Novinky

PETRA MARK / Petra Tauberová

Prezentujte svoj interiér tak, ako prezentujete samých seba

Dátum: 30.05.2022

Autor: Martin Brix

Vyrastala v umeleckej rodine a kreativita bola vždy súčasťou jej života. Petru to k umeniu ťahalo už od detstva, dlhé roky navštevovala výtvarný krúžok. Pri výbere vysokej školy sa rozhodovala medzi dizajnom a architektúrou, ktorá nakoniec zvíťazila. Pomohol jej k tomu aj strýko, ktorý bol architekt a ona ho odmalička obdivovala. Architektúra je komplexnejšia, snúbi v sebe viacero druhov umení, takže voľba pre Petru bola nakoniec jasná.

Titul z architektúry a designu získala na Fakulte Architektúry (dnes už Fakulte architektúry a dizajnu) v Bratislave. Keď skončila školu, stavbu roku vyhral liečebný dom Solisko vo Vysokých Tatrách (rekonštrukcia Liečebného domu Solisko na Štrbskom plese od autorov P. Černo, T. Bendík, V. Gáliková. No a práve pán architekt Bendík a jeho robota sa Petru tak oslovila, že „na drzovku“ vycestovala do Popradu a povedala mu, že by u neho rada pracovala. A to sa jej podarilo. Vo svojej dvadsať ročnej architektonickej praxi pôsobila v architektonických ateliéroch na Slovensku a Rakúsku a neskôr na voľnej nohe. Robila na návrhoch komerčných prevádzok, redizajnoch hotelov či súkromných projektoch. Nakoniec sa jej tiež podarilo nájsť riešenie, ako jednoducho prepašovať kameň do interiéru.

Potulky po historickej Európe ju vždy inšpirovali. Špeciálne jej veľká láska k Taliansku a inšpirácia v kameňoch sa preniesla do designu tvorby luxusných kamenných podnosov a stolov pod projektom PETRA MARK.

Keď architektka Petra Tauberová nepracuje za rysovacou doskou, tak seká, brúsi, pieskuje a zláti kamene. Pod jej rukami vznikajú z mramoru interiérové doplnky s dotykom luxusu. Petrinou motiváciou bolo, že pri týchto výrobkoch vidno výsledok veľmi rýchlo. Pre Petru je až neuveriteľné, keď vidí, že zákazník je spokojný. Ako architekt si tento moment nemáte šancu užiť v takom krátkom čase, pretože pri práci architekta je výsledok viditeľný až po niekoľkomesačnej práci. Petra ako architektka je srdcom minimalistka a vo svojej práci vždy rada používala kameň, žulu či kvarcit, no najradšej má mramor. Mramor, ktorý má krásnu štruktúru, farby, lomy a jedinečnú kresbu. Neexistujú dva rovnaké, každý kameň je ako umelecké dielo. Rada do moderných interiérov vnáša prvok akcentu vo forme starožitnosti, osobitosti alebo umenia. Prvok, ktorý prepojí klienta s jeho minulosťou alebo životným štýlom.

Nie každý má rozpočet na kamennú kúpeľňu, kuchynskú dosku či kamenné steny. Práve to Petru podnietilo hľadať cesty, ako kameň dostať do interiéru iným spôsobom. Petra Mark Studio vzniklo približne pred 2 rokmi. Bola to náhla intenzívna chuť vytvárať produkty, ktoré by mali trvalú hodnotu. Nápad bol čiastočne inšpirovaný mramorovou šperkovnicou, ktorú Petra zdedila po prastarej mame. V dnešnej dobe sú to práve tieto malé osobné predmety, ktoré nám ostávajú ako spomienka po našich predkoch. Už nie je doba ako kedysi, keď sa po rodičoch dedili skrine, postele alebo sekretáre. Kamenný podnos je práve takýto prvok, ktorý má potenciál dedičnej a s tým aj emočnej hodnoty.

Ako architektka niekoľko rokov spolupracovala a navštevovala kamenárstvo v blízkosti hlavného mesta a práca kamenárov ju tak fascinovala, že sa to raz rozhodla vyskúšať. Do umenia kamenárstva ju vtiahol akademický sochár Peter Šelc z Kamenárstva Šamorín, ktorý ju tiež naučil zláteniu.

Dnes je sú gro Petrinej tvorby kamenné podnosy. Tie sama osekávam a zláti 24K zlatom, či plátkovým striebrom. V ponuke sú v dvoch rozmeroch z desiatich druhov kameňa. Osekáva ich do kruhu, ktorý je považovaný za dokonalý tvar. Kruh symbolizuje pôvod života. Nemá začiatok ani koniec, preto predstavuje symbol večnosti. Často je chápaný aj ako nekonečno, podobne ako náš vesmír. Mramor pochádza z Talianska a Portugalska, quarzit z Brazílie alebo z Nórska. Každý jeden má neopakovateľnú štruktúru a farbu. Dizajnové ručne vyrábané úchytky z mosadze a nereze sú špeciálne navrhnuté práve pre Petrine kameň. Mosadzné úchyty sú odlievané starou technikou do piesku, každý kus je nádherný originál. Podnosy sa tak stávajú nielen praktickým, ale skutočne dekoratívnym a štýlovým doplnkom.

Mramor bol od nepamäti materálom sochárov a umelcov. Snažili sa pre svoje diela používať materiál, ktorý by bol stály, cenný a pretrval vo svojej originálnej podobe stáročia. Petra vytvorila aj sériu mramorových objektov, ktoré nesú symboliku Michelangela. Petra ale dodáva, že na sochárstvo sa necíti, len chcela vzdať poctu renesančnému umelcovi. David Carrara je ručne vyrobený kamenný objekt. Je materiálovým aj tvarovým odkazom na najslávnejšie renesančné dielo Michelangela Buonarotiho. David vznikol vo Florencií v rokoch 1501 – 1504. Bol vytesaný z bloku Carrarskeho mramoru o výške 5,5m. V súčasnej dobe je toto sochárske dielo označované za jedno z najlepších sochárskych vyobrazení mužského tela v renesančnom štýle.

Jej interiérové doplnky predáva bratislavský concept store Diagram či pražský obchod Artisème. Kamenné výrobky cestovali medzičasom aj do Švajčiarska, Rakúska, Talianska, Holandska či Nórska.

Perspektívu vidí aj v kamenných stoloch. Stôl Verona dokonca získal nomináciu na Elle Decoration International Awards CZ. Bohatá štruktúra žiliek, prasklín a zdanlivých nedokonalostí zvýraznených ručným zlátením pekne kontrastuje s hladkou podnožou stola. Použitý mramor Bianco Perlino je typický pre okolie talianskej Verony. Má unikátnu kresbu jemných vlásočníc, ktoré lokálne zlátim. Rešpektujem tým prirodzenosť kameňa a zlatom len jemne podčiarkujem štruktúru. Stôl je v monochtromatickej farebnosti. Neskôr vytvorila sériu stolov v spolupráci s interiérovou dizajnérkou Romi Klimekovou, s ktorou založila samostatnú značku.

Petru s Romi spojila vášeň k mramoru ale aj náhoda, či osud alebo jednoducho malá Bratislava, kde sa stretli pri jednom projekte. Rovnaký vkus a pohľad na vec bolo spojivom ich spolupráce pri stoloch, ktoré pomenovali po gréckych bohyniach. Romi Klimeková a Petra Mark ako značka DVE prinášajú krásu kameňa do našich interiérov. Nadčasový materiál a minimalistické línie vyrábané na Slovensku. Konferenčné, konzolové, nočné a jedálenské stoly sú dostupné z rôznych mramorov.

Rad interiérových doplnkov chce v blízkej budúcnosti rozširovať, pretože má v skicári veľa nápadov. Architektúra bola u Petry vždy na prvom mieste, ale kameň ju začína nebezpečne dobiehať. Bude to láska na celý život?



Galéria