Novinky

Neya / Alexandra Uváčková

Nežná, romantická či minimalistická? Keramika, ktorá má z každého niečo.

Dátum: 18.03.2024

Autor: Martin Brix

Alex baví umenie a všetko tvorivé. Od malička darčeky pre blízkych radšej osobne vyrába, než kupuje, pretože majú svoje čaro a osobnejší charakter. Vždy ju veľmi poteší, keď niekomu môže spraviť radosť. Vlastnú značku sa rozhodla založiť, aby mohla svoje nadšenie, kreativitu a umeleckú dušu ukázať svetu. V pracovnom svete je Alex interiérová dizajnérka. Tvorenie jej dalo slobodu, radosť a pocit, že možné je všetko. Alex si vytvorila svoj malý svet a umenie a kreativita sa stala jej terapiou.

Už od prvého ročníka na základnej škole začala, podobne ako jej sestra, navštevovať „zušku“. To jej vydržalo pár rokov, po ktorých sa k umeleckej tvorbe opäť vracia. Práca s drevom, navrhovanie úžitkových predmetov a ich výroba bola oblasť štúdia na Škole úžitkového výtvarníctva Josefa Vydru v Bratislave v odbore Dizajn a tvarovanie dreva. Po strednej škole sa Alex rozhodla pokračovať v štúdiu zameraného na interiérový dizajn, scénografiu a výstavníctvo na Univerzite Tomáše Bati ve Zlíně (Fakulta multimediálních komunikací, Multimédia a design – Prostorová tvorba).

Svoje bakalárske štúdium ukončila prácou Návrh interiéru lezeckého centra s občerstvením. Táto bakalárska práca bola zameraná na design priestorov obchodného domu na Trstínskej ceste 1 v Trnave za účelom vytvorenia umelej lezeckej steny. Cieľom práce bolo vytvorenie komplexného riešenia celku s dôrazom na dosiahnutie maximálnej funkčnosti daných priestorov. Alexandrin projekt poslúžil ako predloha pre rekonštrukciu prevádzky. Alexandrina diplomová práca sa zaoberala návrhom relaxačnej zóny v centrále firmy Baťa v Zlíne. Reaguje na požiadavky zadávateľa, ktoré sú súčasťou výsledného riešenia. Premenou časti kancelárií a priľahlej strechy vznikol spoločný priestor, kde sa môžu pracovníci neformálne stretávať a tráviť svoj voľný čas. Potenciál bol naplnený vytvorením oddychovej zóny s kuchyňou, rôznymi formami posedenia, hernými prvkami a strešnou terasou.

Neskôr sa k navrhovaniu interiérov pridala aj keramika. Okolo roku 2021 začala Alex chodiť na kurz točenia na kruhu k jednej šikovnej keramikárke. Vtedy ani len netušila, ako veľmi jej práca s hlinou (a hlavne na kruhu) učaruje. Bola to doslova láska na prvý dotyk. Navyše sa keramika stala pre Alex malou terapiou kľudu v tomto uponáhľanom svete. Jej prvá kolekcia keramiky dostala názov The ONE Collection 2022.

Niekoľko rokov hľadala Alex názov pre svoju budúcu značku. Vedela, čo približne chce a čo naopak vôbec, no ten správny názov stále neprichádzal. Nakoniec vznikol úplnou náhodou. „Raz v noci som sa prebudila zo sna, vyslovila som jediné slovo, ktoré bolo „neya“ a znovu som zaspala. Ráno som si to veľmi živo pamätala a tešila som sa, že som konečne našla názov, ktorý bol podľa mojich predstáv. Dodnes neviem, či to bola náhoda alebo znamenie, no verím, že na tento zážitok nikdy nezabudnem,“ popisuje vznik názvu svojej značky Alexandra.

Alex si vyskúšala rôzne média a techniky, no nakoniec si zamilovala keramiku a hrnčiarsky kruh. Verí, že pocit kľudu a prítomnosti, ktorý pri keramike prežíva, sa prenesie aj na jej zákazníkov prostredníctvom výrobkov. V začiatkoch boli hlavnou súčasťou ponuky Neya šperky z polymérovej hmoty. Okrem toho aj pomôcky na tvorenie (vykrajovátka vyrobené 3D tlačou) či nástenné dekorácie. Dnes sa už Neya posunula a stále sa vyvíja, zdokonaľuje a rozširuje svoje portfólio. Alex sa stále rada učí nové veci a posúva svoju tvorbu. Je pre ňu prirodzené, že sa preto stále snaží vymýšľať nové produkty, alebo vzory, aby jej ponuka bola pestrá a každý si našiel svoj obľúbený kúsok. Pri navrhovaní a výrobe rada využíva svoju predstavivosť a tiež hľadá inšpiráciu všade naokolo. Snaží sa veci robiť po svojom a vkladať do nich dušu a kus seba. Na jej hand-made výrobkoch je krásne to, že každý kúsok je originál.

Nápadité tvary, pestré farby, geometrické vzory a línie – to je Neya, moderná značka keramiky a doplnkov. Alex tu spája tradičné remeslo s modernou estetikou a vytvára jedinečné produkty, ktoré nie sú len praktické, ale vedia dodať aj ten správny šmrnc.

V portfóliu Neya nájdeme keramiku, náušnice, nástenné dekorácie a v poslednom období pribudli aj keramické kurzy. Neya Ateliér otvára svoje brány každému, kto chce skúsiť prácu s hlinou, objaviť jej čarovnú upokojujúcu moc a prísť zrelaxovať a spomaliť od každodenného života. Ateliér Neya sa nachádza neďaleko Trnavy v Kátlovciach. Alex pozýva prísť si oddýchnuť na kurz, zaboriť ruky do hliny a aspoň na chvíľku vypnúť myšlienky.

Keramika vždy odráža Alexinu náladu a vnútorné rozpoloženie. Keď má zlý deň, nedarí sa jej ani točiť na kruhu. Hlina to proste vycíti. Inokedy jej pomôže zrovnať si myšlienky alebo sa ukľudniť a nabrať nový dych a silu. Väčšinou sa jej však podaria vytočiť krásne tvary.

Povianočný bonus: Začalo to tým, že vždy darčeky pre rodinu a kamošky radšej vyrábala, než kupovala. Túto jej milú každoročnú tradíciu môžeme priblížiť a možno aj tak trošku inšpirovať nápadom na darček.

Predstavte si toto: každý rok na Vianoce darujete niekomu blízkemu vianočnú ozdobu. Na prvý pohľad je to maličkosť a pre niekoho možno zbytočnosť. No čo keď sa z toho môže stať krásna tradícia? Vianočná ozdoba je na prvý pohľad síce malý a jednoduchý darček, ale skutočné tajomstvo sa skrýva za významom. Každá ozdoba totižto nemusí znamenať len ďalší pekný kúsok, ktorý ozdobí váš stromček. Darovaná ozdoba môže byť symbolom či milou spomienkou na uplynulý rok, zážitok či významnú životnú udalosť. Takáto tradícia sa veľmi ľahko môže premeniť na unikátnu zbierku plnú krásnych umeleckých diel a každé z nich rozpráva svoj príbeh. Alex má túto tradíciu so sestrou a každý rok sa teší, akú ozdobu sa jej pre ňu podarí zohnať. Tento milý zvyk ju inšpiroval k vytvoreniu vianočných ozdôb, nakoľko darčeky vyrobené od srdca sa jej počítajú viac ako tie kupované. Počas ich výroby nezostala len pri pár kusoch, a preto sa rozhodla ponúknuť tieto krásne keramické ozdoby aj na predaj. Alex by veľmi potešilo, ak náhodou u niekoho začne podobná tradícia alebo pomôžu ozdoby vyčariť tú pravú kúzelnú atmosféru Vianoc u vás doma.

V roku 2023 vznikla kolekcia vianočných ozdôb Neya 2023. Celá kolekcia vianočných ozdôb odzrkadľuje Alexandrinu tvorbu roku 2023. Dalo by sa povedať, že je to ukážka jej štýlu keramiky a smer, ktorým sa chce v tvorbe uberať. V kolekcii Neya 2023 nájdete tri typy ozdôb: Line, Silk a Two Tone. Všetky dizajny sú poňaté minimalisticky, v jemných farbách a pôsobia nežne. Line sú ozdoby s výraznou čiarou uprostred potešia nejedného minimalistu a milovníka čistého dizajnu. Silk je inšpirovaná jemným hodvábom, ktorý pri pohybe s látkou akoby tancoval, sú nežnou dekoráciou pre všetky romantické duše. Two Tone sú inšpirované Alexandrinou poslednou tvorbou, kde na prvý pohľad sa dve farby stretávajú vo výraznej predelovej línii.Galéria