Novinky

Kaaty Jewelry / Katarína Kuliffayová

Šperky, ktoré podčiarknú ženskú krásu a výnimočnosť jej nositeliek

Dátum: 26.06.2023

Autor: Martin Brix

Začneme láskou. K láske k umeniu, k tomu peknému a podstatnému, priviedli Katarínu rodičia. Už v detstve od svojej rodiny dostala základy pre cestu, na ktorej sa pohybuje dnes. Základ ako, zárodok niečoho, čo má potenciál sa v budúcnosti rozvinúť. Katarínin otec sa venoval fotografii. Svoje deti brával do galérií a doma ich priúčal fotografickému remeslu. Mal tmavú komoru a Katarína so sestrou sa učili vyvolávať fotky. Na základnej škole dostala od otca prvý fotoaparát, na ktorý veľa fotila. Práve fotografia bola akýmsi prvým kontakt s umením. Neskôr sa láska k umeniu prehlbovala na základnej umeleckej škole na výtvarnom odbore, kam Katarínu prihlásila mama. Naučila sa rôzne techniky a spoznala rozmanité štýly. Vždy ju bavilo vyjadrovať sa prostredníctvom kreatívnej tvorby. Najväčším Katkiným úspechom na ZUŠ-ke bola vyhrá v medzinárodnej súťaži s témou olympijských hier v Barcelone, ktoré sa konali v roku 1992. Pani učiteľka do súťaže prihlásila Katkin výkres a jej maľba vyhrala ako najlepšia detská práca vo vtedajšom Československu.

Po základnej škole pokračovala na strednej odbornej škole ako zlatník – klenotník, kde úspešne absolvovala talentové skúšky. Stredná škola bola v Dubnici nad Váhom, odkiaľ Katarína pochádza. Štúdium trvalo päť rokov, tri roky výučný list v Dubnici a potom nadstavbové štúdium s maturitou v Nitre. Kataríne vyhovovalo, že sa striedala prax a vyučovanie, dva týždne škola a týždeň prax. Škola samozrejme Katku niečo naučila, no život vie veci rozviniť a preto po skončení školy odišla do zahraničia. Žila v Nemecku, kde Katku volali Katy, pretože Katarína bolo príliš dlhé.

Katarína Kuliffayová je umelecká šperkárka, ktorá sa pod značkou Kaaty Jewelry venuje tvorbe autorského šperku. Pri realizácii šperku dbá na originalitu, kvalitu a funkčnosť. Katarína si vyskúšala prácu z rôznymi materiálmi od korálok, cez prírodnú perleť, pravé plátkové zlato, striebro, hliník či plátkovú meď. Katka sa skrz umenie naučila vnímať krásu okolo seba, kde je jej inšpiráciou všetko okolo nás.

foto Júlia Blažejová

Už ako dieťa tužila mať vlastnú šperkársku či umeleckú značku. Vzniklo to vďaka intuícií a srdcu, ktoré Katku ťahalo k tomu, čo chcela a k tomu, čo túžila robiť. Kaaty Jewelry – značka a tvorba Kataríny Kuliffayovej, sa vyvíjala postupne. Keďže spočiatku nemala žiadne náradie na zlatnícku výrobu, najskôr vyrábala šperky z korálok. No pri tejto tvorbe nezostala dlho, keďže tento materiál nebol pre Katku dostatočne autentický. Uvažovala, aký materiál je výnimočný a zároveň neokukaný. V rámci vlastnej tvorby chcela docieliť jedinečnosť a odlíšiť sa od ostatných tvorcov šperkov. Katkina intuícia ju priviedla k prírodnej perleti. Prešla si rôznym spracovaním tohto materiálu. Kombinovala ho s chirurgickou oceľou, a to aj preto, aby náušnice mohli nosiť aj alergici. Jedinečnosť som docielila aj pravým plátkovým zlatom a plátkovým hliníkom. Autorské šperky z perlete sú Katkinou srdcovkou. Venovala sa tiež tvorbe elegantných, nitkových náušníc, kde jej učarovala práca s farebnými nitkami. Vznikli tak elegantné, ale aj dizajnérske kúsky, ktoré robia radosť mnohým klientkam.

Keďže je Katarína mama dvoch detí, materstvo je ukázalo, že ženy – matky prestavajú doma nosiť akékoľvek šperky. Deti sa ťahajú za obľúbenými šperkami ich matiek, za dlhými náušnicami, či retiazkami. To Katku inšpirovalo k výrobe šperkov na denné nosenie, ktoré sa dajú nosiť aj pri deťoch. A tak sa zrodili minimalistické šperky Kaaty. Prostredníctvom tvorby bižutérie sa dopracovala k tvorbe šperkov zo zlata a striebra, ktoré odmalička chcela vyrábať. 

Dnes je Katkiným hlavným výrobným materiálom striebro a zlato. Strieborné a zlaté šperky, vyrába tradičnými zlatníckymi technikami. Katka je registrovaná na Puncovom Úrade SR a všetky šperky spod jej rúk sú riadne puncované jej výrobnou značkou a rýdzosnou značkou.

Katarína Kuliffayová v spolupráci s Renátou Černayovou vytvorila dve kolekcie šperkov, ktoré boli súčasťou výstavy Národnej ceny za dizajn 2021.

Pri tvorbe kolekcie Časopriestor bolo Kataríninou inšpiráciou obdobie dlhého lockdownu. V tomto období, kedy nám všetkým vírili hlavou myšlienky, ako byť niekde inde. A izolácia sa nedala prelomiť. Tvar prsteňa je ako brána do iného času a dimenzie. Prekríženie prsteňov prispôsobila tak, aby šperk bol pri každodennom nosení pohodlný. Náušnice symbolizujú zlomok času – niečo krátke v našom živote, i keď v danom momente, sa nám to zdá ako celá večnosť. Náhrdelník svojou dĺžkou vyjadruje dlhý čas lockdownu. Šperk sa môže nosiť ako prívesok na retiazke alebo ako prsteň. Šperky boli vyrobené, tradičnými zlatníckymi technikami: ohýbaním, rezaním, spájkovaním, brúsením a následným leštením. Kolekcia je vyrobená zo striebra 925/1000.

Kolekcia Kvapky vody vznikla počas dlhého, upršaného a sychravého obdobia. Autorské šperky symbolizujú stekajúcu vodu po okne. Pri navrhovaní a následnom zhotovovaní šperku boli Katke inšpiráciou dva podnety: 1. upcyklácia a 2. kolobeh vody dážď. Jednotlivé časti – strieborné kvapky v kolekcii vyrobila recyklovaním (roztavením) starých, nepotrebných očiek z náramku. Následne technikou granulácia (tavením kovu vznikne gulička) za horúca jemne vytvarovala slzičku. Po prebrúsení povrchu kvapiek vznikli malé nedokonalé plôšky, ktoré po dôkladnom preleštení zvýraznili ich jemnosť a krásne odrážali lesk. Tak ako aj voda, keď je číra a priezračná, odráža jej povrch slnečné lúče.

Portfólio služieb Kaaty Jewelry zahŕňa výrobu šperkov na mieru, prstene, náhrdelníky, náramky, náušničky a personalizované šperky.V ateliéri Kataríny Kuliffayovej, vznikajú krásne šperky, kde každý je jedinečný a originálny.

(Zdroj: Dúbravské noviny, ročník: XXIII, číslo: 2/2022, článok: Pomáhame dúbravským podnikateľom, text: Lucia Marcinátová)Galéria