Novinky

Sestry Jančové / Ivana a Zuzana

Chceli by byť ako Batman alebo Iron Man, ktorí zachraňujú svet aj bez superschopností lebo im k tomu stačí inteligencia a odhodlanie

Dátum: 16.03.2021

Autor: Martin Brix

Komiksový žáner má korene ešte v ére pred Johannom Gutenbergom, keď ľudia nevedeli čítať a biblické príbehy im kreslili. V súčasnosti využíva všetky možné výdobytky vizuálnej kultúry a rozprávačstva, aby vypovedal niečo podstatné o svete. Posledných pár rokov sme svedkami, že známe komiksové postavy dokážu vypredávať kiná, zarobiť nemalé peniaze a že s komiksových štúdii sa stali najvýznamnejšie spoločnosti na svete venujúcich sa zábavnému priemyslu. Marvel dobýja kiná film za filmom a za ním pokrivkávajú snímky DC Comics. Komiksové postavy dostávajú úspešné seriálové a herné adaptácie. Komiksy a grafické novely sú na Slovensku stále na úplnom okraji čitateľského záujmu. V komikse svet len dobiehame a sme ďaleko za ním. Naša súčasná komiksová scéna je mikroskopická, ale rozrastá sa. Veď poznáte nejakého lokálneho superhrdinu?

Určite poznáme pár titulov od slovenských autorov, ale nie sú to typické superhrdinské komiksy. Slovenská komiksová tvorba nie je mŕtva. Presvedčia vás o tom sestry Jančové, ktoré mali od malička radi fantasy a sci-fi svet. Zbožňovali filmy a seriály o superhrdinoch, aj keď v tom čase ich ešte toľko nebolo. Je tiež pravda, že v tých časoch boli pre viacerých „divné dievčatá“ z Kysúckej dediny Ochodnica a to len z dôvodu, že si tak nekompromisne fičali na komiksoch a ich superhrdinoch a superhrdinkých. Ale za posledné roky sa všetko zmenilo. Na strednej škole sa Zuzka začala venovať kresleniu a Iva začala písať. Začali mať svoje sny a svoj superhrdinský svet. Nápad vytvárať komiks dostali až na vysokej škole, kde spoločne študovali marketing na Univerzite Komenského v Bratislave. V tom čase zomrel Stan Lee, najväčší komiksový predstaviteľ a to bol dôvod niečo v tejto oblasti vymyslieť. Aj keď sa to začínalo amatérsky, ich prvý komiks vytvorili v rámci školského projektu. Zadanie bolo vytvoriť niečo kreatívne. Komiks dostal názov Peter – Skúška a bol hlavne pre študentov. Išlo len o ručne kreslený komiks s bunkami, ktoré si samé lepili lepidlom na papier. V tomto komikse sa zrodil Šprt, ktorý je jednou z hlavných postav komiksu Artúr – Čierny Peter a výrazne ovplyvnil dej.

Kedysi boli takmer na nerozoznanie, dnes sestry Jančové rozpoznáte podľa rozdielnej farby vlasov. V tvorbe ich možno odlíšiť zas tak, že Ivka vymýšľa dej, scenár a robí lettering a Zuzka kreslí, od základnej skice, cez inking, až po coloring jednotlivých scén a stará sa celkovo o vizuálnu stránku komiksu. Na konte ich majú už niekoľko a každým ďalším sú ich mená viac a viac počuť. Vymysleli vlastný komiksový svet so slovenskými hrdinami, no ich príbehy v sebe skrývajú oveľa viac. Vždy sa venujú nejakej dôležitej spoločenskej téme či nesú odkaz mladým ľuďom.

Medzi ich diela patrí aj ekologická séria Eco & Tank, ktorú predstavuje na školách deťom Thomas Puskailer. Komiks Eco & Tank je výnimočný tým, že každý diel sa venuje téme ochrany životného prostredia. Napríklad úplným štartom bol diel, kde kocúrik Tank a chlapec Eco naučili čitateľov separovať odpad. V nasledujúcich dieloch si zobrali pod palec témy znečistenia ovzdušia, vody či šetrenia elektrickej energie. V ich portfóliu nájdeme aj komiks Demo a Diana, ktorý bol reakciou na voľby a možnosť slobodného výberu. Jedným z najnovších komiksov sestier Jančových je Čiernovlasý princ, ktorý je vytvorený podľa rozprávky Pavla Dobšinského.

Sestry Jančové vytvárajú čisto slovenský komiks inšpirovaný veľkými superhrdinskými príbehmi, ktorému nechýbajú sympatické postavy, plno akcie a ani zmysel pre humor. Aj napriek tomu, že sa dali na túto strastiplnú komiksovú dráhu, snívajú o tom, že si raz vezmeme ich komiks do rúk aj v knižnej podobe, poprípade aj v inom jazyku. Je pred nami ale ešte dlhá cesta, no veria, že aj to raz príde.Galéria