Novinky
Tvorba, v ktorej staré materiály rozprávajú nové príbehy
Dátum: 05.07.2026
Autor: Martin Brix
Anna nepatrí medzi návrhárov, ktorí začínajú kresbou novej kolekcie. Oveľa častejšie začína starým sakom, zabudnutým závesom alebo kúskom látky, ktorý by väčšina ľudí obišla bez povšimnutia. Práve v nich totiž vidí nový potenciál. Zakladateľka značky BEZAK pretvára existujúce materiály na súčasné unisex odevy, no jej príbeh nie je len o upcyclingu. Je aj o detstve strávenom pri šijacom stroji, rokoch modelingu v zahraničí, hľadaní vlastnej cesty a o presvedčení, že tie najlepšie veci často vznikajú pomaly, intuitívne a bez presného plánu. V rozhovore rozpráva o tom, prečo ju viac než trendy fascinuje samotný proces tvorby, ako ju ovplyvnil pohľad do zákulisia svetového módneho priemyslu a prečo dnes radšej objavuje nový život materiálov než navrhuje stále nové.
Niektoré tvorivé cesty vznikajú z jedného veľkého rozhodnutia, iné sa skladajú z množstva drobných momentov, ktoré začnú dávať zmysel až s odstupom času. Príbeh Anny Bezákovej patrí skôr k tej druhej skupine. Dnes stojí za mladou slovenskou značkou BEZAK, ktorá sa venuje upcyclingu a tvorbe unisex odevov z existujúcich materiálov, no sama priznáva, že ešte pred niekoľkými rokmi si vôbec nevedela predstaviť, že sa raz bude živiť navrhovaním oblečenia. „Prišla som k tomu tak, že som si náhodou začala šiť nejaké veci. Spravila som jednu bundu podľa Burdy a začalo sa mi to páčiť. Začala som si pretvárať oblečenie pre seba a postupne som nahliadala do sveta upcyclingu – čo to vlastne znamená, čo všetko obnáša a čo sa dá robiť s materiálmi, ktoré už existujú.“ Hoci vznik značky pôsobí spontánne, jej vzťah k tvorbe siaha oveľa hlbšie. Už od detstva vyrastala v prostredí, kde boli ručné práce prirodzenou súčasťou každodenného života. Práve babka ju priviedla ku šitiu, patchworku či práci s korálkami a zároveň ju učila pozerať sa na veci inak, než bolo bežné. Spoločne chodievali do second handov, ktoré sa po rokoch stali jedným z hlavných zdrojov materiálov pre značku BEZAK. „Babka ma veľmi veľa učila robiť patchwork. Je veľmi kreatívna a tiež ma od malička brávala do sekáčov. Keď som bola malá, strašne ma to bavilo, potom prišlo obdobie, keď mi to prišlo možno trápne, ale niekde sa to zlomilo a dnes je to pre mňa úplne najväčší zdroj.“ Dnes sa práve táto skúsenosť premieta do jej tvorby – nie ako nostalgia, ale ako prirodzený spôsob premýšľania o materiáloch, ktoré už raz svoj život prežili.


K umeleckému prostrediu ju priviedla aj stredná škola, kde študovala odbor zameraný na módu, styling či dejiny odievania. Sama však priznáva, že v tom čase ešte netušila, že práve oblečenie raz bude jej profesiou. Škola jej dala prvé technické základy, no ešte dôležitejšou školou sa nakoniec stali roky strávené v zahraničí ako modelka. Od šestnástich rokov cestovala po Ázii aj Európe, pracovala pre módne značky a mala možnosť nahliadnuť do sveta módy z opačnej strany, než z akej ho dnes sama vytvára. Po maturite preto vedome odmietla vysokú školu. „Rozhodla som sa, že budem mať kariéru modelky. Mala som veľmi dobré pracovné ponuky do zahraničia a chcela som cestovať. Keby som išla študovať, bolo by to skôr preto, že sa to odo mňa očakáva. Ja som ale vedela, že teraz chcem byť naplno v zahraničí.“ Práve návrat na Slovensko po rokoch života v Hongkongu, Číne či na Taiwane sa stal nenápadným začiatkom značky BEZAK. Modeling už nedokázal naplniť jej potrebu tvoriť a zároveň chcela zostať doma, v Bratislave. Vtedy sa k nej prirodzene vrátila kreativita, ktorú v sebe nosila od detstva. Najprv vznikali kúsky len pre vlastnú potrebu, neskôr pribudli prvé fotografie na Instagrame a ešte neskôr rozhodnutie, že skúsi vytvoriť vlastnú značku. Ani to však neprišlo zo dňa na deň. „Rok, možno rok a pol som mala pocit, že to ešte nie je ono. Mala som Instagram, ale nebola som spokojná s tým, čo robím. Potom som si povedala, že idem do toho naplno, začala som šiť, zlepšovať sa a asi o päť mesiacov sme s kamarátkou nafotili prvú kolekciu. Bol to dlhý proces, ale potrebovala som, aby som sa s tým stotožnila.“ Už samotné začiatky tak prezrádzajú veľa o Anne aj o značke, ktorú buduje. Anna nevstúpila do módy s ambíciou vytvárať veľké sezónne kolekcie alebo nasledovať trendy. K značke BEZAK sa dopracovala postupne – cez remeslo, cestovanie, skúsenosti z módneho priemyslu aj vlastnú potrebu tvoriť veci, ktoré vznikajú pomaly, premyslene a s rešpektom k materiálu. A práve tento pokojný, intuitívny spôsob uvažovania sa neskôr stal jednou z najvýraznejších čŕt celej jej tvorby.


Zatiaľ čo pre mnohých módnych návrhárov je prvým krokom skica alebo predstava budúcej kolekcie, Anna začína úplne opačne. Najprv príde materiál a až potom hľadanie jeho nového významu. V jej prípade nevzniká oblečenie z metráže objednanej podľa návrhu, ale z látok, ktoré už raz niekto používal a ktoré by za bežných okolností skončili ako odpad. Práve v tom spočíva podstata značky BEZAK. Nejde o estetiku second handu ani o recykláciu ako marketingový trend. Je to spôsob premýšľania, v ktorom každý materiál predstavuje novú tvorivú výzvu. „Intuitívne som si začala kupovať látky v sekáčoch alebo na trhoch na Sicílii. Tam predávajú zvyšky veľkých rolí látok a strašne ma baví, že nikdy nevieš, aký materiál nájdeš. Je to ako kupovať mačku vo vreci. Práve to objavovanie a ten chaos na trhoch ma na tom veľmi baví.“ Tento prístup je zároveň dôvodom, prečo kolekcie BEZAK nikdy nevznikajú úplne podľa vopred pripraveného scenára. Anna síce pracuje s niekoľkými základnými siluetami – charakteristickými oversized bundami, nohavicami či voľnými unisex strihmi – no výslednú podobu vždy určuje materiál, ktorý sa jej podarí objaviť. Namiesto hľadania látky pre konkrétny návrh preto hľadá návrh ukrytý priamo v nájdenej látke. „Nikdy neviem, akú látku nájdem a z akej budem tvoriť. Je to veľmi vo hviezdach, ale vždy z toho niečo vznikne a práve to ma na tom veľmi baví.“ Aj preto je každé hľadanie materiálu pre ňu rovnako dôležitou súčasťou tvorby ako samotné šitie. Závesy, obrusy, posteľná bielizeň, vlnené saká či zvyšky poťahových látok sa v jej rukách menia na nové odevy bez toho, aby stratili stopu svojho pôvodného života. Jemné patchworkové prechody alebo priznané spojenia materiálov tak nepôsobia ako dekorácia, ale ako prirodzený záznam ich premeny.


Aj preto Anna o svojej tvorbe hovorí skôr pocitovo než technicky. Sama priznáva, že nie je vyučená krajčírka a mnohé rozhodnutia vznikajú intuitívne. Strihy si upravuje zo starých módnych časopisov, experimentuje priamo počas práce a často zámerne opúšťa pôvodný plán. „Idem veľmi pocitovo. Aj moje strihy sú vlastne upcyklované. Nájdeme ich v starých Burdách alebo časopisoch a potom si ich pretvorím. A aj keď už mám hotový strih, niekedy ho vôbec nedodržím. Mám rada taký chaos.“ Práve táto kombinácia remesla a intuície dáva jej oblečeniu charakteristickú uvoľnenosť. Siluety pôsobia jednoducho, no nikdy nie sú mechanicky opakovateľné. Každý nový materiál si totiž vyžaduje vlastné riešenie. Za touto spontánnosťou sa však skrýva aj čoraz premyslenejší vzťah ku kvalite. Kým prvé bundy vznikali aj zo syntetických materiálov, dnes vedome vyhľadáva prírodné textílie a premýšľa nad tým, ako sa bude človek v odeve cítiť. „Začala som si uvedomovať, že mi záleží na tom, aby vnútro oblečenia, teda to, čo sa dotýka tela, bolo z bavlny alebo z prírodného materiálu. Čoraz viac mi záleží na kvalite materiálu a na tom, ako sa v tom človek cíti.“ Práve pocit nositeľa je pre ňu jedným z najdôležitejších kritérií návrhu. Odev podľa nej nemá zaujať iba vzhľadom, ale predovšetkým tým, že človeku prirodzene sadne a dovolí mu cítiť sa sám sebou. „Mám rada veci, ktoré sú pohodlné. Chcem, aby sa človek v tom cítil dobre. Keď si niekto oblečenie oblečie a má z neho dobrý pocit, vtedy viem, že to funguje.“ Práve v tomto je filozofia značky BEZAK odlišná od mnohých súčasných značiek pracujúcich s témou udržateľnosti. Anna nehovorí o ekológii ako o hlavnom posolstve svojej tvorby. Udržateľnosť sa u nej objavuje skôr ako prirodzený dôsledok fascinácie materiálom, remeslom a procesom tvorby. Staré látky pre ňu nie sú kompromisom, ale začiatkom nového príbehu. Každý kus oblečenia tak vzniká ako jedinečný dialóg medzi tým, čím materiál kedysi bol, a tým, čím sa môže stať dnes.


Hoci značka BEZAK dnes pôsobí ako pokojný protipól rýchleho módneho priemyslu, Anna si k nemu vytvorila vzťah práve zvnútra. Nie ako návrhárka, ale ako modelka. Od šestnástich rokov cestovala po svete, žila v Hongkongu, Číne či na Taiwane a pracovala pre módne značky v Ázii aj Európe. Práve vďaka tomu mala možnosť sledovať vznik kolekcií z bezprostrednej blízkosti – od veľkých výrobných hál až po malé autorské ateliéry. Dnes hovorí, že to bola skúsenosť, ktorú by za nič nevymenila, pretože jej ukázala obe tváre módneho sveta. „Keď som pracovala pre rôznych dizajnérov alebo bola v módnych domoch, strašne ma fascinovali ľudia, ktorí za tým stáli. Bavilo ma sledovať celý proces, koľko ľudí je v tíme a ako každý prináša svoju vlastnú víziu.“ Najsilnejšie spomienky si pritom neodnáša z prehliadkových mól, ale z fittingov – miest, kde sa návrhy ešte len rodili. Dodnes si pamätá svoju prvú návštevu ateliéru v Londýne, kam sa dostala ako šestnásťročná modelka. Namiesto hotových modelov videla proces plný improvizácie, špendlíkov, rozstrihnutých rukávov a spontánnych rozhodnutí. „Ja som tam iba stála a oni na mne priamo menili oblečenie. Trhali rukávy, pripínali ich špendlíkmi a celé to vznikalo priamo v tom momente. Bolo to pre mňa šokujúce a strašne fascinujúce zároveň.“ Podobný zážitok si odniesla aj z Japonska, kde sledovala návrhárov kombinujúcich materiály bez pevného plánu. Práve tam prvýkrát pochopila, že tvorba nemusí byť dokonale nalinajkovaná, ale môže byť živým procesom, v ktorom rozhodujú intuícia, experiment a okamžitý nápad. Tento spôsob práce dnes prirodzene prenáša aj do vlastného ateliéru.


Rovnako dôležitá však bola aj druhá stránka módneho priemyslu. Počas castingu či fotení navštevovala výrobné fabriky, videla nekonečné sklady textilu aj tempo, akým vzniká komerčná móda. „Bola som vo fabrikách v Číne, kde sa na jednom poschodí šilo, na ďalšom boli obrovské množstvá látok. Na niektorých foteniach sa nafotilo sto alebo stopäťdesiat outfitov za jediný deň. Keď to človek vidí na vlastné oči, je to až šokujúce.“ Nehovorí o tom s odsudzovaním, skôr s rešpektom k tomu, že mala možnosť celý systém spoznať. Práve táto skúsenosť jej však pomohla uvedomiť si, že ak raz bude tvoriť vlastnú značku, bude ju budovať úplne iným spôsobom. Oveľa bližší jej zostal svet malých dielní, autorských ateliérov a tvorivého neporiadku než dokonale organizovaná veľkovýroba. Možno práve preto sa v jej odpovediach tak často objavuje slovo „chaos“. Nie však ako synonymum neporiadku, ale ako tvorivého priestoru, v ktorom môže vzniknúť niečo nové. Spomína si na jedného návrhára počas Shanghai Fashion Weeku, ktorého ateliér bol plný rozpracovaných modelov, materiálov a nápadov. „Keď sme tam prišli na fitting, bolo to pre mňa úžasné. Bol tam kreatívny chaos, ktorý mám rada. Myslím si, že práve toto ma ovplyvnilo oveľa viac než samotné módne prehliadky.“ Podobný princíp dnes funguje aj pri značke BEZAK. Nezačína hotovým konceptom ani presným plánom kolekcie. Skôr necháva priestor náhode, materiálu a vlastnej intuícii. Aj preto hovorí, že sa pri navrhovaní vedome neinšpiruje konkrétnymi značkami či dizajnérmi. „Nemyslím si, že som sa pozerala späť na ich modely. Skôr vo mne zostali pocity, spomienky a zážitky. Keď dnes vidím nejaký materiál, niečo sa mi vybaví a možno práve to ma podvedome ovplyvňuje.“ Práve tento nenápadný vplyv modelingu robí značku BEZAK výnimočnou. Anna si zo sveta módy neodniesla túžbu po veľkých kolekciách ani po rýchlom tempe. Odniesla si schopnosť pozorovať, vnímať proces a uvedomovať si, že za každým dobrým odevom stojí predovšetkým človek, jeho ruky a spôsob premýšľania. Aj preto dnes tvorí módu, ktorá vzniká presne opačným smerom – pomaly, v malom ateliéri, z materiálov, ktoré už raz existovali, no dostali šancu rozprávať úplne nový príbeh.


Možno práve preto Anna zatiaľ nehovorí o veľkých ambíciách ani o presne naplánovanej budúcnosti značky BEZAK. Namiesto detailných biznis plánov si necháva priestor na prirodzený vývoj. Sama priznáva, že sa všetko učí za pochodu. Ešte donedávna stála pred objektívom ako modelka, dnes rieši výrobu, komunikáciu so zákazníkmi, prezentáciu značky aj vlastný ateliér. Nová rola je pre ňu síce veľkou výzvou, no zároveň ju baví práve tým, že je každý deň iná. „Nemám vôbec skúsenosť s biznisom. Doteraz som bola pred kamerou a zrazu zisťujem, čo všetko treba robiť okolo vlastnej značky. Učím sa to postupne a je to pre mňa veľmi zaujímavé. Mám však okolo seba skvelých ľudí, ktorí ma podporujú a dávajú mi spätnú väzbu.“ Jedným z momentov, ktorý ju definitívne presvedčil, že sa oplatí pokračovať, boli prvé markety a osobné stretnutia s ľuďmi. Kým pri zverejňovaní fotografií na internete si nebola istá, ako bude jej tvorba prijatá, priamy kontakt so zákazníkmi jej ukázal, že oblečenie dokáže vyvolávať presne tie emócie, ktoré doň sama vkladá. Spomína najmä svoju účasť na Urban Markete, kam spočiatku išla s veľkým rešpektom. „Brala som to ako experiment. Chcela som vedieť, či sa to ľuďom páči, čo ich zaujíma a aký feedback dostanem. Veľmi ma to nakoplo. Ľudia sa zastavovali, pýtali sa, rozprávali sa so mnou a práve tá interakcia ma veľmi baví.“ Práve rozhovory so zákazníkmi sa pre ňu stali jednou z najdôležitejších súčastí značky. Nie sú len potvrdením, že jej práca má zmysel, ale aj zdrojom nových nápadov a motivácie pokračovať. Aj preto dnes BEZAK nestavia len na hotových kolekciách. Anna čoraz častejšie pracuje aj na individuálnych zákazkách, pri ktorých zákazníci spolu s ňou vyberajú materiály, farebnosť či finálnu podobu odevu. Tento osobný prístup prirodzene nadväzuje na filozofiu pomalej módy, v ktorej oblečenie nevzniká anonymne, ale v dialógu s človekom, ktorý ho bude nosiť. Rovnakým spôsobom dnes rozvíja aj novú líniu doplnkov zo zvyškovej kože. K práci s týmto materiálom sa dostala opäť náhodou, keď jej známa slovenská výrobkyňa kožených kabeliek ponúkla odrezky, ktoré už vo svojej výrobe nedokázala využiť. Anna v nich okamžite videla nový potenciál. „Veľmi ma začala baviť práca s kožou. Je to podľa mňa úžasný materiál na upcycling, pretože odpadu vzniká strašne veľa. Či už u čalúnnikov alebo pri výrobe kabeliek, vždy zostanú kúsky, z ktorých sa ešte dá vytvoriť niečo nové.“ Tak vznikajú malé kožené doplnky, obaly či prívesky, ktoré prirodzene dopĺňajú jej odevnú tvorbu a zároveň napĺňajú základnú myšlienku značky – využiť maximum z toho, čo už existuje.

Napriek tomu, že značka rastie, Anna sa nesnaží vytvárať odstup medzi sebou a ľuďmi, ktorí jej oblečenie nosia. Naopak, jedným z jej najbližších plánov je otvorenie vlastného ateliéru, ktorý nebude fungovať ako klasický obchod. Predstavuje si ho skôr ako otvorený tvorivý priestor, kde sa ľudia môžu zastaviť, pozrieť si proces výroby, porozprávať sa alebo si v pokoji vyskúšať oblečenie bez pocitu, že si ho musia okamžite kúpiť. „Mne záleží na tom, aby sa tam človek cítil príjemne. Dá si kávu, sadne si na gauč, pozrie sa na to oblečenie a možno sa pozrie aj na to, ako pracujem. Chcem, aby mal čas porozmýšľať, či tú vec naozaj chce a potrebuje.“ Aj v tomto je cítiť jej skúsenosť s pomalou módou. Oblečenie podľa nej nemá byť impulzívnym nákupom, ale rozhodnutím, ku ktorému človek prirodzene dospeje. Keď sa na záver rozhovoru zamýšľa nad tým, čo ju na vlastnej práci teší najviac, nehovorí o predajoch ani o úspechu značky. Oveľa viac ju napĺňa samotný proces. Radosť nachádza v hľadaní látok na trhoch a v second handoch, v šití, v pozorovaní toho, ako sa starý kus oblečenia postupne mení na nový, aj v momente, keď si ho niekto prvýkrát oblečie. „Baví ma asi každá časť toho procesu. Od chvíle, keď nájdem materiál, cez pranie, páranie, žehlenie a zošívanie až po moment, keď vidím hotový produkt a niekomu sa páči. Mám rada, že je to rôznorodé a že každý deň robím niečo iné.“ A práve v tom sa dnes ukrýva podstata značky BEZAK. Nie je to len značka upcyklovaného oblečenia, ale prirodzené pokračovanie osobnosti svojej autorky – zvedavej, intuitívnej a trpezlivej tvorkyne, ktorá namiesto hľadania dokonalosti radšej objavuje krásu v materiáloch, príbehoch a procesoch, ktoré už raz začali svoj život a dostali príležitosť pokračovať ďalej.


Anna Bezáková je módna návrhárka, modelka a zakladateľka značky BEZAK, ktorá sa venuje tvorbe unisex odevov a doplnkov z upcyklovaných materiálov. Po rokoch práce modelky v Ázii a Európe sa rozhodla preniesť svoje skúsenosti z módneho priemyslu do vlastnej autorskej tvorby. Vo svojej práci využíva najmä prírodné textílie, secondhandové oblečenie, zvyškové interiérové látky či odpadovú kožu, ktoré pretvára na jedinečné odevy s dôrazom na remeslo, kvalitu materiálu a pomalý proces vzniku. Značka BEZAK vznikla v Bratislave a stavia na myšlienke, že každý materiál si zaslúži druhý život a každý odev vlastný príbeh.