Novinky

Han Illustration

Mesto, knihy a sny

Dátum: 18.05.2021

Autor: Martin Brix

Áno, aj 5 ročné deti sa niekedy mýlia. Od mala bola skôr skeptická, či je možné sa kreslením, či ilustrovaním uživiť. Prišlo jej až úplne odvážne dúfať, že by sa jej to mohlo podariť . Na ilustrátorov a ilustrátorky kníh vždy pozerala skôr so zbožnou úctou, ako k nejakým bytostiam s nadprirodzenými schopnosťami, niečo, čo išlo mimo nej. Teraz je dospelá a ilustrovaním sa vie čiastočne uživiť.

Všetko sa to začalo ešte v mladom veku na výtvarnej, kam chodila ako dieťa, no potom sa kresleniu na dlhšie obdobie prestala venovať. Prišlo obdobie vysokoškolského štúdia. Najprv študovala krajinnú architektúru, neskôr išla na umeleckú školu Die Angewandte do Viedne, pretože ju architektúra tak úplne nenapĺňala. Tam začala ilustrovať. Vizualizácia ju vždy bavila najviac, spolu s tým, že k nej rada vymýšľala nejaký príbeh. A tak nabrala odvahu a začala to skúšať s vlastnými projektami.

Pod umeleckým menom Han Illustration sa skrýva slovenská ilustrátorka, ktorá žije v jednom tvorivom procese, kde sa tvorba ilustrácií pre knižky strieda s jej vlastnou. Pracuje digitálne – s vektorovou kresbou, maľbou a kolážou. Jej ilustrovaný autorský príbeh O Dunaji bol vystavený na Next Comic Festivale 2017 v Linzi. Najobľúbenejšími témami sú pre ňu mesto a sny, ktorými sa zaoberala v 10 týždňovom projekte nazvanom Stadttraum. Tieto práce tiež vybrali na LUSTR, festival súčasnej ilustrácie v Prahe, a tak sa širokej verejnosti dostali Hanine vizuály o mestských snoch. K zviditeľneniu jej tvorby jej pomohol aj Kurník – online feministický časopis, kde dostávajú priestor slovenské ilustrátorky a autorky. Vďaka nim sa jej neskôr začali ozývať ľudia a prejavili záujem o jej práce. Medzi spolupráce, na ktoré je Han hrdá, môžeme zaradiť aj spolupráca so Slovenským rozhlasom, časopisom Slniečko, online časopisom Kurník a ilustrovanými puzzle od Puclepucle. Jedným z Haninych „liebesbriefov“ bola výzva na spoluprácu od Čiernych dier.

Jej ilustrácie sa objavili v knihe Moniky Kompaníkovej a Kamily Musilovej Kvapky na kameni (2019), kde ilustrovala dve významné slovenské ženské hrdinky. Za knižný debut môžeme považovať spoluprácu s literárnym kritikom a prekladateľom Patrikom Oriešekom a grafickou dizajnérkou a ilustrátorkou Martinou Rozinajovou. Spoločne spracovali príbeh benátskeho kupca a cestovateľa Marca Pola do knižnej verzie s názvom Cesta do krajiny Draka. Han sa ilustrátorsky podieľala aj na bohato ilustrovanom zošite s príbehmi z detskej tvorby Mariána Vargu s názvom O chlapcovi, ktorý krotil čertov a našiel krásu.

Momentálne sa printy od Han Illustration dajú vidieť a kúpiť v Artattacku v Novej Cvernovke, alebo v Slávici na Laurinskej v Bratislave. Pohľadnice sú dostupné dodatočne aj v bratislavskom kníhkupectve Artforum.Galéria