Novinky

MACCU / Daniela Mačuhová a Peter Baroš

Oblečenie precízne navrhnuté a eticky vyrobené na Slovensku, v rodinnej dielni

Dátum: 15.08.2022

Autor: Martin Brix

Dvaja architekti. Obaja mali blízko k umeniu už odmala. Začalo to klasicky od kreslenia. Peťo pochádza so stavbárskej rodiny a Daniela mala vždy vzťah k dizajnu, móde a oblečeniu. Mladý pár spojilo až štúdium na architektúre. Obaja vyštudovali Fakultu architektúry a dizajnu STU v Bratislave. Obaja počas štúdia absolvovali Erasmus na Politecnico di Milano, Scuola di Architettura Urbanistica Ingegneria Delle Costruzioni (School of Urban Architecture and Construction Engineering) v Taliansku. Práve milánsky pobyt bol inšpiráciou k smerovaniu tejto mladej dvojice.

Daniela s Petrom si po škole zakladajú architektonické štúdio 23 (studio 23), ktoré sa drží jednoduchosti, nadčasového dizajnu, skutočnej materiality a pravosti foriem. Zásadou štúdia je heslo „We don’t fake“. Ich projekty vyzdvihujú osobitosť každého priestoru a životného štýlu užívateľov. 

Architektúra a módny dizajn majú veľa spoločných charakteristík, kde veľa vecí vyplýva z kompozície či materiálu a vždy ide o formu. Daniela mala už od malička vzťah k móde, navyše jej otec má krajčírsku dielňu a práve pobyt v Miláne, meste módy, ich inšpiroval založiť si vlastnú značku oblečenia. V období kedy sa vracali z Talianska, začala korona. Obdobie karantén, sociálneho dištancu a uzavierania sa do našich domovov a ich izieb. V tej dobe si Daniela začala zháňať pohodlné tepláky na doma. A keďže nič nenašla, rozhodla sa vyrobiť si vlastné. Tak si nadizajnovala pohodlné, minimalistické tepláky, ktoré jej sadli ako uliate, vyrobené z kvalitného materiálu. Veľkú úlohu pri tom zohral aj Danielin otec, ktorý má krajčírsku dielňu a spoločne nápad prekonzultovali a nakoniec prvý kúsok teplákov aj vyrobili. Tepláky zožali úspech aj v Danielinom okolí a ďalšími zákazníkmi sa stali aj jej otec s Petrom.

Daniela Mačuhová a Peter Baroš zakladajú MACCU (čítaj maču). Značku, ktorá vyrába štýlové oblečenie na doma pre každého, kto má rád a priťahuje ho originálna móda vyrobená na Slovensku. MACCU je osobným odrazom ich každodenného života ovplyvneného súčasnou kultúrou, umením, ľuďmi a láskou v akejkoľvek forme. Začalo ako koncept, ktorý mal fungovať ako rozšírenie ich architektonickej praxe do módy, alebo aj ako únik od každodennej pracovnej rutiny architekta. Modernistické hnutie je ich veľkým zdrojom inšpirácie pre svoje vedúce teórie platné ako vtedy, tak aj dnes: forma nasleduje funkciu a pravdivosť materiálu. Tieto princípy, s ktorými pracujú v architektúre, aplikujú aj pri tvorbe módy.

MACCU vytvorili pre každého, kto sa cíti sebavedome vo svojom tele a nebojí sa ukázať  čo v ňom je a čo má. Zákazník si vie prispôsobiť ich kúsky a vytvoriť vzhľad, ktorý vyhovuje jeho osobnému štýlu. S podpätkami alebo teniskami, „casual“ alebo „fancy“. Produkty MACCU sú charakteristické detailne prepracovaným strihom a sú vyrobené z prémiových materiálov a doplnkov a vyznačujú precíznou krajčírskou prácou, ktorú zabezpečuje šikovný tím krajčírok, s dlhoročnou praxou v obore. MACCU je novou etapou rodinnej krajčírskej dielne,  ktorú v roku 1992 založil Danielin otec. Od vzorky až po finálnu podobu tu Daniela spolu s tímom krajčírok pracuje na každom jednom modeli.

Daniela a Peter vo svojej „maccu“ tvorbe používajú prémiové materiály – ušľachtilú vlnu, certifikované a organické materiály. Prevažne spolupracujú s lokálnymi, slovenskými a českými, pletiarenskými a tkáčskymi dielňami, s ktorými vytvárajú vlastné, unikátne materiály. Používajú aj deadstock látky (zvyšky, malé nechcené kusy látok z veľkosériovej výroby) na limitované edície v počte pár kusov. Drobné doplnky ako gombíky z rohoviny, ktoré pre svoju kvalitu obľubujú, im tvoria remeselníci v malých lokálnych dielňach.

Každý jeden kúsok navrhuje Daniela. Ak nepracuje doma alebo nie je v dielni, je v štúdiu MACCU, v Bratislave. Po dohode si sem môžete prísť prevziať objednávku alebo prísť poobzerať, ohmatať a vyskúšať veci. Daniela navrhuje nové modely podľa toho, čo jej aktuálne chýba v šatníku (alebo čo chýba v šatníku Petrovi) a nevie to nájsť v požadovanej kvalite na trhu. Nový model si vyžaduje množstvo skíc, ušitých vzoriek, hľadanie vhodného materiálu a nakoniec záťažový test každodenným nosením. Vychádzajú z klasických strihov, ktoré cibria, testujú na vzorkách, aby finálny strih pekne sedel a vyzdvihol postavu. Na každom modely pracujú 6 až 12 mesiacov, až kým nie sú spokojní s výsledkom.

MACCU netvorí v klasický sériách. Ide skôr o „dropy“, ktoré sa dajú pohodlne medzi sebou kombinovať. Za sebou majú už štvrtý drop a tak ich portfólio zahŕňa plavky, topy a vrchné odevy, sukne a nohavice, či debutové tepláky. Tepláky s mäkkým počesaným vnútrom, vyrobené z organickej bavlny, ktorých uvoľnený strih je dosiahnutý vynechaním bočného švu, čo umožňuje materiálu prirodzene padať. Minimalistický dizajn je doplnený výšivkou MACCU vo farbe materiálu. Elastický pás so sťahovacími šnúrkami zvnútra. Udržateľný dizajn so zapracovanými otvormi v členkoch, pre jednoduchú výmenu gumy v čase. Všetky MACCU produkty sú navrhnuté a eticky vyrobené na Slovensku, v ich štúdiu a dielni.Galéria