Novinky

nuuk lamps / Viktória a Ondrej

Svietiace dizajnérske kúsky do domácnosti, ktoré nenápadne pripomínajú figúrky z Človeče nehnevaj sa

Dátum: 12.02.2024

Autor: Martin Brix

Viktória a Ondrej tvoria pár v živote súkromnom aj profesionálnom. V práci sa primárne venujú webdizajnu a webdevelopmentu. Viki navyše študovala Film and Media studies v Dánsku. Videoprodukcii sa venovala aj po škole. K lampám ju sčasti priviedol fakt, že v rámci filmárčiny už tak trochu vyhorela. Hľadala niečo nové a iné. Ešte pred lampami sa však Viki s Ondrejom venovali projektu Thrift, ktorý bol u nás tak trochu predvojom znamejšieho Vinted. V tej dobe však mali obaja iné joby a nemohli sa tomuto projektu venovať naplno. V momente, ako na Slovensko prišiel Vinted bolo jasné, že tomuto nedokážu konkurovať. Všetko zlé je však na niečo dobré a dnes Viki s Ondrejom vedú rozvíjajúcu sa značku dizajnérskych, ručne odlievaných svietidiel nuuk. Samotný názov sa tiež spája s Viktóriiným pobytom v Dánsku. Nuuk je hlavné mesto Grónska, ktoré spadá pod Dánske kráľovstvo. Zároveň, kde inde potrebujú kvalitné svietidlo ak nie na mieste, kde je polovicu roka tma?

Pôvodný rozhovor s Viki a Ondrejom nájdete na našom webe www.urbanmarket.sk (text Denisa Chylová).

Príbeh značky nuuk sa začal tým, že Viki mala potrebu tvoriť niečo rukami, nielen sedieť za počítačom. Hľadanie nového hobby ju priviedlo na kurz keramiky. Celkom ju to bavilo, no navštevovať takýto kurz dlhodobo bolo náročné. Viki potrebovala väčšiu flexibilitu. Ako odpoveď sa logicky ponúkla tvorba doma, mimo kurzu. Keramika však nie je práve najvhodnejší materiál na domáce tvorenie. Je náročná na priestor, zariadenie a je z nej veľa neporiadku. Hľadala teda alternatívu a narazila na materiál jesmonite. Viki sa páčilo, že ho na rozdiel od keramiky netreba vypekať, výrobok sa iba odleje a nechá stuhnúť. Najskôr odlievala iba jednoduché tvary, no celkom rýchlo dospela k nápadu odliať lampu. Čo bol prvotný impulz si už ale nepamätá. Možno videla na internete fotku lampy, ktorá sa jej páčila a povedala si, že by sa to dalo vyrobiť aj z tohto materiálu. Bolo to približne v čase, kedy si zariaďovali nový byt a zaoberali sa doplnkami vrátane svietidiel. Nebolo jednoduché nájsť také, ktoré by sa im páčili.

Do sveta svietidiel sa začali ponárať až pri už pri prvých pokusoch o výrobu lampy. Ani jeden z nich nie je produktový dizajnér, ani elektrikár. Ani netušili, že je relatívne jednoduché získať všetky komponenty, z ktorých sa svietidlo skladá. Až za jazdy sa naučili, aké súčiastky vlastne potrebujeme. S tým súviselo dopracovať sa k finálnej verzii lampy, čo bolo veľmi náročné. Už len samotné dizajnovanie tvaru bolo komplikované, keďže neboli zbehlí v žiadnom 3D programe, v ktorom by si ju vedeli namodelovať. Nevedeli, ako presne funguje elektrina v spotrebičoch. Na začiatku museli veľa študovať, aby lampy dokázali urobiť správne.

Prvá lampa, ktorú vyrobili, vznikla tak, že ju odliali do fľaše od šampónu. Na žiarovku Ondrej naletoval dva kábliky a natvrdo to celé aj s žiarovkou zaliali. A to bola ich prvá lampa. Kým sa dopracovali k aktuálnemu modelu, trvalo to asi rok. No ten mal tiež ešte viac iterácií, takže ubehlo ešte asi ďalšieho polroka, kým naozaj mali finálnu verziu. Tú si potom dali aj certifikovať. Certifikácia bola druhý najzložitejší proces hneď po samotnom dizajnovaní. Keďže je to elektrický spotrebič, potrebovali preň získať Certifikát bezpečnosti (značka CE). Lampu posielali do Technického inštitútu v Piešťanoch, kde ju v laboratórnych podmienkach študovali, či spĺňa bezpečnostné štandardy. Bez toho ju nemohli predávať. Komplikované na tom bolo to množstvo dokumentov, ktoré im museli dodať. Pre Viki a Ondreja to bolo niečo úplne nové. Pripraviť návod na použitie, technické nákresy elektrických obvodov a podobne.

Rok im teda trvalo, kým sa dopracovali k lampe, s ktorou boli spokojní natoľko, aby sme ju mohli predávať, no naďalej pracovali na zdokonalení výrobného procesu, aby to šlo všetko ľahšie. Takisto bolo dôležité zdokonaľovať sa v práci s materiálom jasmonite. Hlavný rozdiel oproti keramike je ten, že jasmonite nie je hlina, ale eko živica. Sú to dve zložky – tekutina a prášok, kde sa po zmiešaní udeje chemická reakcia, a tá spôsobí, že materiál stuhne. Je to úplne niečo iné, ako keramika. Inak sa s týmto materiálom aj robí. Nedá sa tvarovať v ruke, musí sa odlievať do formy. Takže ako prvé je potrebné si vyrobiť formu. Čo bola ďalšia celkom zložitá časť nuuk cesty – vytvorenie silikónovej formy na lampu. Po prvých pokusoch s odlievaním šampónových fliaš si dali spraviť 3D model, ktorý vytlačili na 3D tlačiarni a ten odliali silikónom, aby vo výsledku vznikla silikónová forma.

V princípe polovicu lampy tvorí žiarovka. Tú tiež dlho hľadali. Viki s Ondrejom prešli asi všetky obchody so svietidlami v Bratislave. Nakoniec sa im ale v jednom obchodíku podarilo naraziť na túto „ich“ žiarovku. Najprv oslovili slovenského distribútora a nakoniec priamo výrobcu, ktorým je britská firma Tala. Okrem samotnej žiarovky sa Viki a Ondrejovi zapáčilo aj to, že Tala je skôr butiková firma, nevyrábajú veľa žiaroviek. Pri vývoji žiaroviek sa veľa zaoberajú teplotou a farbou svetla, aké spektrum je pre užívateľov najpríjemnejšie a najzdravšie. Konkrétna žiarovka, ktorú používajú nuuk lamps, je jedinečná v tom, že je stmievateľná a zároveň v závislosti od nastavenej intenzity svetla mení aj farbu od veľmi teplej po studenšiu.

Lampy nuuk sú ručne vyrábané lampy s jedinečným charakterom a osobnosťou. Sú vyrobené tak, aby predstavovali konverzačný kúsok a ústredný bod v priestore. Vyrobené s láskou a trvalo udržateľným prístupom. Lampa je ručne vyrobená z jesmonitu – materiálu podobnému kameňu. Každý kus je jedinečný. Porcelánová žiarovka sa dá stmievať, ale vie dosiahnuť až 680 lúmenov, čo je dostatočné osvetlenie na čítanie knihy. Stmievanie je bez blikania, ide plynulo a príjemne.

Viki s Ondrejom uvažovali, ako ďalej lampy rozvinúť, pridať im na zaujímavosti. Pripravili si teda zopár spoluprác s umelcami. Ide o rozšírenie myšlienky, ktorú im vnukli zákazníci. Mnoho ľudí nuuk lampy komentovalo tak, že to nie je len lampa, ale aj dizajnérsky kúsok do domácnosti, ktorý je sám o sebe pekný a ani nemusí svietiť. Spojenie s umelcami, rozvíja túto myšlienku, že nejde iba o praktické svietidlo, ale aj o dekoračný kúsok.

Nedávna kolaborácia nuuk x Juraj Hubinský priniesla 4 autorské lampy. Okrem toho, že sú krásne a funkčné, zaujmú aj svojim konceptom. Vznikali dlhým procesom postupného odparovania farby s vodou, čím autori upozorňujú na zmeny klímy, ktoré menia stav našich podzemných vôd. Výtvarné pojednanie lampy 2 a 4 apeluje na neustále sa znižujúci stav podzemnej vody, nízky výskyt zrážok a vysoký výpar spôsobený postupnými zmenami klímy. Dielo vznikalo bez zásahu autora, ktorý ponechal odparovať farbu s vodou prirodzeným tempom v prostredí. To spôsobilo jemné vrstvenie a „zapísanie“ momentálnej hladiny farby na tele lampy. Zemitá farebnosť odkazuje na neschopnosť pôdy udržať vlahu na poliach obrábaných ťažkou technikou.

Udržateľnosť a environmentálna zodpovednosť sú pre Viki a Ondreja dôležité. „Čo sa týka našich lámp, veľa ľudí ich komentovalo, že sú drahé. Áno, sú, lebo majú reálne takú hodnotu, no má to aj ďalšiu rovinu. Ja som rada, že si človek možno trikrát rozmyslí, či si lampu kúpi. Potom má k nej iný vzťah, nezahodí ju po pár použitiach, ani neodloží niekam na spodok skrine a nejde po ďalšej. Cena donúti človeka si premyslieť, či danú vec naozaj chce a potrebuje. Boli by sme, samozrejme, radi, kedy si naše lampy vedelo dovoliť čo najviac ľudí, no zároveň sme radi, že to nie je spotrebná vec, ktorú si kupujú na kvantá a potom končí po pár použitiach na smetisku.“ pridáva Viki ďalší rozmer udržateľnosti nuuk lamps.

A čo bude nasledovať ďalej? Viki a Ondrej chcú vyrábať aj nový typ stolnej lampy v inom tvare. Neskôr nástenné a stropné svietidlo. Navyše chcú pracovať aj s ďalšími materiálmi. Na stole majú ďalšie nápady na spolupráce. A v neposlednom rade ich fascinuje 3D tlač – samotný proces, že niečo, čo si v počítači vymodelujú v 3D programe im stroj vytlačí ako presnú kópiu toho, čo si vymysleli, je pre nich fascinujúce.



Galéria