Novinky
Knihy ilustrované pre oko detského čitateľa, ktoré v spojení s textom ponúkajú hlbšie zamyslenie aj pre dospelých
Dátum: 13.09.2021
Autor: Martin Brix
Ako dieťa rada kreslila, maľovala, vystrihovala, šila aj lepila a zároveň ju už od malička nebavilo počúvať, čo jej môžu strašidlá spraviť. Naopak, chcela vedieť, kde žijú, aké majú schopnosti, bola zvedavá, ako utiecť pred bosorkou, čo sa deje na Luciu na krížnej ceste alebo si predstavovala, ako vyzerá taký slovenský Kožkár, ktorý berie neposlušné deti. Svoje spravili aj prázdniny u babky a dedka. Dedina v sebe niesla dávku slobody, blata, vynaliezavosti a kreativity. A práve spomienky na detstvo a na chvíle strávené so starými rodičmi, ktorí jej neustále rozprávali tradičné slovenské povesti, rozprávky či príbehy o strašidlách sa stali inšpiráciou k jej neskoršej tvorbe.
Mladá umelkyňa z Levíc je bývalou študentkou Strednej umeleckej školy Ladislava Bielika v Leviciach. Napriek tomu, že jej detským snom bolo stať sa archeologičkou, nakoniec zvíťazila zábavnejšia cesta a to byť umelkyňou. Počas strednej školy sa prvýkrát stretla s grafickými technikami a detský sen sa stal skutočnosťou. Cesta k ilustrácii ju zaviedla na vysokú školu. Tu mal na úspešnom absolvovaní prijímacích skúšok veľkú zásluhu akademický maliar Július Kováčik, ktorý ju trpezlivo viedol a pripravoval.
Dnes už absolventka ateliéru knižnej ilustrácie prof. Dušana Kállaya, akad. mal. a doc. Mgr. art. Ľuboslava Paľa, ArtD. na Vysokej škole výtvarných umení v Bratislave. Počas štúdia v ateliéri ilustrácie sa Hedviga venovala najmä knižnej tvorbe, v ktorej transformovala staré ľudové rozprávky do modernejšej podoby. Výsledkom čoho sú predovšetkým knihy s názvom Nebojsa! či BABA JAGA. Prvá spomínaná získala ocenenie Najkrajšia kniha Slovenska 2017 v kategórii študentská kniha. A tak prejdime rovno k ďalším úspechom. Za knihu BABA JAGA (text napísala Kvetoslava Vaverková) získala Cenu Slovenskej národnej knižnice 2018 a ocenenie Najkrajšia kniha Slovenska v kategórii študentská kniha 2018. Vystavovala na Slovensku, v Česku a Anglicku. Od roku 2019 je členkou Asociácie ilustrátorov – ASIL.
Pri hladaní vlastného výtvarného rukopisu boli pre Hedvigu dôležité aj ďalšie projekty. Tvorila interaktívny vizuál na text Samuella Becketta a robila aj výstavu na báze interaktívne snímateľných masiek, ktoré si ľudia mohli sňať zo steny, priložiť si ich k tvári a aj takýmto spôsobom sa priblížiť výtvarnému svetu umelcov.
Hedviga Gutierrez sa venuje predovšetkým knižnej a editoriálovej ilustrácii pre deti, ale aj dospelých. Ilustráciu stavia na digitálnom médiu, avšak inšpiráciu čerpá z klasickej kresby a remeselnej grafiky. Na to jej slúži skicár, ktorý sa stal neodmysliteľnou súčasťou Hedviginho vrecka. Rada experimentuje, pracuje s digitálnou kolážou, ale aj vektorovou grafikou. Orientuje sa aj na produktovú a reklamnú ilustráciu. Publikovala vo vydavateľstve IKAR, Slovart, Albatros, B4U Publishing a v rámci editoriálnej ilustrácie publikovala v Denníku N, N Magazíne, ale aj časopisoch Slniečko a Bublina. Z „mimoknižnej“ tvorby treba spomenúť risografiky pre Čierne Diery (Zehnhaus, 2019) a Galériu ČIN-ČIN (výročná grafika, 2021) a spolupráce s Kreskami a Puclami.
Keby sme knihy prirovnali k pečivu, tak čerstvými rožkami na pultoch pekární sú jej dva aktuálne tituly. Plecháč Bob, autorská kniha, ktorá vyšla na Albatros Media Slovakia a Záhada knižnice na konci ulice, s textom od Kristíny Baluchovej, pod vydavateľstvom Plutošop. A kto je Plecháč Bob?! No predsa najblyšťavejšia plechovka v továrni. Je na seba hrdý a celkom jasne vidí svoju hviezdnu budúcnosť, že ho určite naplnia najchutnejšími ovocnými cukríkmi! Hrebienok mu však spadne, keď zistí, že je v ňom úbohé žrádlo pre psy. A ešte k tomu aj po záruke. Krásna knižka o tom, že nie je dôležité, ako dokonalo vyzeráme, ale akí sme. A na záver, ako sa hovorí, treba si rýchlo zaobstarať ten svoj výtlačok lebo onedlho zmiznú „jak teplé rožky“.