Novinky

Rudolf Šťastný

Univerzálna móda, ktorá sa hodí na väčšinu dňa, či už pracovného alebo voľnočasového

Dátum: 29.05.2023

Autor: Martin Brix

Z prešovského gymnázia do Bratislavy. Rudolf alebo radšej Rudy Šťastný mal na začiatku svojej študentskej cesty víziu, že začne študovať v hlavnom meste pedagogiku a bude z neho „veľký“ učiteľ. Študoval na Univerzite Komenského v Bratislave, učiteľstvo hudby a biológie. Na škole po určitom čase prišiel na to, že to nie je to správne miesto pre jeho vlastný rozvoj. Preto sa rozhodol v priebehu štúdia hľadať inú cestu a miesto. Rudy začal rozmýšľať aj nad prácou. Tú našiel v obchode s odevmi (Peek & Cloppenburg Slovakia), kde mu kamarát dohodil pozíciu predajcu oblečenia. Časom sa vypracoval z „casual“ oddelenia na oddelenie s prémiovým oblečením a začal viac nazerať do sveta kvalitnej módy. Stretával rôznych ľudí z módnej oblasti, ktorý mu vysvetľovali, ako sa robia strihy, ako sa vyberajú materiály a ako vytvoriť odev. Vtedy začal rozmýšľať, prečo nevedieť robiť to, o čom rozprávajú. A tak pokračovalo hľadanie cesty a miesta, ktoré ho budú napĺňať.

Z malej dedinky na východnom Slovensku k lesku módneho priemyslu. Rudy našiel školu, kde si mohol splniť svoj sen byť návrhárom. Miluje módu, chce ju tvoriť a obliekať ľudí. Škola dizajnu ponúkala pomaturitné štúdium, a už vtedy vedel, že táto škola je najlepším kandidátom na novú cestu. Nechcel ďalšie vysokoškolské štúdium, preto si vybral štúdium, kde sa mohol rozvíjať viac prakticky. Neváhal ani sekundu a poslal si prihlášku bez dlhého uvažovania o tom, aké štúdium zanechá. Iba z povinnosti si dokončil bakalára z hudby a biológie a začal sa venovať pomaturitnému štúdiu na Súkromnej škole odevu a textilného dizajnu. Štúdium ho neskutočne chytilo. Dostal sa na stáže ku slovenským dizajnérom, bol súčasťou prípravy prehliadok tvorcov zvučných mien. Naskytla sa mu tiež príležitosť byť stážistom v ateliéri Maji Božović, u ktorej získal cenné skúsenosti. Neskôr Rudymu na Škole dizajnu ponúkli pracovné miesto. Takže to učiteľstvo sa mu nakoniec aj tak zišlo. Ale cesta vzdelávania s v móde tu nekončí. Rudy sa rozhodol rozšíriť si kvalifikáciu a podal si prihlášku na druhý stupeň Vysokej školy výtvarných umení, kde teraz študuje na katedre Textilnej tvorby v Ateliéri odevného dizajnu.

Počas štúdia začal pracovať ako dizajnér v slovenskej odevnej firme vyrábajúcej športové oblečenie pre ľudí do hôr (Zajo), ktoré má vydržať niekoľko rokov a osloviť čo najširšie publikum. Súčasne popri všetkom tvorí a pracuje na vlastných zákazkách alebo projektoch v rámci školských zadaní. Takým je aj projekt upcyklácie odevov a využitie deadstock materiálov v spolupráci so slovenskou značkou Buffet clothing. Úlohou bolo vytvoriť 3 outfity pozostávajúce z upycklovaných kusov odevov s možnosťou využitia deadstock materiálov, ktoré dohromady fungujú ako kapsulová kolekcia. Odevy sa dajú použiť samostatne, ale zároveň sú aj kombinovateľné.

Tím značky Buffet je zložený z absolventiek Vysokej školy výtvarných umení v Bratislave a preto vznikla prirodzená a úprimná spolupráca s Ateliérom módnej tvorby 343 a Ateliérom textilnej tvorby v priestore*. Pre spoločný projekt „Buffet x AFAD Re:Created“ poskytla značka Buffet v zimnom semestri 2022 vlastné staršie kolekcie a nevyužitú zbytkovú metráž s cieľom hľadať kreatívne cesty v prístupe k upcyklovaniu produktov, ktoré so sebou nesie špecifické limitácie. Vznikol tak nový priestor pre experiment, možnosť dať odevom ďalší život a šanca na prezentáciu mladých tvorcov širšiemu publiku. Výsledkom spolupráce sú nové, predajné odevy a site-specific inštalácie do priestorov obchodu, pri ktorých vzniku sa využili postupy dekonštrukcie, vytvárania nových dizajnov z nepoužitých textílii alebo rôznorodé možnosti úprav od autorskej výšivky, cez laserovania až po farbenia a pretlač. Podpora však prekračuje absolvovanie semestrálneho zadania, študentom zostávajú k dispozicii nevyužité metráže z výroby Buffet kolekcií na ďalšie školské projekty a zisk z predaných odevov venuje značka v plnej čiastke ateliérom a ich študentom.

*Zapojení profesori: prof. Júlia Sabová, akad.mal. – vedúca Ateliéru 343 odevného dizajnu, doc. Blanka Cepková MA – vedúca Ateliéru textilnej tvorby v priestore, Mgr. art. Beáta Gerbocová, ArtD – odborná asistentka At.textilnej tvorby v priestore, s pomocou doc. Dipl. Des. Zuzana Šebeková, ArtD – vedúca Prípravného ateliéru textilného dizajnu. Zapojení študenti: Za Ateliér 343 odevného dizajnu – Filip Fecko, Viktória Košíková, Jaroslava Poliaková, Rudolf Šťastný, Lenka Vallová, Tina Zsapka; Za Ateliér textilnej tvorby v priestore: Viktória Bakušová, Viktória Baroková, Miriam Hartung (Erasmus), Adam Kukuc, Kristína Oškerová, Tatiana Poliak, Adriana Remiašová, Patrícia Šťastná.

Pánska kolekcia (Upcycling Buffet x VŠVU) Rudyho Šťastného predstavuje slobodného človeka, ktorý zaujme svojou individualitou, tak ako i jednotlivé detaily na týchto kusoch odevov.

Vo svojej tvorbe sa Rudy snaží orientovať na sféru pánskeho luxusnejšieho odievania, ale aj streetového, uvoľneného, decentného obliekania, ktoré sa dá vzájomne kombinovať. Poslednou kolekciou Rudyho Šťastného je semestrálna práca DISTURB s podtitulom „The society is not prepared, your mind peace will be disturb“. V nej sa zameral na detaily, ktorými chce zaujať.

DISTURB – semestrálna kolekcia VŠVU 2023, Ateliér odevného dizajnu | „The society is not prepared, your mind peace will be disturb“ | Foto: @aneta_hradilova | Model: @martin.majlo.stefanik

Miluje architektúru, historické miesta, blúdenie uličkami, či posedenie pri káve s priateľmi či dobrou knihou, ktorej téma je zväčša spojená s odevom. S Rudyho voľným časom je spojená aj práca, ktorú berie ako relax, keďže pracuje s oblečením a oblieka ľudí, ktorí chcú vyzerať dobre. Rudolf Šťastný sa z Kukovej, obce medzi Prešovom a Svidníkom, vybral do hlavného mesta študovať pedagogiku. Lenže cesta života je nevyspytateľná a tak sa namiesto učiteľstva teraz naplno venuje odevnému a textilnému dizajnu.Galéria