Novinky

Atelier Rabada / Matej a Veronika

Minimalizmus. Lokálnosť. Handmade. Modrotlač ponovom.

Dátum: 10.10.2022

Autor: Martin Brix

Tradície sú to, čo vytvára kultúrnu hodnotu národa. Slovensko ich má neúrekom, len ich často nie je vidieť. Medzi ne patrí aj modrotlač. Modrotlač nie je obyčajná modrobiela látka. Modrotlač je vzácna stará technika, ktorá sa do Európy dostala v 16. storočí z východnej Ázie. Svoje miesto si našla v Holandsku. Najskôr sa privážali hotové produkty a až neskôr začali Holanďania experimentovať s indigom. Nebolo to ale masové a bol to produkt pre majetnejších. Preslávil ju aj Ľudovít XIV – Kráľ Slnko, ktorý udával trendy. Keď sa začala rozširovať výroba, prenikala modrotlač medzi mešťanov a neskôr sa dostala aj do ľudového odevu. Tak ju poznáme aj my. Vzory sú teda zväčša tradičné, ľudové.

Na Slovenku sa stala súčasťou folklóru a dlho sa udržala v krojoch. Za výrobou modrotlačového plátna pri tom stáli malé dielne. Časom modrotlačiarenské dielne vymizli, keďže technika a proces výroby sú nielen drahé, ale aj časovo a fyzicky náročné. Stále sú tu však ľudia, ktorí sa ju snažia zachovať.

Medzi nich patrí aj mladý textilný dizajnér Matej Rabada. Matej ako stredoškolák študoval v Ružomberku na ŠÚV-ke textilnú tlač, tam sa po prvý raz stretol s modrotlačou a tlačil aj svoje prvé vzory. Vtedy zistil, že je to poriadne náročná technika, pri modrotlači totiž musia prebehnúť aj rôzne chemické procesy, nie je to „len tak“. Modrotlač mu naplno učarovala na vysokej škole, kde sa jej začal intezívne venovať a pri ktorej zažil kus dobrodružstva, objavovania, ale aj improvizácie. Farbil totiž v skromných podmienkach malého bratislavského bytu, o ktorý sa delil so spolubývajúcim. Časom sa toho veľa zmenilo. Vo vlastnej dielni Modrotlač Matej Rabada ručne vyrábal poctivú, v indigu farbenú modrotlač. Matej drží pri živote staré remeslo. Ale aj u Mateja nastala transformácia.

Uplynulo veľa rokov od založenia „Modrotlač Matej Rabada“. Matej začal s obnovením výroby modrotlače na Slovensku a neskôr sa mu podarilo prehovoriť manželku Veroniku, aby opustila svoj odbor reštaurovania textilu a spolupracovali spoločne. Práve vďaka nej si môžete zakúpiť nie len metráž, ale aj hotové odevy či doplnky. Práve vďaka jej tvorbe sa značka začala posúvať vpred. Od februára 2021 sa môžu nazývať naozaj rodinnou firmou. K Veronika a Matejovi pribudol tretí člen rodiny. Aj keď ich malú uplakanú radosť do dielne ešte dlho nevstúpia a možno vôbec, no určite si nájde svoju cestu životom. Ak to bude modrotlač, nebudú mu v tom brániť. Už dávno to nie len o Matejovi a projekte „Modrotlač Matej Rabada“. Z dielne „Modrotlač Matej Rabada“ sa stáva ATELIER RABADA, ktorý prešiel kompletným redizajnom a predstavuje sa novou vizuálnou identitou.

,,Pre nás je to oslobodenie. Oslobodenie od zažitých stereotypov o modrotlači, oslobodenie od toho, ako vyzerala pred 100, či 200 rokmi. Aj keď staviame na jej tradícii a histórii a dodržiavame jej postupy výroby. Naša modrotlač je dnešná. Nepotrebujeme opakovať minulosť, ale tvoriť pre dnešok, súčasne.“ dodáva k svojmu reštartu Matej s Veronikou.

ATELIER RABADA sa stal pre tvorbu Mateja a Veroniky manifestom slobody. Do poslednej nitky. Stavia na bohatej tradícií modrotlače. Poctivo farbí dlane Mateja a Veroniky. Nevšíma si pravidlá rýchlo meniacich sa trendov. Je svoja. Uctieva pohodlie, ale prináša vysokú estetiku. Abstraktné vzory a minimalistické strihy inšpirované oravskou prírodou nechávajú myseľ dýchať. Byť tu. V okamihu. ATELIER RABADA spája minimalizmus a jednoduchosť v obliekaní s poctivou tradíciou modrotlače v modernom poňatí.

Matej Rabada prechádza od popisnosti v počiatočnej etape modrotlače, k štylizácii a geometrizácii textilných dezénov aj strihových riešení finálnych odevov.

Debutom „staro-novej“ značky je kolekcia Stromy, ktorá je inšpirovaná oravskou prírodou. Matej s Veronikou v nej pracujú s historickými postupmi tradičnej výroby modrotlače, no reflektujú v nej súčasný dizajn a vlastný postoj, ako by mala vyzerať modrotlač v 21. storočí. Nová kolekcia Stromy je minimalistická, šitá pre mestského človeka, ktorý má rád voľnosť a nepodlieha rýchlo sa meniacim trendom. Autorské dezény sú navrhnuté asymetricky, vďaka čomu je každý kus odevu jedinečný. Navonok sú jednoduché, skrývajú  však rafinované detaily. Modrotlač umožňuje pracovať s rôznymi odtieňmi modrej, čo reflektuje aj táto kolekcia. 

Za projektom, ktorý vytvoril Matej Rabada ale nestojí on sám. Typicky tmavomodrú látku s bielymi vzormi do hotových produktov pretvára jeho manželka Veronika. Matej experimentuje. No zároveň dodržiava historické postupy. Hľadá presahy a možné posuny. Navrhuje abstraktné dezény a ich aplikácie. Donekonečna. Veronika je veľmi náročná na kvalitu. Vyštudovala reštaurovanie textilu. Jemnosť a cit pre detail sú jej istotami. Nie je zaťažená praktikami módneho dizajnu. Do každého kúsku vkladá voľnosť a slobodu. Veď o tom je značka ATELIER RABADA.Galéria