Novinky

Atelier LUZ / Lucia a Peter Žiak

Jednoduchosť v siluetách, radosť v strihoch a premyslenosť v koncepte a detailoch

Dátum: 20.04.2021

Autor: Martin Brix

Lucia vyštudovala stavebníctvo a v práci mala na starosti skôr koordináciu projektov a koncepčné úlohy pre developera. Peter dlho pracoval v Anglicku, kde aj študoval. Zároveň pracoval aj veľa v Bratislave na projektoch ako je napríklad Twin City. Ich spoločnú cestu odštartoval jeden moment, v práci, na stretnutí, keď sa na seba pozreli a všetko okolo sa zastavilo. Zrazu bolo všetko jasné. Ich prvým spoločným krokom bolo, že opustia práce, ktorým sa dovtedy venovali a novým „projektom“ sa stala svadba, pokojne a bez zhonu. Potom začalo hľadanie, čo ďalej. Peter mal veľkú túžbu vyskúšať niečo vlastné. Zvažovali, že by pokračovali v inžinieringu či consultingu. Ale nestalo sa tak a dobre urobili. Lucia si rada listovala v maminých Burdách a šila na seba. Chodila do secondhandov a vyberala veci aj pre kamarátky, ktoré tam nič nájsť nevedeli. Niektorým pomohla aj pár vecí vyrobiť. Petra vždy fascinoval proces tvorby šiat. Ešte počas štúdia na elektrotechnickej priemyslovke pravidelne sedel pri televízii a pozeral dnes už kultové prehliadky od Alexandra McQueena, Diora a iných módnych návrhárov. Aby obaja uhasili svoj kreatívny nepokoj vkročili do sveta módy.

Architekt a stavebná inžinierka vymenili navrhovanie budov a stavebných procesov za dizajn oblečenia. Krása je pre nich viac ako len vizuál. Oblečenie je zas vyjadrením rešpektu k sebe a hovoria, že môže byť aj prostriedkom na sebareflexiu. Lucia Žiak Roháčová a Peter Žiak sú manželská dvojica, ktorá tvorí módny Atelier LUZ. Začiatky neboli síce ľahké ale spoločne to zvládli. Najskôr začali študovať ako sa strihy robia. Najskôr ich začali aj sami vytvárať. Najprv tie základné a potom aj strihové odvodenia. Všetko čo dnes vytvárajú vychádza od základného strihu.

Ich tvorba sa vyznačuje sofistikovaným prístupom oprosteným o nutnosť a povinnosť voči trendom, sú priamo inšpirovaný krásou ženskej siluety a atmosférou moderného mesta v ktorom žijú. V ateliéri vznikajú malé kolekcie postavené na modernom prístupe ku krajčírstvu, tvarovaniu, siluete, založené na nadčasovom strihu. Značka vyvažuje koncepčnosť a abstraktnosť so ženskosťou a eleganciou. Vo výsledku tvoria funkčnú a nositeľnú módu. Atelier LUZ sa stal jedným z troch víťazov dizajnérskej súťaže Hubert Fresh Fashion Contest 2016 a takisto je nositeľom významného ocenenia Zlatá Fatima 2017 v kategórii Dámsky odev.

Krása môže byť relatívna – niekomu sa niečo zdá pekné, inému nie. Súčasťou Luciinej osobnosti je túžba narúšať akúsi zabehnutosť a hrať sa s tým, čo je netradičné. Skúsiť niečo, čo je neobvyklé, priam odmietnuté, a dať tomu priestor, vyzdvihnúť to. Môže to byť napríklad neobľúbená farba. Lucia má niekedy tendenciu viac uletieť a Peter sa snažím držať pri zemi. Snaží sa pozerať viac do budúcnosti. Pričom to nie je odmietanie či opovrhovanie históriou, ale snaženie sa tvoriť pre moment tu a teraz. V niektorých veciach inklinuje k tomu, že sa odpúta od klasických postupov, aby niektoré veci stratili určitý pátos. Napríklad, košeľa nie je úplne košeľa, top má strih, ktorý by ste bežne nečakali. Výrazovo to reflektuje jednoduchosť a čírosť dnešnej doby. Ako architekt sa k tomu navyše snaží pristupovať konštruktívne.

Lucia a Peter sú veľmi inšpiratívni a odvážni ľudia. Zanechali svoju kariéru ako architekt a stavebná inžinierka, aby skúsili niečo naozaj riskantné. Otvorili si módny ateliér, v ktorom od roku 2015 tvoria sofistikovanú a nositeľnú ženskú eleganciu.Galéria