Novinky

Zuzana „Žužu“ Gálová

Mladá umelkyňa s minimalistickým štýlom, z ktorého srší ženská sila a zároveň niekto, kto sa snaží žiť udržateľne

Dátum: 21.03.2022

Autor: Martin Brix

Rodáčka z Komárna už od detstva inklinovala k umeniu. Od nepamäti chodila do základnej umeleckej školy, kde ju bavilo najmä kreslenie a tvorenie. Neskôr jej kamarátka povedala o Katedre masmediálnej komunikácie a reklamy v Nitre, kam sa jej nakoniec podarilo dostať a školu úspešne vyštudovať. Žužu, ako ju všetci volajú, vyštudovala marketing a začínala v reklamnej agentúre ako copywriterka. Svoju vášeň pre umenie dnes využíva hneď vo viacerých oblastiach. Okrem toho, že je ilustrátorkou, tak rada fotí, píše kreatívne texty a cestuje. Spolu s partnerom Petrom Sedláčikom tvoria umelecký a kreatívny pár. V spoločnom projekte Lens Between Us navštevujú rôzne miesta na Zemi a fotografujú ich každý zo svojej perspektívy. K tomu všetkému si spoločne založili aj nezávislé štúdio grafického dizajnu Crea Crea Studio. Zuzka pod vlastnou značkou In Hide and Seek tvorí originálne grafiky a ilustrácie s nezameniteľným rukopisom, ktoré si objednávajú ľudia z celého sveta.

Zuzka sa s Petrom spoznala v reklamnej agentúre v Bratislave, kde pracovali. Zuzka ako copywriter a idea maker a Peter ako art director. Toto náročné prostredie im zhltlo väčšinu ich času. Napriek tomu si vedeli nájsť priestor na vlastné záujmy. Zuzka sa venovala ilustráciám a Peter hral v kapele. Spoločne trávili čas cestovaním, ktoré obaja zbožňujú. V práci začali cítiť, že by sa radi niekam posunuli – zmenili klímu a Austrália im zo všetkých krajín prišla ako najjednoduchšia na vycestovanie. Zuzka mala skúsenosti z iných krajín, keď počas štúdia na vysokej škole využívala možnosť cestovať do zahraničia počas prázdnin. Keď raz človek okúsi cestovanie, spoznávanie nových kultúr, ľudí, chutí a vôni, tak sa toho len tak ľahko nezbaví. Aj to bol dôvod, prečo spoločne odišli mimo Slovenska, cestovať a spoznávať, ako sa hovorí: „kým sme ešte mladí“.

Žužu je mladá umelkyňa, ktorá sa vo svojej tvorbe venuje ilustráciám, v ktorých spája digitálne a tradičné techniky tvorby. Okrem toho sa venuje grafickému dizajnu, fotografii a kreatívnej remeselnej tvorbe s vášňou pre prírodu. V súčasnosti sídli na dvoch kontinentoch, v Európe a v austrálskom Sydney. Známa pre svoje rozmanité zručnosti, spolupracovala s medzinárodnými reklamnými agentúrami, start-upmi a rôznymi organizáciami ako napríklad: Wella, Samsung, Pedestrian.tv, Coca-Cola, Absolut Vodka, Zoznam.sk a mnohými ďalšími. Okrem iného sa môže pochváliť so svojou knižkou NE/UDRŽATEĽNÍ.

Vedeli ste, že pri tekutých mydlách máme tendenciu míňať ich viac? Pri každom umytí použijeme 7-násobne väčšie množstvo ako pri tuhom, či už je to samotným dávkovačom, alebo ide len o náš zlozvyk. Vymeňte si preto doma tekuté mydlá za tuhé klasiky, ako ich poznáme z detstva.

Praktický tip, ktorý vieme pomerne jednoducho vyriešiť, no napriek tomu si túto informáciu len málo z nás zapamätá a napokon ju aj pretaví do bežného života. Ilustrátorka a grafická dizajnérka, ktorá sa snaží žiť udržateľne. Počas svojho pôsobenia v Austrálii vytvorila blog s praktickými tipmi, ktoré každý týždeň pomáhajú ľuďom z celého sveta žiť šetrnejšie voči našej planéte. Práve tieto tipy sa stali predlohou ku krásnej ilustrovanej knižke, ktorej snahou je jemne zmeniť naše každodenné rituály tak, aby sme pomohli planéte, ale aj samým sebe. Krásnymi ilustráciami si tak hľadá cestu k mladším ročníkom, praktickými tipmi k neustále zaneprázdneným ľuďom, ilustrovaným zoznamom na stenu zas k tým, ktorí často zabúdajú. Kniha NE/UDRŽATEĽNÍ je pre všetkých tých, ktorí chcú pomôcť našej planéte tým, že začnú od seba. Jedným tipom na každý jeden týždeň.

Ďalšiu Zuzkinu prácu predstavuje jej stránka „skrytého dieťaťa“, ktoré sa v nej ukrýva. V tejto polohe sa venuje zábavným detským ilustráciám. Zuzka vydala detskú knihu Bunnies Adventures, ktorá získala ocenenie „Najlepšia detská kniha roku 2013“ v súťaži Art Book Wanted Awards. Kniha vyšla na Slovensku. Svoju tvorbu, v ktorej hlavnú úlohu zohráva žena, témy okolo ekológie a svet zvierat, prezentuje pod názvom In Hide and Seek. Navyše tento projekt predstavuje jej dlhoročnú vášeň pre techniku linorytu a prináša ju širšiemu publiku.

Rada kreslí ženské motívy, často vychádza aj zo seba, svojich zážitkov, skúseností. Rada zobrazuje ženu ako silnú osobnosť, pretože verí, že ženy sú silné stvorenia, ktoré zvládnu čokoľvek. Stále viac sa zaujíma o ekológiu, snaží sa podľa toho viacej žiť a navádzať aj ďalších ľudí k udržateľnému životnému štýlu. S tým súvisí aj vytvorenie projektu, v rámci ktorého každý týždeň posiela newsletter s jedným animovaným tipom, ako žiť udržateľnejšie. Ľudia sa môžu prihlásiť k odberu a každú nedeľu dostanú email s jedným tipom. 

In Hide and Seek predstavuje tlačovú techniku linorytovej tlače. Dizajn je vyrezaný do povrchu linolea ostrým predmetom, pričom nevyrezané časti predstavujú obrátený, teda zrkadlový obraz dielov, ktoré sa majú zobraziť vytlačené. Doska linolea sa nafarbí valčekom a potom sa pretlačí na papier. Samotná tlač sa vykonáva pomocou tlačiarenského lisu. Všetko robené so starostlivosťou a láskou umelkyne Zuzky Gálovej. Keď sú originálne výtlačky hotové, starostlivo sa naskenujú a následne vytlačia starou technikou z Japonska nazývanou risograf. Tak vznikajú kvalitné umelecké výtlačky, ktoré sú prístupnejšie širšiemu publiku.

Okrem ilustrácií má Zuzka s priateľom kreatívne štúdio Crea Crea Studio, pod ktorým tvoria všetko od vizuálnej komunikácie, brandingov, fotiek, videí, až po kreatívne koncepty. Aby toho nebolo dosť, Peter so Žužu cítili, že by sa v prístupe k fotografii radi realizovali kreatívnejšie. Lens Between Us je koncept, ktorý vznikol na ich prvej spoločnej dovolenke, ktorú sa rozhodli stráviť v Portugalsku. Keďže sú obaja vášniví fotografi a stále majú foťák pred sebou vznikol projekt prirodzene. V jeden moment sa navzájom odfotili a to bol podnet na vznik ich spoločného projektu. Ten ich baví do dnes a zároveň je ich spoločným denníkom. Pod každou fotografiou majú napísané miesto a dátum, kde fotky spravili. Cieľ v tomto prípade neexistuje, a ako tvrdí Zuzkin priateľ Peter: „Budeme to robiť, pokiaľ nás to bude baviť a napĺňať.“. Lens v názve projektu znamená objektív, ktorý je v podstate jediný objekt, ktorý sa nachádza medzi Petrom a Žužu pri zachytení momentu. Zároveň je to nástroj, ktorý im pomáha vymedziť, koľko chcú v zábere ukázať. Jedným z úspechov projektu je, že boli pozvaní na spoluprácu s Hong Kong Tourism Board, kde ich požiadali o vytvorenie desiatich fotografií v štýle Lens Between Us. Pre dvojicu to bola krásna skúsenosť. Uvedomili si, že od nich nežiadajú veľa, tak vytvorili video a zároveň cestovateľský ebook, ktorý si môže ktokoľvek stiahnuť zadarmo na ich stránke. Človek tam nájde inšpiráciu na miesta, ktoré navštívili a z ich pohľadu by stálo za to ich vidieť. Príprava na fotenie nikdy netrvá príliš dlho a fotky nie sú preštylizované čo je jedným so znakov ich spoločného projektu.

Počas toho ako boli v Austrálii, spoločne s kamarátom Jurajom, založili študentskú agentúru – platformu, Study Anywhere, ktorá pomáha medzinárodným študentom nájsť si školu v Austrálii a zároveň vybaviť všetko okolo toho. Podarilo sa im takto zúročiť ich dlhoročné skúsenosti a robiť veci lepšie.Galéria