Novinky

Barbora Opátová

Abstrakcia v tvaroch, ktorá oživuje našu predstavivosť

Dátum: 05.09.2022

Autor: Martin Brix

Dajú sa príbehy nosiť? Autorské šperky z dielne Barbory Opátovej sú tvorené ako jedinečné kúsky, ktoré si hľadajú svojho takisto originálneho majiteľa. Nositeľné umenie vyrábané ručne a trpezlivo zo striebra, zlata a iných ušľachtilých, ale aj nekonvenčných materiálov, ktoré sa nesnaží ohúriť masy, práve naopak, nachádza podstatu vo svojej individualite.

Barbora Opátová objavila počas štúdia na kameňosochárskom oddelení bratislavskej „Šupky“, že sochy môžu byť aj malé a napríklad nositeľné a že v materiáli sa netreba vôbec obmedzovať. Práve naopak, môže to byť úžasný vyjadrovací prostriedok. Sochy a väčšie objekty boli pre Barborine „titerné ručičky“ veľkým sústom, navyše ich realizácia zaberala veľa času a tak sa začala obzerať  po niečom menšom, ničom čo by človek mohol nosiť so sebou. Nakoniec je jeden profesor poradil šperk.

A tak Barbora pokračovala ďalej v štúdiu v ateliéri Kovu a šperku na Západočeskej univerzite v Plzni, kde sa naučila, že “Šperk môže byť čokoľvek, čo považujeme za šperk”. Napríklad aj príbeh, ktorý si nosíme vo svojej hlave, či srdci. Svoju študentskú cestu dokončila v roku 2019 na oddelení drahého kameňa a šperku Triérskej univerzity v Nemecku, kde lepšie definovala svoju tvorbu ako „naratívnu“ a preto venovala väčšiu pozornosť aj dôkladnému zakresleniu svojich výtvarných príbehov.

Svoje výtvory nazýva oblaky. Tento nebeský úkaz je Barborinou hlavnou témou, jej hlavným nekonečným zdrojom inšpirácie. Zvláštne abstraktné tvary vysoko na oblohe, ich monumentálnosť a ľahkosť. Kontrast medzi svetlom a tieňom sa mení z romantického východu slnka na sivú nahnevanú búrku. Abstrakcia vo formách, ktoré oživujú našu predstavivosť. Môžu byť nič a zároveň všetko. Vidieť zvláštne zvieratá ticho sa vznášajúce ako veľké nadýchané masy a spájať ich s našimi osobnými príbehmi, spomienkami, emóciami, pocitmi. Všetky sú skryté vo vnútri, alebo sme to my, kto ich skrýva? Barbora hľadá všade mágiu. Prináša hmlu a tajomstvo do každodenného života. Je možné uveriť tomu, čo vidíme, že tam naozaj je? Vymýšľame si všetko alebo je to len zložitá hra života? Niekedy sa z osobnosti prejaví viac, niekedy ostanú skryté, je to hra s tajomstvami, ktoré veľmi chceme odhaliť.

Barborina práca je zrkadlom jej osobnosti. Ako osoba je citlivé dievča. Rada nosí prevažne pastelové bledé farby. Je náladová a mení sa ako nebo. Od tichého ranného východu slnka až po polnočnú búrku. Je tak trochu teenager, ktorý stále vyrastá a s ňou aj jej tvorba.

Pokiaľ je to možné, tak veľmi rada svojím spracovaním „zachraňuje“ materiál pred vyhodením, takže recyklácia je Barbore veľmi blízka. Medzi jej najobľúbenejšie materiály patria textílie pre ich mäkkosť, jemnosť a ženskosť, kameň pre jeho urodzený dávny pôvod, chlad, čistotu a trpezlivosť ktorú vyžaduje.

V roku 2022 vznikla aj Barborina aktuálna kolekcia „I can see you“. Ide o novú kolekcia jaskynných bytostí zvaných „Eye-catchers“. Bytosti postupne vyliezajú zo svojich mramorových jaskyniek v útrobách planétky Hearth. Môžete ich zhliadnuť kdekoľvek vo svojom okolí, pokiaľ budete dostatočne pozorní.

„Straty a nálezy“ bola téma aktuálneho ročníka sympózia umeleckého šperku v Kremnici. Barbora túto tému spracovala ako základný životný princíp, ktorý sa dá aplikovať aj na jednoduchý dych – stratíme ho, aby sme ho vzápätí našli a tak sa udržali pri živote. Máme nad tým len veľmi malú kontrolu a z rytmu cyklu sa z väčšej diaľky stáva rovina. Jej brošne, ktoré vznikli na tomto sympóziu sú súčasťou výstavy v NBS Múzeu v Kremnici. 

Navyše, tento rok Barbora odprezentuje svoju tvorbu na pražskom Designbloku. Jej radosť je o to väčšia, že tohtoročná téma je LES. Les ako samostatný živý organizmus, ale aj ako naše prirodzené prostredie, ktorého sme súčasťou, aj napriek tomu, že sa mu väčšinu času cítime vzdialení. V práci, ktorú odprezentuje sa zameriava na náš vnútorný les, ako magické miesto, ktoré skrýva veľa tajomných zákutí, obrovské podzemné hĺbky, duchov a iné bytosti, ktoré odrážajú naše črty.Galéria