Novinky

Cila / Ala Krivá

Ateliér, ktorý pozná príbeh každého jedného kúsku svojho oblečenia

Dátum: 20.06.2022

Autor: Martin Brix

Pochádza z veľkej rodiny. Z rodiny dvanástich súrodencov, kde sa oblečenie dedilo. Už odmalička ju mama viedla k skromnosti, aby neplytvali, či k láske k prírode. Dnes žije Ala spoločne s manželom na Považí v malej dedinke. Pomaličky si prerábajú dom, kde majú záhradu a snažia sa žiť, čo najudržateľnejšie. Okrem toho majú v dome ateliér a malú dielničku. Hoci sa Ala vyučila za krajčírku, po škole si povedala, že nikdy nebude šiť.

Nikdy nehovor nikdy. Pravidlo, ktoré do veľkej miery platí. A platilo aj pre Alu, ktorá sa po návrate z Anglicka začala obzerať po práci. Začal proces hľadania možností, kde sa zamestnať, no v tom čase nebolo veľmi na výber. A tak bola chvíľu na úrade práce a až neskôr začala pracovať v jednom obchode. To však nebolo to pravé a tak od 1. augusta 2011 začala podnikať. Ala si povedala, že si skúsi vyrobiť niečo vlastné. Spočiatku šila iba zástery, pretože to bolo to najjednoduchšie. Postupne však zisťovala, že na dizajnové látky nie sú lacná záležitosť a prerobiť by bolo veľmi ľahké. Preto spolu s manželom prešli na výrobu detských hračiek v podobe zvieratiek. Zvieratá ju vždy fascinovali a špecifikom bolo, že chceli šiť zvieratká typické pre našu krajinu. Keďže brali do úvahy aj tvarové riešenia vhodné pre najmenšie deti, tak sa k farme primotali aj morské tvory. Keď začali vyrábať hračky, nebolo na trhu toľko zaujímavých ručne vyrábaných produktov. Boli výnimoční a hračky mali veľký úspech.

Jej prvá predaná vec bola sliepka a kúpila si ju Alina dobrá známa Katka, ktorá ju takto chcela podporiť. Takže zástery vystriedali hračky. Po krátkom čase zistila, že sa dá predávať aj cez online platformu Sashe.sk. Ala sa rozhodla, že to vyskúša. A dobre urobila. Ľudia si ju všimli, a už to malo to celkom rýchly spád. Neskôr urobil portál Sashe.sk prvý živý trh, čím Ala spustila svoj predaj aj na marketoch. Ale to ešte stále nie sme pri Cile.

Príbeh etického oblečenia CILA začala písať značka detských hračiek ALALA. Na nej sa Ala veľa naučila. Keď s touto značkou začínala, trh ešte nebol pripravený na to, aby človek platil za hračku alebo zásteru viac peňazí. Sama Ala sa chytila do pasce a stala sa doslova otrokom. Robiť ALALU bolo veľmi náročné remeslo. Výroba jednej hračky trvala niekoľko hodín a ľudia si to vôbec neuvedovali. Výrobky spočiatku šila sama, neskôr si našla krajčírku, ktorá mala viac skúseností. V tomto období bolo zároveň okolo nej veľa mamičiek a detí, čo ju inšpirovalo k založeniu odevnej značky, ktorá by obliekala deti aj mamy. Ala Krivá však s hračkami a kuchynskými chňapkami skončila a dnes sa naplno venuje oblečeniu. Výroba zvieratiek bola totižto veľmi prácna, vznikal tak nezaplatený čas. Snažili sa nájsť efektívnejší a stále nejakou formou hravý produkt. A tak prirodzene prešli k výrobe oblečenia pre deti a ich mamičky. Už vtedy sa zamýšľali nad udržateľnosťou vlastných produktov. Navrhovali ich s pridanou hodnotou, so sloganom „Rastú s vami“, teda že ich budete nosiť dlhšie. 

Cila vznikla v roku 2015, kedy Ala začala podľa vlastných slov viac premýšľať nad módou ako takou a nad problémami s módou spojenými. Zo začiatku mala samotná Ala problémy s cenotvorbou, keďže chcela poctivo zaplatiť krajčírku, látky, svoj vlastný čas na trhoch či fotografa. No zároveň chcela, aby bol aj zákazník ochotný kúpiť výsledný produkt. Aj preto mala potrebu sa v tejto téme dovzdelať. Tak sa dostala na kurz s Kamilou Boudovou a dozvedela sa o udržateľnej móde a o zodpovednom podnikaní viac. Od kurzu začala rozvíjať myšlienky pomalej firmy. V začiatkoch síce ešte certifikované organické materiály nepoužívala, ale strihom sa snažila navrhovať odevy s pridanou hodnotou, so spomínaným sloganom „Rastú s vami“. Napríklad jej detské oblečenie malo rôzne „vychytávky“, ako nastaviteľné gumičky v páse, umožňovalo regulovanie dĺžky. Dámske modely zas boli voľnejšie, pohodlné, avšak nadčasové a veľkú pozornosť venovala tomu, aby boli dobre kombinovateľné.

Slovenská značka Cila tvorí kolekcie pre ženy, ktorým záleží na trvalej udržateľnosti a túžia po praktickom šatníku na mieru životnému štýlu. Cila Ateliér sa prirodzeným vývojom od roku 2015 stal lídrom etickej módy so zameraním na kapsulové kolekcie. Trvalá udržateľnosť, spoločenská zodpovednosť a ženská sila stojí v centre všetkého čo v ateliéry Cila robia. Via Bona Slovakia preto Alin ateiér v roku 2017 poctila ocenením v kategórií Zelená firma za inšpiratívny projekt. V roku 2020 sa dostal do finále v kategórií Zelená firma. Spojením elegancie a pohodlia pomáha žene cítiť sa samej sebou a nebojácne kráčať vpred. Navrhujú veci tak, aby slúžili čo najdlhšie. Vyrábajú v lokálnych dielňach na Slovensku.

Cila je trvalo udržateľná značka. Dôkazom toh je, že robia všetko čo je v ich silách, aby vyrobili oblečenie s minimálnym dopadom na životné prostredie. Aj preto šijú z organických materiálov s certifikátom Global Organic Textile Standard alebo deadstock látok, ktoré zachránili pred vyhodením. Všetky odevy vyrábajú v okolí Považskej Bystrice. Tento región Slovenska bol známy svojim odevným priemyslom, preto ďalej podporujú talentované krajčírky, technologičky, konštruktérov strihov a lokálne dielne. Limitujú počet vyrobených kusov, aby predišli nadprodukcii a zákazníčkam ponúkajú možnosť výberu materiálu alebo farby niektorých produktov, skrátenie a predĺženie dĺžky odevu. Vďaka tomuto prístupu je Cila exkluzívnejšia, neplytvá materiálom, energiami a netvorí zbytočný odpad. Vyrába veci, ktoré budú nosené, ľúbené a trvácne.

Cila a upcyklácia. Ide o metódu, pri ktorej sa využívajú zvyškové materiály, či staré oblečenie na tvorbu nových kusov oblečenia. V Cile starostlivo vyberajú látky, ktoré neboli využité vo veľkovýrobe a zbytočne ležia v skladoch, v horšom prípade putujú rovno na skládky odpadu. Môžu to byť látky s drobným poškodením pri tkaní, alebo malé množstvá, ktoré nie sú ďalej atraktívne pre veľké firmy. V Cila sa snažia šiť predovšetkým z deadstock materiálov, ktoré pochádzajú z okolia Trenčína, Považskej Bystrice a Žiliny. Väčšinou sú to viskózy, polyester, bavlny, ľany, vlny, hodváb či kašmír. Vyrábajú nové kusy oblečenia z nechcených materiálov, čím prispievajú k ochrane životného prostredia.

A to nie je všetko. Cila svojimi produktmi vytvára rámec kombinovateľných vecí. Tie tvoria kapsulový šatník, ktorý obsahuje minimálnym počtom kusov oblečenia. Kapsulový šatník je kolekcia oblečenia, ktorá je cielene vybraná pre špecifickú sezónu, pracovnú etiketu, cestovanie alebo štýl. Keďže vopred viete aké outfity máte v skrini, takto vytvorený šatník šetrí čas a peniaze. Pre predstavu, kapsulový šatník môže byť tak malý, že obsahuje len 40 základných kusov oblečenia, ktoré sa vzájomne kombinujú. V našej zemepisnej šírke sa ročné obdobia striedajú, preto do šatníka určite potrebujete viac sezónnych kusov. Závisí to aj od typu práce a životného štýlu. Takýto šatník môže byť spočiatku časovou aj finančnou investíciou, no v konečnom dôsledku vyrieši vašu preplnenú skriňu, ušetrí čas strávený vyberaním outfitu, pomôže vám nájsť svoj vlastný štýl, ušetrí peniaze za oblečenie, ktoré v skutočnosti nepotrebujete, alebo ktoré by ste si kúpili z rozmaru a navyše je to veľmi kreatívny spôsob obliekania sa, pretože pri častom nosení vymyslíte nové spôsoby ako oblečenie kombinovať.

Na záver ostáva zhrnúť si našu lokálnu značku oblečenia. Cila je udržateľná módna značka, ktorú v roku 2015 založila Ala Krivá. Pri tvorbe kapsulových kolekcií si zakladá na precíznom vypracovaní a kvalitných materiáloch. Spojením minimalizmu, elegancie a pohodlia pomáha žene cítiť sa samej sebou a nebojácne kráčať vpred. Navrhuje veci tak, aby svojich majiteľov a majiteľky sprevádzali  na ceste životom čo najdlhšie. Vyrábajú v lokálnych dielňach na Slovensku.



Galéria