Novinky

Tina Minor

Tvorba, ktorá sa sústredí predovšetkým na radosť zo zachytenia krásy okolo nás

Dátum: 02.03.2021

Autor: Martin Brix

Takmer po 5 rokov v reklame, začala cítiť, že dosiahla všetko po čom v tejto práci túžila. Freelancerkou sa stala po tom, čo odišla z reklamnej agentúry. Značnú rolu v tom zohrala aj sloboda, ktorá pre ňu znamená veľmi veľa. Keď nemaľuje, premýšľa a vymýšľa. Po čase vymenila freelance copywriting a ideamaking za prácu jej srdcu najmilšiu a to maľovanie a ilustrovanie. Odvtedy pod značkou Tina Minor Illustration pracovala aj na projektoch známych značiek ako časopis Forbes, Slovenské národné divadlo, vydavateľstvá Slovart, Ikar, pre značky ako Nescafe Azera, Rajec, Kofola, Pilsner Urquell, Zlatý Bažant, Dm Drogerie, Orange či Mc Donalds. Prelomovým bol rok 2015, kedy sa jej práca stala súčasťou kampane Becherateliér pre Becherovku.

Tina Minor vyštudovala marketingovú komunikáciu v Bratislave. V roku 2013 dala reklame zbohom, aby sa mohla naplno venovať umeleckej tvorbe ako ilustrátorka a ideamakerka na voľnej nohe. Pri tvorbe ilustrácií čerpá inšpiráciu z okolitého sveta, spomienok či predstáv, kde rozhoduje prvých pár sekúnd. Tvorivý impulz v nej totiž vyvolá vlnu rôznych asociácií. Pre Tinu je dôležitá bezstarostnosť, hravosť, otvorená myseľ a tiež oči. Jej obľúbenou technikou kreslenia je už dlhodobo akvarel, no čoraz viac ju priťahuje aj experimentovanie. Páčia sa jej presahy medzi jednotlivými technikami a kombinácie vedúce k nečakaným výsledkom. Živí ju rozmanitá mozaika zákaziek, od komerčných spoluprác až po objednávky do súkromných zbierok. Väčšinou ide o ilustrácie alebo obrazy na plátno, preto ju vždy poteší, keď sa jej do rúk dostane niečo, čo oživí jej repertoár. takým oživením bola napríklad kresba na tenisky, ponuka maľovať na drevené hračky a či dizajn kancelárskych priestorov.

Milan Rúfus je autorom krásnej myšlienky, že rozprávky nevznikli preto, aby deti zaspali, ale aby sa dospelí zobudili. V rozprávkach sú ukryté pomerne jednoduché, no pritom nesmierne hlboké pravdy. Tina nedá na detský svet dopustiť. Neustále má otvorenú minimálne jednu rozprávkovú knižku. Buď kvôli príbehu, alebo ilustráciám našich slovenských ilustrátorov, ktorých práca ju asi nikdy neprestane fascinovať. Dokonca aj v knihách „pre veľkých“ vyhľadáva náznaky rozprávkovej mágie. Magický realizmus ju priťahuje. Jedným z príkladov Tininej tvorby pre deti je hra Rozprávkari, pre ktorú vytvorila sériu 75 ručne ilustrovaných kariet na motívy slovenských ľudových rozprávok od Pavla Dobšinského.

Rada tvorí, verí v dobro, v ľudí, v silu myšlienky a ľudského ducha, sníva o slobode, o kráse. Ilustrátorka a copywriterka Tina Minor.Galéria