Novinky

Nick Kollar

Talentovaný kameraman s kamerou, ktorá slúži príbehu

Dátum: 05.06.2023

Autor: Martin Brix

Narodil sa vo švajčiarskom Winterthure. Po mládežníckej videotvorbe, ktorá pozostávala z hraných paródii na rôzne filmové žánre, získal v štrnástich rokoch Špeciálnu cenu poroty na festivale AZYL spolu s režisérom Michalom Pusztayom za snímku Život si ťa nájde. Nickov parťák z detstva Michal Pusztay sa dostal na réžiu na Vysokú školu múzických umení. Neskôr na to ho nasledoval aj o pár rokov mladší Nick, ktorý zakotvil na kamere.

Nick Kolar v roku 2017 ukončil magisterské štúdium v Ateliéri kameramanskej tvorby pod vedením prof. Jána Ďuriša na FTF VŠMU v Bratislave. Bakalársky film Balada o Tereze a Šimonovi (r. Martin Hnát), o ktorého kameru sa postaral Nick, sa premietal na festivale Camerimage 2015. V krátkosti o filme: Tereza na sklonku Veľkej vojny v modlitbách očakáva návrat Šimona – mladšieho z dvoch bratov. Starší Matej v jeho návrat už neverí a Terezu presviedča, aby sa stala jeho ženou. Tereza mlčí a Šimon sa vracia, poznačený vojnou viac na duši ako fyzicky. Balada o Tereze a Šimonovy získla niekoľko ocenení. Semi finalist – Student Academy Awards 2016, Los Angeles, 2016 / Creative premium for direction – 27th IGRIC 2016, Bratislava, 2016 / Special Jury award – 20th CineMAiubit, Bukurest, 2016 / Best direction, best short – Cinalfama Lisbon IFF, Lisbon 2016 / Jury Award, Audience Award – Festival Pod Nebesy, Lipník nad Bečvou, 2016 / Audience award and Best Sound award to Michal Horváth – VŠMU Áčko, Bratislava, 2015 / Best short script – MIDPOINT creative programme, Prague, 2014).

Balada o Tereze a Šimonovi | bakalársky film | réžia: Martin Hnát

Krátky film Výlet (r. Daniel Rihák) sa umiestnil na shortliste BAFTA Student film Awards a získal cenu Jána Fajnora (Igric 2019). Mal možnosť byť hlavným kameramanom na seriáloch pre českú TV Nova – Specialisté a Dáma a Král (r. Lukáš Hanulák, Slobodanka Radun, Petr Zahrádka), ktorý získal nomináciu za najlepší seriál na súťaži Kamera 2019. V novembri 2021 dokončil projekt televízneho seriálu Kriminálka Kraj pre TV JOJ (r. Lukáš Hanulák, Matúš Krajňák). V máji 2022 bude mať premiéru celovečerného debutu – komédia Láska hory prenáša (r. Jakub Machala). 

Kriminálka Kraj | televízny seriál | réžia: Lukáš Hanulák, Matúš Krajňák

„Práca kameramana je fascinujúca, pretože spája v sebe možnosť tvorivo sa vyhrať pri hľadaní a vytváraní obrazovej zložky filmu, zároveň je o úzkej spolupráci s režisérom/režisérkou a umožňuje vytvárať filmový svet, v ktorom platia vlastné pravidlá. Cieľom je podľa mňa, aby bol obraz adekvátny príbehu a stal sa čo najprirodzenejšou súčasťou výsledku. Je úžasné vidieť proces, keď sa spájajú všetky zložky a vytvoria výsledok, ktorý divákom naozaj prinesie zážitok.“ (Nick Kollar pre ASK – Asociácia slovenských kameramanov)

Nickov prvý celovečerný film, na ktorom mal možnosť pracovať ako hlavný kameraman nesie názov Láska hory prenáša. Jeden studený februárový deň roku 2020 Nickovi nečakane zavolala producentka Radka Babincová a režisér Jakub Machala, s ktorým už natočil niekoľko reklám a opýtali sa ho, či by mal záujem s nimi natočiť celovečerný film. Scenár filmu Láska hory prenáša (vtedy mal ešte pracovný názov Hotel), ktorý mu poslali ho zaujal. Bol vtipne napísaný a dobre sa čítal. Nick sa rozhodol do projektu ísť a veľmi rád. Nechcel sa však príliš tešiť dopredu, lebo pri natáčaní nikdy nie je nič isté.  Veď nie je tajomstvo, že takéto projekty sa vedia kedykoľvek posunúť, presunúť na neurčito alebo aj zrušiť. Ale našťastie producentky a producenti z Bright Sight Pictures a Darq Studio úspešne získali peniaze na rozbehnutie natáčania a tak sa projekt mohol začať realizovať.

Láska hory prenáša | celovečerný film | réžia: Jakub Machala

Film Láska hory prenáša sa odohráva počas svadobného dňa nevesty Alex, ktorej sa jej veľký deň rúca priamo pred očami. Jej neurotická matka kontroluje každý jej krok, paranoidný otčim odhaľuje zločin, ktorý sa nestal a jej biologický otec, bohémsky majiteľ tatranského hotela, v ktorom sa svadba odohráva, je zodpovedný za nezvestného ženícha. Chaos v horskom hoteli využíva sympatický inštruktor lyžovania, ktorý sa za pomoci hotelovej hostky Kláry púšťa do dobrodružnej prípravy toho najkrajšieho rande.

„Inšpiráciou pri tvorbe a hľadaní sú mi najmä fotografické knihy, návšteva galérie alebo samotné rozhovory s režisérom, ale aj s inými kameramanmi, ktorý na rovnaké problémy majú často úplne iný názor a prirodzený odstup – čo je vynikajúca forma reflexie. Naopak pri chýbajúcej tvorivosti po dlhom projekte mi najviac pomáha oddýchnuť si od akýchkoľvek pohyblivých obrázkov – kvalitné filmy a seriály vtedy musia počkať, kým sa znovu dostanem do rovnováhy.“ (Nick Kollar pre ASK – Asociácia slovenských kameramanov)

Natočil aj viacero klipov pre kapely ako napríklad Fresh Out Of The Bus (NWTUA), Luvver (Risin), Emma Drobná (Demons), Michael Hopes (Whenever) a legendárnu Paru (Svadobná). Od roku 2022 je členom ASK – Asociácie slovenský kameramanov. Asociácia slovenských kameramanov vytvára odborovú organizáciu najlepších profesionálov z oblasti filmovej a televíznej kamery pôsobiacich na Slovensku. Hlavnou úlohou asociácie je zastupovanie spoločných záujmov členov ASK voči orgánom a organizáciám pôsobiacim v oblasti filmovej, televíznej a inej audiovizuálnej tvorby.

FOOTB – Nothing Will Tear Us Apart | videoklip | réžia: Michal Pusztay

Aktuálne sa venuje príprave ďalšej seriálovej tvorby. Na osobnom kameramanskom blogu nickkollar.com píše o práci kameramana, svietení a tak celkovo o natáčaní. Súčasne pracuje na fotografickom projekte Vznik štvrte, ktorý dokumentuje postupný vznik novej modernej štvrte pri Dunaji v Bratislave.

Vznik štvrte

Nicková filmografia v skratke (DOP): Malá velká liga (TV seriál, TV Prima / Bright Sight Pictures, r: Jakub Machala​), Prokurátorka (TV seriál, TV JOJ, r: Pavel Soukup, Víťa Procházka)​, Láska hory prenáša (2022, film, Bright Sight Pictures (SK) / DarQ Studio (CZ), r: Jakub Machala), Kriminálka Kraj (2022, TV seriál, TV JOJ, r: Lukáš Hanulák, Matúš Krajňák), Dáma a Král (2018-2019, TV seriál, TV NOVA / Bionaut, r: Lukáš Hanulák, Slobodanka Radun, Petr Zahrádka), Specialisté (2017-2019, TV seriál, TV NOVA / DNA Production, r: Michal Blaško, Lukáš Hanulák, Branislav Mišík, Roman Valentko, Zuzana Marianková).Galéria