Novinky

Denisa Kollárová

Grafiky naprieč, ktorými sa vinú, obopínajú a motajú rôzne korene

Dátum: 13.11.2023

Autor: Martin Brix

Denisina cesta ku kreatívnej tvorbe začala už v detstve. Keď bola malá, nikdy nemala doma haldy hračiek. Čoho mala ale veľa, boli knižky po dedkovi. Keď sa vo voľnom čase nudila, začala si knižky listovať, trochu do nich aj čmárať a kresliť si. Rodičia si toho všimli a keďže už nebolo cesty späť prihlásili Denisu na výtvarnú výchovu. Na umeleckom krúžku si ešte ako dieťa mala možnosť prejsť rôznymi tradičnými grafickými technikami. Po ZUŠke sa Denisa rozhodla v umeleckom smere pokračovať a ten si zvolila aj na strednej škole. Vyštudovala Strednú súkromnú školu, dnes pod názvom Škola Dizajnu, kde sa prvý krát oboznámila s grafikou a grafickými technikami. Tam si začala tvoriť svoj štýl a osvojovala si techniku.

Nakoniec vyštudovala odbor Grafika a iné média v ateliér Ilustrácie a grafiky u prof. Dušana Kállaya. Absolvovala stáž v Prahe na UMPRUM, ilustrace a grafika. Celé štúdium si prechádzala rôznymi grafickými technikami, okrem linnorytov, drevorezov, ju veľmi bavila aj litografia, ku ktorej by sa rada niekedy vrátila. Dodnes tvorí najmä v technike linorytu, kde grafiky poväčšine doľaduje v počítači.  V tejto technike si našla svoj osobitý štýl a spôsob vizuálneho vyjadrenia, ktorý Denise veľmi vyhovuje. Na grafike ju baví hlavne celý pracovný postup, proces a čas ktorý jej treba venovať v dnešnej uponáhľanej dobe. Veľa rokov pracovala na voľných grafikách s rastlinnými motívmi, kde boli často rôzne korene a rastliny vo svojej prirodzenej podobe. V grafikách s rastlinnými a organickými námetmi v ich prirodzenej podobe zbadáte aj náznak pominuteľnosti. 

Denisa v poslednej dobe stále viac prechádza na digitálne dokončovanie grafík a ilustrácií. Venuje sa editoriálnej ilustrácii, kde sa snaží rozvíjať tradičnú grafiku v prepojení s digitálnou úpravou. Aktuálne pracuje viac aj na detskej alebo tématickej ilustrácii, kreslí jej to napríklad pre časopis Slniečko či blogovú platformu Kurník.

Medzi „tématické“ ilustrácie patria napríklad risoprinty pre iniciatívu Znepokojené matky, ktorými chcela podporiť ich kampaň. Táto kampaň mala za cieľ podporiť komunity po celom Slovensku v rámci Znepokojeného turné, aby boli aktívne spolu s nimi a bojovali za riešenia klimatickej krízy. Denisa bola súčasťou tohto projektu a spolu s risografickou dielňou Hibernant vytvorila risoprinty zelenej demonštrantky.

Medzi „top osobný highlight“ patrí aj spolupráca s Čiernymi dierami, pre ktoré vytvorila risporinty Skladu č. 7 a Mestského pivovaru a sladovne v Nitre.

Sklad č. 7 patrí medzi najlepšie priemyselné stavby prvej Československej republiky. V roku ho 1922 navrhla firma Karla Skorkovského, autora pražského Veľtržného paláca. Prístavný objekt bol zrekonštruovaný v roku 2007 bez dlhodobejšieho využitia. Po novom by sa mal pripojiť ku komplexu Eurovea. Na fasáde orientovanej k rieke sa zachovali pôvodné mechanizmy na otváranie vrát. Slúžia ako balkóny. Tyrkysová farba na grafike je výsledkom spojenia modrej a zelenej farby pri veľmi nízkej sýtosti. Skutočnú tyrkysovú farbu si Čierne diery zadovážili až o dva roky neskôr, zhodou okolností pri ďalšej grafike Skladu č. 7.

História z roku 1895 je na hlavnom ťahu Nitry, a predsa nepovšimnutá. Mestský pivovar a sladovňu založili pred sto rokmi nitriansky župan Viliam Thuróczy, kráľovský verejný notár Koloman Pongrácz a majiteľ staroplzeneckého pivovaru Karol Wolf. Po ukončení výroby v roku 1926 tu postupne sídlila továreň na salámu, tabakový sklad, sklady na soľ a sušiareň zeleniny. Výroba piva bola obnovená v roku 1950 a trvala až do roku 2003, kedy bola presunutá do Hurbanova. V súčasnosti vznikajú v areáli obytné domy s názvom Nová Nitra.

V októbri 2021 sa zúčastnila rezidencie v Banskej Štiavnici (BANSKÁ ST A NICA). Je štiavnický pobyt využila na nerušené laborovanie v grafickej dielni a prácu na väčších, farebných linorytoch. Zaoberala sa westernovými vizuálmi, atmosférou, rôznymi kovbojskými postavami a ich štýlom, alebo prostredím, v ktorej sa v tej dobe žilo. Všeobecne na Denisu westerny pôsobia ukľudnujúco, lebo ľudia v tej dobe žili v omnoho väčšom kontakte s prírodou. Neboli obklopení technológiou, miesto ťukania do mobilov, ťukali topánkami, kopali do rozbitých drevených vrát rôznych salónov a pili whisky. Z filmov má veľmi rada Rýchlejší než smrť so Sharon Stone a hudba od Ennia Morricona ju často sprevádza. Naprieč všetkými grafikami sa vinú, motajú rôzne korene, čo je Denisina dlhoročná téma grafík. Touto témou sa ešte asi nejaký ten rok bude zapodievať, lebo je to pre ňu vizuálne aj vnútorne nevyčerpaná.

Počas lockdownu sa nemohla stretávať v interiéri s kolegyňou Katarínou Hutníkovou, tak v zime postávali v parkoch, skicovali a vymýšľali nápady. V tom čase vznikol nápad na projekt win zin. wip je autorský ilustrovaný fanzin o súčasných umelkyniach a umelcoch z rôznych oblastí umenia. Predstavujeme ich odľahčene, prostredníctvom ilustrácií a grafík, ktoré sú inšpirované ich tvorbou a životom. Projekt vznikol na základe spolupráce dvoch autoriek. Po formálnej stránke im prišlo osviežujúce spojenie ich rozdielnych prístupov k tvorbe do jednej publikácie. Denisa sa venuje tradičnej grafickej technike linorytu a Katarína digitálnej ilustrácii s presahmi do grafického dizajnu. V rámci sadzby použili písmo Samuela Čarnokého Zin Sans. Na tvorbu ilustrácií do zinu získali štipendium z FPU počas pandémie Covid-19, v období kedy sa zdvihla vlna odporu voči umelcom a verejnosť ich posielala „k lopate“. Aj z tohto dôvodu sa snažili symbolicky vrátiť túto podporu naspäť do umeleckej komunity. Zin je vytlačený v niekoľkých autorských výtlačkoch na FSC certifikovanom bezdrevnom nenatieranom papieri Munken Pure od Arctic Paper.

Počas mesiaca knihy (marec, 2023) sa konala jej samostatná výstava Empty Saloons. Denisa stojí za ilustráciami publikácii ako Moja prvá galéria alebo Dekonštrukcia podľa času. Ďalšie ilustrácie v rade Liptovských námetov vznikajú aktuálne pre Denisiných kamošov z lokálneho pivovaru Hellstork Underground Brewery, napríklad plechovky pre cviklové pivko Burgyn alebo černicovo-ríbezlový Saurajz.



Galéria