Novinky

UHRECKI / Veronika a Jožo Uhrecký

Byť niekoho osobným šperkárom je veľmi príjemný a obohacujúci vzťah

Dátum: 19.01.2021

Autor: Martin Brix

K remeslu ju to ťahalo už od detstva. Už vtedy boli úspešné jej prvé pokusy o drôtené šperky pre mamu. A tak sa rozhodla ísť na kremnickú ŠUV, odbor zlatníctvo/strieborníctvo. Neskôr sa k tomu pridala Stredná škola sklárska v Lednických Rovniach, kde získala cenné informácie o ďalšom fantastickom materiáli. Aj napriek týmto skúsenostiam, nebola dlho rozhodnutá, čomu sa chce v živote profesijne venovať.

Na potulkách svetom sa stretla s partiou Belgičanou, ktorí jej posunuli zaujímavé informácie o skvelých školách šperku v Antverpách. Rozhodnutie bolo na svete. Ako 25-ročná sa odsťahovala do belgických Antverp, kde ju prijali na Kráľovskú akadémiu výtvarných umení, na odbor „jewellery and metal design“. Avšak, koncom druhého ročníka pre zdravotné problémy štúdium ukončila ale ešte stihla v Belgicku založiť vlastnú značku s názvom veroin. Aj keď nebola úplne rozhodnutá, kde chce žiť, nakoniec vyhralo Slovensko. Presťahovala sa na lazy, žila sama v kamennom dome s dielničkou obklopená prírodou, založila si permakultúrnu záhradku, spravila prvé modely svadobných obrúčok a pomaličky rozbiehala vlastný biznis. Veľa vecí sa zmenilo, keď si našla svoju životnú lásku. Dnes Veronika Uhrecká spolu s manželom Jožom tvoria umelecké a remeselné duo pod značkou UHRECKI.

Jožo je talentovaný konštruktér. Dlhé roky sa vášnivo venuje kováčstvu. V tvorbe využíva zabudnuté technológie s dávkou inovácie. Veronika študovala dizajn kovu a šperku na Kráľovskej Akadémii Umení v Antverpách. Miluje čistotu tvaru a remeselnú precíznosť. Navzájom sa motivujú a vytvárajú priestor pre nápaditosť a inováciu. Spoločne dokážu byť omnoho komplexnejší a ich práca kvalitnejšia. Pod ich rukami prešlo mnoho zákaziek a náročných úloh, a aj vďaka tomu sa môžu pochváliť vysokou úrovňou materiálovej a technologickej znalosti kovov. UHRECKI je značka zasvätená umeleckému remeslu v kove. Popri tvorbe vlastných kolekcií jedinečných šperkov, interiérových objektov a dizajnového nábytku sa venuje najmä zákazkovej výrobe na mieru a externým spoluprácam s dizajnérmi.

Veronikina tvorba mám dve línie. Jednou je predajný šperk a zákazková výroba, kde prevláda najčistejší a nadčasový dizajn v kombinácii s čo najkvalitnejším remeselným spracovaním. Čisté a ostré línie, presnosť a precízne vybrúsenie a vyleštenie, kde rada vymýšľa nové spôsoby osadenia kameňov, hľadá nové tvary a minimalizuje. Druhou líniou je voľný, autorský šperk, ktorý je viac experimentálny, pocitový a nemusí byť vždy nositeľný. Veronika šperky nosí minimálne a skôr si potrpí na náradie a mašinky do ateliéru. Preto medzi jej poklady patrí napríklad foťák, Rhinoceros a jedna obrovská komplexná a ťažká kniha o zlatníckych technológiách.Galéria