Novinky

xBit: Opustiť domov a utekať

Na túto otázku hľadá odpoveď multimediálna inštalácia xBit.

Bit je binárne číslo, najmenšia jednotka informácie. 0 alebo 1, pravda či lož, zapnuté alebo vypnuté. Zážitkové dielo xBit reaguje na vojnu na Ukrajine aj v kontexte podávaných informácií, ktoré často skĺzavajú k nepravdám. Tisíce ľudí museli opustiť svoje domovy a nájsť útočisko na Slovensku. Na začiatku naša spoločnosť prejavila solidarity. Dnes vidíme, že táto počiatočná ústretovosť mizne a naša krajina bude opäť stáť pred dilemou, ako sa postaviť k utekajúcim a ľuďom cudzincom. A pravdivosť informácií v tom hrá významnú úlohu. Projekt xBit sa odohráva v štyroch odlišných miestnostiach, ktoré zobrazujú zážitky a pocity človeka utekajúceho pred vojnou. Príďte zistiť, či je možné pochopiť prežívanie iného človeka a dokázať sa do neho vcítiť.


Klietka
Mal som rád miesto, kde sme bývali. Ten byt, to mesto, celé okolie. Nedokázal som sa ale pozerať na to, ako nám berú domov. Museli sme odísť, hoci sme nemohli za to, čo sa deje. Niekto rozhodol za nás. Pocit skľúčenosti, cudzie pohľady. Všetci na nás pozerajú. Kamery a mreže na každej strane. Kto je ten človek za plotom? Čosi hľadá, ja utekám.

Čo to znamená opustiť domov? Dokážeme vôbec pochopiť a precítiť zážitok niekoho iného?

Inštalácia v prvom priestore má uviesť diváka do stavu neistoty, strachu o budúcnosť, a nejasnosti motívov nepriateľa. 


Nostalgia
Keď spomínam na domov, snažím sa nemyslieť na to zlé. Hľadám čosi magické. V tom sa vynárajú sa tradičné piesne. Niekto by namietal, že je to len falošná hrdosť na ľudovú kultúru, ktorú v nás vybudoval bývalý režim. Nie je to tak. Viachlasná melódia a harmónia po našom. Žiadny žiaľ ani velebenie práce, ale opakovaná oslava existencie zeme, v ktorej som sa narodil. Keď som ju kedysi počúval, spojila ma s niečím oveľa starším než naše pozemné úteky.

V druhom priestore sa nachádzajú tváre spievajúce viachlasnú ukrajinskú pieseň. Portréty jednotlivých spevákov a speváčok sa zjavujú a miznú, až napokon ostane len ozvena v priestore. V miestnosti je mäkká stolička na zabúdanie.


Trauma
Zdevastované domy, nemocnice, zničené mosty. Musíme sa rýchlo zbaliť a utiecť. Naskakujeme do auta, ani nevnímam, či poznám okolité tváre. Prejsť aspoň kúsok cesty. Vytesňujem otravné myšlienky, že som niečo dôležité doma zabudol. Veď všetkých dôležitých mám pri sebe. Míňame nudnú krajinu, presúvame sa do preplneného vlaku. V noci zhasne svetlo a my čakáme, kým preletia dronom riadené výbušné hlavice. Opäť sa rozsvieti a my pokračujeme v ceste. Chaos, nervozita, obrovský strach. Sme na úteku.

V miestnosti je stolička z verejnej dopravy. Prehráva sa zostrih chaotických videí utekajúcich ľudí, ktoré striedajú komentované sekvencie zobrazujúce krajinu zničenú po útokoch. Kontrast chaosu a pokojne znejúceho komentáru hovorí o dôsledkoch vojny, ktoré bude treba dlho po jej skončení naprávať. Krajinu, budovy, životy. Traumy z úteku. 


Fakty
XY zabitých pri raketovom útoku. XY mŕtvych pri nájazdoch na Mariupoľ. Zdroj – Ukrajinské ministerstvo obrany. Čísla, dáta, fakty. Niektorých padnutých som osobne poznal, mnohí mi boli blízki. Tieto čísla sa mi ťažko vyslovujú. Mám sa však opierať o fakty, vždy citovať správne zdroje. Už to trvá dlho, každý deň nejaký výbuch, ďalší mŕtvi a zranení. Sú to len objektívne dáta. Počuť ich stále hlasnejšie. Utekám do bezpečia. Ak aj keď prestanú znieť, ja ich budem stále počuť.

V priestore je veľká tma. Miesto na sedenie nájdete len vďaka stroboskopu. Čísla, ktoré počujete, znejú ako rozkazy a sprevádzajú ich miestami veľmi hlučné beaty. 


OTVÁRACIE HODINY
Inštaláciu si môžete vychutnať v piatok, sobotu aj nedeľu medzi 19:00 a 24:00 hod.


Projekt zastrešuje: Čerstvé Ovocie, n.o.

Projekt vytvoril a realizuje kolektív autorov a autoriek: Alžbeta Baran | Tereza Maco | András Cséfalvay | Jozef Čabo | Ľubo Baran | Lukáš Radošovský | Martin Brix | Mikuláš Procháska

Za spoluprácu ďakujeme: Ivo Dobrovodský | Dominik Novák | Boris Vitázek | Júlia Mattonová | Lucia Koštialiková | Simona Megová | Zora Bezáková | Bianka Čajová | Ivana Kohutková | Barbora Weberová | Juraj Ferenčík | Maroš Kováč | Lukáš Procháska | Tomáš Procháska | Martin Kováč

Z verejných zdrojov finančne podporili: Fond na podporu umenia | Nadácia mesta Bratislavy

V spolupráci s festivalmi: [fjúžn] | Biela Noc

Projekt realizujeme tiež vďaka podpore z Finančného mechanizmu EHP 2014 – 2021 a štátneho rozpočtu SR na projekt č. CLT01006 LYCEUM – Free Society Lab, ktorý realizuje Cirkevný zbor ECAV Bratislava Staré Mesto v rámci programu Kultúra


Diela počas Bielej noci sú v interiéroch spoplatnené, pre ich návštevu budete potrebovať BN Pass. Kúpte si ho pohodlne dopredu tu stránke GoOut alebo na predajných miestach počas festivalu.

Festivalová permanentka BN PASS stojí 15 eur v predpredaji a 20 eur na mieste a dovoľuje vstup ku každému z diel, s výnimkou špecifických inštalácií, performancií a koncertov (označené na mape aj s informáciou o výške vstupného). Deti do 12 rokov, seniori od 62 rokov a návštevníci s preukazom ZŤP majú vstup zdarma. Držitelia preukazu ZŤP-S majú vstup zdarma pre seba aj pre svievodcu. Vstup je povolený len v sprievode uvedenej osoby, samostatný vstup pre sprievodcov nie je možný.


Biela noc je medzinárodný umelecký projekt, ktorý má za úlohu priblížiť širokej verejnosti súčasné formy umenia ako aj netradičné, nepoznané a významné miesta európskych metropol.

Na prelome septembra a októbra sa známe aj menej známe miesta Bratislavy zaplnia umením, ľuďmi a magickou atmosférou. Biela noc bude prechádzkou hlavným mestom, ktoré počas troch dní oživí architektúru mesta dielami známych slovenských aj zahraničných umelcov. Účastníci objavia zaujímavé mestské miesta vo verejnom priestore, ale aj známe či menej známe interiéry.

Biela noc vznikla v Paríži v roku 2002. V roku 2013 ju navštívilo viac ako dva a pól milióna ľudí. Z Paríža sa počas niekoľkých rokov projekt rozšíril aj do miest ako New York, Los Angeles, Chicago, Miami, Santa Monica, Montreal, Toronto, Rím, Tel Aviv, Gaza, Jeruzalem, Madrid, Brusel, Riga, Bukurešť, Amsterdam, Brighton, Turín, Neapol, Petrohrad, Košice a Bratislava.

Viac informácií nájdete na www.bielanoc.sk.


Festival [fjúžn] organizuje Nadácia Milana Šimečku už od roku 2006 a postupne sa stal jedinečným a najväčším multižánrovým a multikultúrnym podujatím zameraným na migráciu a cudzincov na Slovensku s celoslovenským, ako i medzinárodným významom. Prekračuje rámec jedného druhu umenia a ponúka bohatý program zložený z koncertov, výstav, literatúry, divadla, filmu, workshopov, prednášok a prezentácií, diskusií, komunitných podujatí, či programu pre deti, školských akcií a mnohých iných aktivít. 

Viac informácií nájdete na www.festival.fjuzn.sk



Galéria