by sme asi nemali úplne prirovnávať ku keramike, keďže ide najmä o práca s hlinou, ktorá sa spracováva a následne vypaľuje. Aneta pracujem na úplne inej báze. Nie je keramička a umelecký smer nikdy neštudovala, no kreativita, zmysle pre krásu a jednoduchosť a láska k poctivému remeslu a ručnej tvorbe jej odmala kolujú v žilách. 

A ako sa Aneta dostala k tvorbe autorských, úžitkových a ručne vyrábaných objektov? Možno jednoducho. Úplne prvým impulzom bolo keď chcela, no nevedela zohnať stolík, ktorý by sa jej hodil do vlastného bytu. A tak jej skrsol v hlave nápad na vytvorenie vlastného vysnívaného stolíka, ktorý tak túžila vlastniť. Vedela čo chce, ale vôbec nevedela ako na to. Takže až tak jednoduché to nebolo. Aneta neštudovala žiaden technický smer, ktorý by sa venoval práci s materiálom a možno práve to bol ten moment, kedy si intenzívnejšie začala všímať tvary a štruktúry jednotlivých vecí okolo. Zároveň sama vidí výhodu v tom, že nebola limitovaná teóriami o materiáloch, a tak začala využívať zdanlivo nezlučiteľné techniky. Začiatky boli teda plné experimentov. 

Objekty Anety Kurtovej sa vyznačujú čistými líniami, variáciami geometrických tvarov, neutrálnou a pastelovou farebnosťou. Dýchajú minimalizmom a nadčasovosťou a zároveň sú v symbióze so súčasnou dobou. Galéria