Novinky

Štefánia Suchodolinská

Zamilovala si dizajn a teraz ju dizajn miluje späť

Dátum: 03.01.2022

Autor: Martin Brix

Košičanka, ktorá pôvodne chcela byť právničkou. Bavil ju dejepis ale už počas strednej školy absolvovala študijný pobyt v Anglicku, kde si zvolila predmet s názvom „Art“ a ten výrazne zamiešal karty. Presvedčená, že pôjde na právo si zo „srandy“ podala prihlášku na Technickú univerzitu v Košiciach. Veď talentovky sú výrazne skorej ako iné príjmačky, takže stratiť nebolo čo. A čo čert nechcel, vzali ju. To presvedčilo Štefánia Suchodolinskú, že asi naozaj na tú školu patrí. Takže almou mater sa pre Števku stáva Technická Univerzita v Košiciach, Fakulta umení, Katedra dizajnu v Ateliéri dizajnu Inovácie pod vedením prof. Ing. Tibor Uhrín, ArtD..

Jemnosť, záhadnosť tvarov, ale hlavne funkčnosť. Funkcionalita a minimalzmus, čisté tvary produktov a ich farebná monochromatickosť. To sú špecifické znaky tvorby produktovej dizajnérky Števky Suchodolinskej. Aj estetická stránka samotných produktov je niečo na čom si dáva veľmi záležať. Veď ako sama tvrdí: „Lepšie sa Vám bude sadať si na peknú stoličku“. Či ju jej košický pôvod zaviedol k materiálu tradičnému pre túto časť Slovenska a to kov, môžem len stereotypne polemizovať, keďže ide o veľmi dostupný materiál. No fakt je taký, že Števkiným najobľúbenejším materiálom je naozaj kov.

Poďme si ale predstaviť tvorbu Štefánie Suchodolinskéj na konkrétnych projektov.

Najaktuálnejšími projektami sú kovové svietniky s funkciou merania času AIKA. Pri štandardnej hrúbke sviečky za 30 min zhorí 1 cm. Na tento projekt naväzuje SVVVVIETNIK, ide o držiak na sviečku s pridanou funkciou merania času. Po pritlačení sviečky o držiak sa na nej vytvoria zárezy vo vzdialenostiach 1 cm od seba. Pri priemernej hrúbke sviečky táto vzdialenosť horí po dobu 30 minút. Takýmto spôsobom vieme približne merať čas. A práve tento držiak získal „Uznanie poroty“ v produktovej súťaži KOLABO. Posledným projektom v akademickom roku 20/21 je aj projekt RELAXI TAXI. Sedenie paroduje korálkové masážne poťahy ako formu relaxu v interiéry auta. Výsledkom je bizarné riešenie pripomínajúce sedadlo s pedálmi a spätným zrkadlom. Zrkadlo je polohovateľné a dá sa využiť ako príručný stolík. Názov produktu je vypožičaný zo seriálu Priatelia S04E17, pretože dokonale vystihuje absurditu celého princípu.

Národná cena za produktový dizajn 2021 predstavila aj tri ďalšie Števkyne projekty, ktoré vznikli pod vedením pedagóga Tibora Uhrína. MÄKKO je dokonca vystavený na výstave NCD 2021. Ide o variabilné sedenie navrhnuté pre hru aj relax. Mnohé spôsoby uzlenia vytvárajú priestor pre kreativitu a zábavu. Sedenie je vhodné pre viacero osôb, ale aj jednotlivca. Produkt pozostáva zo 7 m dlhého mäkkého valca, dvoch kovových konštrukcií slúžiacich na tvarovanie sedenia a na odkladanie vecí, dreveného držiaka a stolíka. Vnútro valca tvorí guľôčková výplň a penový materiál s výbornými antialergickými a nehorľavými vlastnosťami. Tento materiál vzniká ako odpad vo veľkovýrobe.

V NCD 2021 nájdeme zalistované aj ďalšie dva projekty 12,24€ a SYNDRÓM D. Vianočné sviatky by podľa Štefánie mali byť časom pokoja a rodinnej pohody. Často jej ale tento dojem kazia preplnené obchody a atmosféra zhonu za darčekmi či výpredajmi. Preto sa rozhodla túto situáciu reflektovať bizarnými ozdobami na stromček v tvare cenovky. Ozdoby majú znázorňovať plytkosť predvianočného zhonu a zároveň byť akýmsi mementom. Zvolila si tu  mosadzný materiál pre zdôraznenie márnivosti a luxusu. Na zavesenie slúžia plastové očká, ktoré sa používajú v obchodoch. Na vzore čiarového kódu aj v názve produktu sa objavujú číslice 12 a 24 (12,24€) ako odkaz na dátum Vianoc. Syndróm D je nábytok venovaný pamiatke domácnostiam, ktoré boli, alebo ešte stále sú postihnuté epidemickým výskytom syndrómu D. Ten sa prejavuje hlavne u starších ľudí, a to obsesívnym pokrývaním nábytku „dečkami“. Vyskytuje sa hlavne v krajinách východnej Európy, no je známy po celom svete. Súčasná generácia v zriedkavých prípadoch intenzívnou komunikáciou prenesie svoju imunitu na staršie generácie. V semestrálnej práci využila kovové guľatiny a perforovaný plech s práškovou metalurgiou ako povrchovou úpravou. Séria nábytku nesie prvky dečky*, ktoré pretvára do súčasného dizajnu.

*Dečka – zväčša háčkovaná, biela pokrývka nábytku menších rozmerov. Slúži na dekoráciu a zároveň ochranu pred možným poškodením. Zvykne sa vyskytovať vo štvorcových tvaroch, nainštalovaná zásadne cípom smerom dopredu.

Trudy je bakalárska práca zameraná na funkciu zrkadla v interiéri. Cieľom bolo vytvoriť zrkadlový set, ktorý dokáže meniť svoje podoby a tým aj funkcie. Hlavnou funkciou je toaletný set, ktorý sa transformuje do samostatne stojaceho zrkadla, písacieho stolíka a svietidla. Časti produktu sú navrhnuté tak, aby sa dali kombinovať a zároveň mal každý kus samostatný význam. Števka pracovala s tvaroslovím vychádzajúcim z kruhu, ktorý má pre ňu symbolický význam. Ekonomická a ekologická stránka boli taktiež rozhodujúce. Produkt je vyrobený z brezovej preglejky a kovu. Zadné časti zrkadiel sú vystužené MDF doskami. Povrchové úpravy sú prírodné laky a prášková metalurgia. Števkinym cieľom bolo vytvoriť odľahčený objekt pre denné použitie, ktorý má pôsobiť minimalisticky, sviežo a netradične.

Za spomenutie určite stoja aj KLAK, NAMMI, či ČÍTANIE JE SEXY! KLAK je séria soľničiek a koreničiek inšpirovaná hrou s názvom klik-klak. Spoločným znakom 3 soľničiek je, že solia nárazom guličiek o seba. NAMMI sú náladové svietidlá. A taštička na knihy s nápisom, ktorý môže byť interpretovaný dvoma spôsobmi. Čítanie je sexy!

Štefánia stojí (spoluočne s Dominikou Čupkovou a Luciou Michalicovou Sivčákovou) aj za slovenskou verziou projektu „neproduktového“ charakteru. Ide o projekt Ladies, Wine & Design Slovakia. Ladies*, Wine** & Design je globálna nezisková iniciatíva s pobočkami v 280 mestách po celom svete. LW&D bola založená v roku 2015 Jessicou Walsh. Len 0,1 % kreatívnych agentúr je založených ženami a nebinárnymi ľuďmi a čísla sú ešte menšie v prípade žien/nebinárnych BIPOC. Poslaním LW&D je vidieť väčšiu rozmanitosť v kreatívnom priemysle, najmä v rámci vedúcich úloh. LW&D má k tejto práci intersekčný prístup. Slovenská pobočka má za cieľ stretávať sa na mesačnej báze prostredníctvom prednášok, stretnutí a workshopov pre nedostatočne zastúpené kreatívne ženy. Napríklad radi zdieľajú možné pracovné ponuky medzi komunitou. Nový rok, nová kapitola. Zrodení v drsných podmienkach globálnych udalostí, je cieľom LW&D sprostredkovať rozhovory medzi ženami v kreatívnej komunite – série rozhovorov a kreatívnych stretnutí. Zatiaľ online a možno raz aj v reálnom živote. Cieľom je vybudovať silnú komunitu kreatívnych žien v tomto odvetví, zdieľať nápady, navzájom sa podporovať a mať zmysluplnú spoluprácu.

* Priestor LW&D zahŕňa všetky ženy, nebinárne, rodovo nezaradené a rodovo nekonformné osoby. Sebadefinícia je na výhradnom uvážení daného jednotlivca. Ak máte pocit, že by ste mohli využiť priestor určený pre ľudí, ktorí sa neidentifikujú ako muži, na zdieľanie nápadov a spoluprácu, ste vítaní.

** Alkohol je úplne voliteľný; môžete piť čaj, kávu alebo čokoľvek chcete!Galéria