Novinky

NATIF / Annamária Mikulik

Prináša estetický zážitok a krásu do našich každodenných realít

Dátum: 01.09.2020

Autor: Martin Brix

Pochádza z Vyšných Ružbách, ktoré strieda so životom v Starej Ľubovni. Vyrastala v umeleckom prostredí a svoju vášeň a talent pre dizajn zdedila po mame šperkárke a ocovi sochárovi. Už ako malá chcela byť šperkárka, tak ako mama. Rozhodujúc sa pre štúdium na strednej škole si vybrala Školu úžitkového výtvarníctva v Kremnici, ktorá bola v tom čase, pravdepodobne najlepšia svojho druhu.

Už počas strednej školy získala niekoľko medzinárodných ocenení za dizajn, ktoré ju automaticky nasmerovali na Vysokú školu výtvarných umení do Bratislavy. Tú doštudovala a pridala k tomu aj školy ako University of Plymouth, Exeter vo Veľkej Británii a National Institute of Design, CEPT, Ahmedabad v Indii. Je členkou Slovenskej výtvarnej únie a The association for Contemporary Jewellery v Londýne. Svojimi úspechmi už dávno prekročila hranice Slovenska a taktiež sa môže pýšiť prestížnym ocenením za šperky, ktoré si prevzala v Miláne. Annamária Mikulik je dizajnérka, držiteľka prestížneho ocenenia A’design awards. Jej tvorba bola prezentovaná na mnohých významných domácich i zahraničných výstavách prezentujúcich súčasný medzinárodný šperk. 

Tým, že vyštudovala produktový dizajn, vníma šperk ako malú miniatúru produktu. Preto aj svoju tvorbu delí do  dvoch línií. Založila si značku NATIF, ktorá je špecifická minimalistickými formami šperkov určených na každodenné nosenie. NATIF reprezentujú šperky nežnej krásy každodennej jednoduchosti, vedúc k základnému pocitu vnímania hĺbky poetickej krásy. Oslavuje klasické tvary pomocou drahých kovov, čím vytvára večné, minimalistické šperky inšpirované nadčasovosťou. Táto práca predstavuje večnú kvalitu starostlivo pripravených vzorov, ktoré spájajú tradičné remeselnícke techniky s éterickou estetikou a prinášajú do života emocionálny zážitok pre nositeľa.

Druhá línia šperkov je vytváraná technikou email/smalt. Je to starobylá, takmer 4000-ročná technika používaná na tých najvzácnejších predmetoch, akými sú napríklad korunovačné klenoty, relikviáre či sakrálne predmety. Zdedila ju už ako tretia generácia emailérov. Annemáriin starý otec Rudolf Holeva bol prvý hlavný technológ v bývalej Scholzovej fabrike v Matejovciach, neskoršom Tatrasmalte/Ta­tramate a jej mama túto techniku rozvíjala po výtvarnej stránke. Annamária v nej vidí potenciál v uplatnení vo forme buď moderných produktov alebo šperkov. Email je špecifický svojou trvácnosťou, výbornými vlastnosťami a výnimočnou farebnosťou. Použitím tejto techniky posúva odkaz barokového zlatníckeho umenia, akou je miniatúrna maľba alebo charakteristické efektné zlátenie, do súčasnejšej podoby. Získala mnohé ocenenia za produktový dizajn.



Galéria