Novinky
Móda, v ktorej sa človek aj v bežný deň cíti výnimočne
Dátum: 24.04.2023
Autor: Martin Brix
Obidvaja jej rodičia boli učiteľmi výtvarnej výchovy a slovenčiny, takže jej terajšia profesia má základy v prostredí, v ktorom vyrastala. Neskôr síce študovala na gymnáziu, teda cesta k móde nebola až taká, akoby priamočiara. Zuzanu vždy bavilo kresliť alebo niečo pretvárať. Každá jej kamarátka v nejakom bode dostala niečo ručne vyrobené priamo zo Zuzkiných rúk. Zuzku veľmi bavilo navrhovanie ešte takým tým naivným detským spôsobom. Navyše sa už od malička rada vŕtala v skriniach rodičov a skúšala si rôzne kúsky dospeláckeho oblečenia.
Zuzana Trtolová je odevná dizajnérka, ktorá aktuálne pracuje na full-time ako dizajnér v slovenskej značke Buffet Clothing. Ako sama vraví, práca módnej návrhárky je pre ňu splneným snom. Jej tvorba je typická spracovaním konceptu do hĺbky a zachovávaním nositeľnosti. Zuzana kladie dôraz na variabilitu a modularitu odevov, tak aby boli nositeľné pre čo najviac ľudí a to bez ohľadu na ich pohlavie či konfekčnú veľkosť.
Zuzana je absolventkou Ateliéru odevného dizajnu Vysokej školy výtvarných umení v Bratislave. Počas štúdia stážovala vo viacerých značkách na Slovensku (napr. CORD DECKER) aj vo Veľkej Británii (napr. Cimone). Jej tvorba bola prezentovaná počas podujatí Fashion Live!, Košice Fashion Week alebo Bratislava Design Week. V roku 2019 bola finalistkou medzinárodnej súťaže European Fashion Accelerator.
Už počas štúdia vzniky osobné a intímne kolekcie a nápadité projekty, na ktorých spolupracovala. Kolekcia „At the right time“ je venovaná Zuzaninej mame a bola inšpirovaná procesom navrhovania britského módneho návrhára J. W. Andersona. Zuzkina mama zomrela na rakovinu a preto sa rozhodla túto skúsenosť pretaviť do oblečenia. Konštrukcia odevov je založená na poškodení či už v strihu alebo priamo v textile (poškodenie textilného vlákna kyselinou). Finálna kolekcia je elegantná a jednoduchá, s jemnými detailmi poškodenia ako metafora stavu choroby. Súčasťou kolekcie sú aj drevené doplnky.
Zuzanina bakalárska práca je o bojovníkoch. Kolekcia s názvom „The Struggle“ (Boj) spája osobnú tému s prvkami prístupnejšieho športového odevu a zároveň je výpoveďou o súčasnom človeku, ktorý je denne nútený zápasiť o svoje miesto vo svete. Kolekcia je spojená so šiestimi ľuďmi z jej najbližšieho rodinného okruhu, z ktorých piati už nie s medzi nami. Kolekcia vyberá konkrétne kúsky z ich šatníkov alebo detaily ich odevov, ktoré sú prevedené do nových tvarov. Kolekcia je inšpirovaná kampaňami značiek športového oblečenia, ktoré na komunikáciu so zákazníkmi používajú silné motivačné citácie, v ktorých často hrá úlohu aj slovo „boj“.
Zuzka si ako študentka vyskúšala aj tvorbu klobúkov. Klobúk bol súčasťou jej mini-kolekcie s názvom „V tvojom kabáte“, kde spracovala svoj vzťah s jej priateľom. Na začiatku si vymenili a vyskúšali svoje vlastné kabáty, čo jej poslúžilo ako základná inšpirácia pre strihy. Toto sa stalo Zuzkinou metaforou partnerského vzťahu, kedy sa účastníci vzťahu musia vcítiť jeden do toho druhého, aj keď to niekedy doslova nesedí (Zuzke bol priateľov kabát priveľký a on si ten jej samozrejme ani poriadne neobliekol). Spomínaný klobúk s výrazným textom „Vyše hlavy“ bol dopovedaním tejto myšlienky. Niekedy sa aj Zuzke zdá, že má „cudzích“ problémov vyše hlavy, ale zároveň je klobúk svojím posolstvom a vzhľadom aj trochu odľahčením tejto osobnej témy. V tvorbe klobúkov síce nepokračuje no, pokým by vhodne doplnil kolekciu, nebráni sa tomu.
Jej magisterská diplomová práca vychádza z konceptu entropie. Entropia je fyzikálna veličina, ktorá vyjadruje mieru neusporiadanosti systémov. Jej hodnota môže len narastať, neznamená však neusporiadanosť – či chaos – ako opak poriadku. Ide skôr o viacero možných spôsobov ich existencie. Zmenu entropie najčastejšie vnímame ako „beztvaré“, degradované, alebo náhodné. Odkazom pôsobenia entropie je všetko „beztvaré“, degradované, náhodilé, či nízke. No i v tom možno nájsť svojskú „utajenú krásu“. Kolekcia „Entropia“ je spojením prejavov entropie do formy nositeľných a variovateľných odevov, často vo forme unisex, s dôrazom na výraz materiálu a modularitu vybraných kusov.
Zuzana aktuálne pracuje pre slovenskú odevnú značku Buffet Clothing, ktorá sa do povedomia fanúšikov módy dostala pestrými kolekciami, ktoré potešia všetky zmysly aj našu planétu. Odevy totiž šije z luxusných zbytkových materiálov svetových módnych domov. Svoje podnikanie však neoznačuje ako bezodpadové, ani nezneužíva nálepku sustainable.
Buffet je lokálny ready to wear brand, pôsobiaci na scéne už viac ako 10 rokov. Kreatívne štúdio značky sídli v Bratislave, kde sa nachádza aj ich farebný vlajkový obchod plný dámskych a pánskych kúskov, ktoré vyrábajú v malých rodinných podnikoch v Barcelos, v Portugalsku. Do povedomia sa dostali používaním tzv. deadstocku – zbytkových materiálov svetových luxusných módnych domov. Práve výber prémiových materiálov, dôraz na zodpovednosť a férovú produkciu robí nosenie oblečenia a doplnkov Buffet ešte príjemnejším. S predajným zastúpením na Slovensku, v Českej republike a v Nemecku, má táto značka ambície ponúknuť svoju predstavu pleasure apparelu, teda oblečenia, v ktorom sa cítite každý deň dobre, medzinárodnému trhu.
Za posledné obdobie môžeme vypichnúť dva projekty z dielne Buffet, na ktorých participovala aj Zuzana Trtolová. V kolekcii „SS21“ pokračuje kreatívny tím za značkou Buffet v definovaní pojmu pleasure apparel. Do hektického urbánneho prostredia prinášajú odevy na každý deň, ktoré inšpirujú ľudí sa na chvíľu zastaviť a vychutnať si drobné radosti. Minimalistickým dizajnovým jazykom rozvíjajú funkčnosť a praktickosť s dôrazom na versatilitu, trvácnosť a ľahkosť nosenia skrz sezóny i trendy. Odvážna jednoduchosť Buffetu tkvie v neobvyklých kombináciách a používaní výrazných farieb, kontrastných plôch a detailov, či autorských potlačí. Za radosťou z vysokej kvality spracovania stoja malé rodinné podniky v Portugalsku a starostlivo vybrané prémiové materiály pochádzajú z nadprodukcie talianskych výrobcov látok, ktoré by boli inak znehodnotené. Za kolekciou stoja Zuzana Trtolová, Barbora Jakubová, Miroslava Darilová, Juliana Summerling, Nikola Orgoňová a Michal Darila.
„Napriek narábaniu s deadstock materiálmi sa pri priemyselnej výrobe nevyhneme tvorbe sekundárneho odpadu. V dnešnej dobe však považujeme za nevyhnutné prebrať za takto vzniknutý odpad plnú zodpovednosť a snažiť sa s ním naložiť podľa princípov cirkulárnej ekonomiky a spôsobom, ktorý bude pre spoločnosť prospešný.“ V bratislavskom štúdiu Buffet, tak s každou novou sezónou upcyklujú vlastné staršie kolekcie alebo zbytky metráží.
Jeden z ďalších krokov v ceste k väčšej zodpovednosti bolo zapojenie najnovšej generácie dizajnérov. Tím značky Buffet je zložený z absolventiek Vysokej školy výtvarných umení v Bratislave a preto vznikla prirodzená a úprimná spolupráca s Ateliérom módnej tvorby 343 a Ateliérom textilnej tvorby v priestore*. Pre spoločný projekt „Buffet x AFAD Re:Created“ poskytla značka v zimnom semestri 2022 vlastné staršie kolekcie a nevyužitú zbytkovú metráž s cieľom hľadať kreatívne cesty v prístupe k upcyklovaniu produktov, ktoré so sebou nesie špecifické limitácie. Vznikol tak nový priestor pre experiment, možnosť dať odevom ďalší život a šanca na prezentáciu mladých tvorcov širšiemu publiku. Výsledkom spolupráce sú nové, predajné odevy a site-specific inštalácie do priestorov obchodu, pri ktorých vzniku sa využili postupy dekonštrukcie, vytvárania nových dizajnov z nepoužitých textílii alebo rôznorodé možnosti úprav od autorskej výšivky, cez laserovania až po farbenia a pretlač. Podpora však prekračuje absolvovanie semestrálneho zadania, študentom zostávajú k dispozicii nevyužité metráže z výroby Buffet kolekcií na ďalšie školské projekty a zisk z predaných odevov venuje značka v plnej čiastke ateliérom a ich študentom.
*Zapojení profesori: prof. Júlia Sabová, akad.mal. – vedúca Ateliéru 343 odevného dizajnu, doc. Blanka Cepková MA – vedúca Ateliéru textilnej tvorby v priestore, Mgr. art. Beáta Gerbocová, ArtD – odborná asistentka At.textilnej tvorby v priestore, s pomocou doc. Dipl. Des. Zuzana Šebeková, ArtD – vedúca Prípravného ateliéru textilného dizajnu.
Zapojení študenti: Za Ateliér 343 odevného dizajnu – Filip Fecko, Viktória Košíková, Jaroslava Poliaková, Rudolf Šťastný, Lenka Vallová, Tina Zsapka; Za Ateliér textilnej tvorby v priestore: Viktória Bakušová, Viktória Baroková, Miriam Hartung (Erasmus), Adam Kukuc, Kristína Oškerová, Tatiana Poliak, Adriana Remiašová, Patrícia Šťastná.