Novinky

Valaury / Valéria Krafčíková

Náušnice môžu zodpovedať vašim náladám a udalostiam, ktorých sa zúčastníte… jeden deň môžete byť funky, druhý elegantná

Dátum: 23.06.2024

Autor: Martin Brix

Objavte nádherne farebný svet handmade značky Valaury, ktorej náušnice sýtych farieb rozžiaria každú ženu. Za nápadnými šperkami Valaury sa skrýva nenápadná žena Valéria Krafčíková zo Sabinova. Pri tvorbe kladie dôraz na jedinečnosť a originalitu, ale aj bezpečnosť. Preto vyrába svoje šperky z antialergických materiálov, ako je chirurgická oceľ, zaručujúc nielen štýlový doplnok, ale aj bezpečnosť.

Cesta k umeniu a chuť niečo tvoriť prišla u Valiky až s vekom. Jej príbeh nebol klasickým príbehom dieťaťa čo si rado kreslilo a svoj talent uplatňovalo na školách umeleckého zamerania. Valika pracovala na svojej kariére až do momentu kedy si uvedomila, že sa potrebuje vyventilovať. Vtedy objavila rôzne domáce práce a tvorivé hobby aktivity. Tu si uvedomila, že ju to vždy ťahalo k výrazným farbám a vzorom. Servítková technika, resp. dekupáž bola ideálnym spestrením času na dlhé zimné večery. Pretože nie je náročná, zvládla ju aj Valika a práva táto technika bola jednou s prvých, ktorú si vyskúšala a zároveň sa naučila niečo si vytvoriť vlastnými rukami. Prešla si aj viacerými technikami a vyrábala rôzne ručné pohľadnice, pečiatky, či scrapbooky. Keď začala premýšľať čo ďalej s týmto hobby, rozhodovala sa tak trochu aj biznisovo. Valika si začala klásť otázku, čo by boli ľudia ochotný si kúpiť. Zrazu natrafila na náušnice. No a z hobby sa stala práca a Valika si zakladá vlastnú značku šperkov s názvom Valaury.

Valaury sú výrazné a farebné náušnice z polymérovej hmoty a živice. Niekedy minimalistické, inokedy vzorované. Niekedy malé, ale často veľké a nápadité. Vždy jedinečné a ručne tvorené v limitovaných kolekciách pre vás a vaše blízke. Každý kúsok je ručne vyrobený v limitovanom počte, čo z neho robí skvelý darček.

Vo Valikinej tvorbe sú dôležite farby, tvary a štruktúry. Keďže nie je „zemitý“ typ človeka, má rada výrazné a živé farby. Snaží sa vytvárať vlastnú líniu farieb aby bola niečím špecifická. S farbami veľa experimentuje a používa rôzne techniky. Mieša rôzne farby aby dosiala čo najzaujímavejší odtieň. Pokiaľ chce kráľovskú modrú alebo výraznú žiarivú červenú, má už vytvorené svoje postupy. Valika obľubuje moderné a organické tvary. Pri tvorbe šperkov sa s hmotou stále hrá a tak vznikajú rôzne štruktúry. A práve štruktúra je ďalším znakom Valaury tvorby. rada sa hrá s rôznymi flitrami, glitrami, či materiálmi.

Hlavným materiálom na výrobu Valaury náušníc je polymérna hmota. Polymérová hmota je všeobecný termín pre hmotu, ktorú musíte piecť, aby bola pevná a tvrdá. Je mnoho značiek tejto hmoty. Najznámejšou je najmä FIMO. Rozdiely medzi nimi však nie sú veľké – azda iba v teplote alebo čase, pri ktorej sa pečie. Prvým krokom pri výrobe šperkov s polymérnej hmoty je výber farby. Možnosťou je zmiešať dve alebo tri farby dohromady, aby sa získala hmota s farebnými odtieňmi. Po zvolení farby je ďalším krokom spracovanie hmoty. Spočiatku je hlina príliš drobivá na použitie a konzistencia je mäkká a ohybná. nastáva proces modelovania. Nakoniec ide hlina do pece na pečenie, s ktorej vychádza skoro hotový produkt. Po ochladení ostávajú už len záverečné úpravy a hotovo. Vo Valikinej tvorbe sa odráža znemenie blíženca, v ktorom sa narodila.

Časom zistila, že jej tvorbu môžeme rozdeliť na dve hlavné línie. Prvá je minimalistická a jednofarebná. V nej sa viac zameriava na tvary. V druhej línii ide viac do štruktúry, viac sa hraje s farbami, ktoré rôzne mieša. Vytvára rôzne vzory a štruktúry, ktoré sú jedinečné a nedajú sa napodobniť.

Valaury prináša široký výber šperkov, od minimalistických po vzorované kúsky, aby ste si mohli vybrať ten, ktorý najlepšie vyjadruje váš osobný štýl.Galéria