Novinky

SWISTE / Jana a Jana

Funkčný, minimalistický, nadčasový, trvácny a ekologický outdoorový dizajn

Dátum: 20.05.2024

Autor: Martin Brix

Značka SWISTE sa venuje vývoju a výrobe tašiek, batohov, vreciek a obalov. Produkty sú dimenzované na intenzívne používanie, vyrobené z odolných materiálov a komponentov od etablovaných výrobcov. Sú spojením funkčnosti, minimalizmu a estetiky. Premyslené do detailov na uľahčenie a spríjemnenie každodenného života v meste či na horách. Navrhnuté a ušité na Slovensku. Za značkou stojí tandem Janiek. Jana Smreková a Jana Komorníková spoločne vytvárajú kvalitný dizajn.

Jana Smreková je produktová a grafická dizajnérka, ktorá rada uniká do hôr a lesov, keďže v nich už ako dieťa prežila kopu dobrodružstiev. S umením sa stretával už od detstva, keďže jej starý rodičia boli akademický maliari. Bavili je aj technické smery a práve kombinácia týchto dvoch oblastí ju priviedla na Fakultu architektúry a dizajnu STU, kde vyštudovala dizajn. Zároveň odmalička chodievala na hory. Absolvovala rôzne expedície a výpravy, ako napríklad: Devín – Dukla (2000), Elbrus (2002, lyže), Nízke Tatry non-stop (2003), Južná Amerika (2007), Alpská Haute Route (2008, lyže), Záhorská Ves – Gerlach – Nová Sedlica (2009), Mont Blanc (2010). V 2011 sa dočasne presídlila ďaleko od kopcov, do najľudnatejšie mesto USA New Yorku. Ako kompenzáciu uvítala možnosť dostať sa v lete do Sierra Nevady, či Rocky Mountains. V 2015 prišla naspäť do Európy a nastúpila materskú (ne)dovolenku. V 2020 sa vrátila k dizajnu a outdoorovým aktivitám, s deťmi v pätách.

Jana Komorníková je skautkou už od mala. Vďaka tomu časť života strávila v lesoch a horách s batohom na chrbte, získala manuálne zručnosti a formovala tehličky na bruchu záchvatmi smiechu s kamarátkou Jankou Smrekovou. So skautingom súvisí aj názov firmy SWISTE, ktorá bola donedávna firmou programátorskej rodiny Svišťov. Ku koncu vysokej školy skautovanie vystriedalo frisbee, a tak viac voľného času trávila na turnajoch než na horách. Popri záľubách Janke zvýšilo trochu času aj na seriózne veci ako programovanie, rodičovstvo a učenie informatiky.

Zásadným bodom, ktorý vrátil Janku Smrekovú k dizajnu, bol je prvý batoh, ktorý si šila sama pre seba. V tom čase sa jej ozval aj jeden rodinný známi, ktorému sa rozpadol jeho skialpový batoh a potreboval nový. Janka spojila skúsenosť s realizáciou svojho prvého batoha a vytvorila nový kvalitný skialpový batoh pre kamaráta. A ako to už býva, keď robíte kvalitné veci, začne byť po nich väčší a väčší dopyt. Janka s Jankou si sadli a rozhodli sa založiť vlastnú značku outdorových produktov. Keďže už existovala rodinná firma „komorníkovcov“ SWISTE, bolo vyhraté. 

SWISTE vytvárajú kvalitný dizajn, ktorého prioritami sú funkčnosť, minimalizmus, nadčasovosť, trvácnosť a ekológia. Batohy musia byť praktické a bez zbytočných prvkov. Neriadia sa aktuálnymi módnymi trendami ale všeobecnými estetickými princípmi. Všetky výrobky sú dimenzované na intenzívne nosenie a vysokú záťaž. Tieto produkty zároveň vydržia roky a dajú sa opraviť. Navrhnuté a šité sú na Slovensku a skoro 80% materiálov pochádza z Európy. Medzi vlajkové produkty SWISTE patrí Skialp 40 a Kapsa A5.

Skialp 40 je 40-litrový skialpinistický batoh určený do náročných vysokohorských podmienok. Dimenzovaný na dlhoročné intenzívne používanie, vyrobený z odolných materiálov a komponentov od etablovaných výrobcov. Základným konceptom je zjednodušenie a urýchlenie manipulácie s batohom v zimných podmienkach a krízových situáciách, čo je docielené viacerými prvkami:
1. hlavné zapínanie batohu jednou veľkou prackou,
2. výrazná farebnosť kľúčových prvkov,
3. vonkajšie ľahko prístupné vrecko na mačky,
4. samostatné vrecko na lavínovú výbavu,
5. robustné pracky a zipsy dobre uchopiteľné aj v rukaviciach.
Svojimi rozmermi, objemom, geometriou a rozmiestnením jednotlivých prvkov je batoh prispôsobený na komfortné nosenie a lyžovanie. Neobmedzuje v pohybe, je prehľadný a trvácny.

Kapsa A5 je taška cez rameno na každodenné nosenie. Dimenzovaná na intenzívne používanie, vyrobená z odolných materiálov a komponentov od etablovaných výrobcov. Je spojením športového štýlu, funkčnosti a estetiky. Časovo, vekovo, rodovo a regionálne nevymedzený vizuál. Farebné varianty dávajú na výber medzi taškou ako nenápadným alebo výrazným doplnkom. Rozmiestnenie vreciek a zipsov v kombinácii so žltou podšívkou zabezpečí rýchly prístup k dôležitým veciam. Vhodná na potulky mestom aj prírodou.

V portfóliu nájdete aj ďalšie produkty ako Backpack Organizer – cestovateľský pomocník – zabalíte doňho peňaženku, doklady, kľúče, mobil. Celé vrecko môžete nosiť v batohu, aby nehompáľalo na boku počas dlhšej prechádzky. Prídete do galérie alebo múzea, ruksak odložíte v šatni a ďalej pokračujete už len na ľahko s týmto vreckom. Okrem spratnej kabelky sa dá použiť ako organizér na elektroniku, hygienické potreby alebo ako lekárnička. Šnúrky sa dajú podľa potreby jednoducho vyvliecť a navliecť. Daypack je univerzálny turistický batoh na jednodňové výlety. Je vhodný aj na náročnejšie túry do vysokohorského terénu a via ferraty. Dimenzovaný na dlhoročné intenzívne používanie, vyrobený z odolných materiálov a komponentov. Notebook Case je polstrovaný obal, ktorý chráni notebook pred poškodením pri prenášaní v batohu či taške. Predné vrecko na zips je vhodné na menšiu nabíjačku alebo na zopár drobností (zápisník, usb, slúchadlá a iné). Alebo Card Pocket. Malé ploché vrecko dimenzované na rozmer platobných kariet. Využijete ho aj ako malú peňaženku, lekárničku, KPZku či organizér na iné drobnosti. Vrecko je kompatibilné s našim šnúrkovým systémom, dá sa nosiť na krku alebo cez plece. Šnúrky sa predávajú samostatne. A ďalšie a ďalšie funkčné a kvalitné produkty.Galéria