Novinky

Pavol Seriš

Herec a komik, ktorý nemá rád horčicu

Dátum: 09.02.2021

Autor: Martin Brix

Už ako malý počúval otcove platne Radošincov, Cimrmana, dialógy Lasicu a Satinského. Keď ako malý počul, že sa otec nahlas smeje, vždy ho bavilo zisťovať, na čom sa smeje a prečo niektoré vety vyvolávajú smiech. Pokračovalo to aj v škole, kde sa jeho trieda stala istým spôsobom publikom a jeho bavilo robiť hovadiny, aby sa spolužiaci smiali. To ho vždy napĺňalo. Potreba rozosmievať spolužiakov pretrvala aj na gymnáziu, kde začal jeho vzťah k divadlu a čo sa neskôr pretavilo aj do ďalšieho štúdia a napokon aj do jeho profesie.

Vráťme sa ale na úplný začiatok. Písal sa 23. apríla 1986. Miesto, Trenčín. Tri dni nato explodovala atómová elektráreň v Černobyle a uvoľnený rádioaktívny mrak ožiaril nejedného novorodenca. Medzi nimi aj malý Pavol. Vďaka ožiareniu začal rozprávať v troch mesiacoch a v štyroch rokoch chytil vo Váhu vlastnými rukami šťuku. A teraz vážne. Po základnej škole na Hodžovej ulici sa bez pomoci známostí rodičov dostal na trenčianske Gymnázium Ľudovíta Štúra. O panictvo prišiel ako väčšina stredoškolákov: na chate. Po maturite študoval anglický a nórsky jazyk na Filozofickej fakulte Masarykovej univerzity v Brne. Počas štúdia jazykov veľa cestoval, začal sa venovať divadlu a v decembri 2006 založil spolu s Jurajom Hubinským autorské divadelné zoskupenie Neandrtal Teatr.

Po vyštudovaní Filozofickej fakulty v roku 2010 bol prijatý do Ateliéru klaunská scénická a filmová tvorba na Janáčkovej akademii múzických umění v Brně. Po absolvovaní ateliéru v júni 2013 pokračoval na JAMU v doktorskom štúdiu. Dizertačnú prácu o divadelnej tvorbe Boleslava Polívku v rokoch 1972-1987 obhájil a štúdium absolvoval v decembri 2017 ako doktor filozofie (PhD.). Od roku 2018 začína na JAMU pôsobiť pedagogicky. Pravidelne vedie workshopy fyzického divadla a robí pohybové spolupráce k činohre: napr. pre Národní divadlo Brno, Slovácke divadlo v Uherskom Hradišti, Švandovo divadlo, Divadlo F. X. Šaldy v Liberci alebo Městská divadla pražská.

Proti negativite a všednosti dní bojuje sviežim humorom, pohybom, tancom i slovom. Pavol Seriš je divadelník, ktorý komike dokonale rozumie. Žije autorským divadlom, v ktorom mieša stand-up comedy, fyzické divadlo, absurdný humor, pantomímu či tanec. Vo svojej tvorbe skúma možnosti a hľadá hranice divadla jedného herca. Je skvelým príkladom, ako môže fungovať, keď herec vystupuje sám, no neprítomnosť iných hercov ho nijak neobmedzuje ani neuberá kvalite jeho predstavení, práve naopak. Samota na javisku mu dodáva možnosť zájsť až na pokraj svojich hereckých a pohybových možností. V súčasnom repertoári má šesť monodrám: Chutilo vám, páni? (2011), Zo ZOO (2012), Autor (2014), Pri kase (2015), Samko Tále (2016) a Pozemšťan (2019). Venuje sa aj kreslenému humoru či krátkym filmom. A ako sám pred národom priznáva, nemá rád horčicu.Galéria