Novinky

YOGINESS / Jarka & Kika

Nosenie oblečenia až do úplného vynosenia

Dátum: 06.06.2022

Autor: Martin Brix

Sú mladé, šikovné, talentované, aktívne a milujú módu, dizajn, maľbu a jogu. Sú srdcom a mozgom YOGINESS, značky športového oblečenia, ktorá v sebe spája nadčasovosť, ženskosť a udržateľnosť. Sú dve a sú kamarátky. Kristína a Jaroslava, ktoré spojila túžba tvoriť a priniesť na trh udržateľnú módu pre aktívne ženy, ktorá im na Slovensku chýbala, sa už dlhšie venovali kreatívnej tvorbe. Preto chceli túto svoju stránku pretaviť do niečoho zmysluplného. Tak sa začal písať príbeh značky YOGINESS.

Jarka spoznala Kiku v reklamnej agentúre, kde bola na mesačnej stáži ako grafická dizajnérka popri štúdiu marketingovej komunikácie na vysokej škole. Kika v tom čase pracovala na pozícii account managera a po práci sa venovala maľbe a joge. Už dlhšie sa zaoberala myšlienkou začať vyrábať športové oblečenie s vlastnými dizajnmi, ktoré by bolo pohodlné, funkčné, lokálne a najmä jedinečné. Jarka zase rada šila a tvorila ilustrácie. O 8 mesiacov neskôr Jarke na ceste z Talianska od Kiky pípla správa, v ktorej stálo: „Jarka, poďme si založiť firmu.“. Dovtedy sa Jarka popri škole venovala všetkému možnému – od šitia, cez kreslenie, až po grafický dizajn – a aj keď mala rozrobených viacero projektov, chýbal jej človek, ktorý by s ňou zdieľal nadšenie pre vec. Takže neváhala ani chvíľu.

Kika mala dobré marketingové know-how a Jarka zase rozumela výrobným procesom, preto táto kombinácia vychádzala ako skvelý „match”. Na začiatku sa takmer nepoznali, no dnes sú z nich skvelé priateľky. Dve parťáčky, ktoré si nie len ako spoločníčky dokonale sadli a začali spolu budovať prvú slovenskú jogínsku značku. Nasledoval prvý spoločný brainstorming, pracovná cesta, návrh názvu a nápad sa začal meniť na realitu.

Odvážny nápad sa stáva skutočnosťou. Svoju vášeň pre maľbu, dizajn a jogu chceli spojiť do jedného projektu – autorského jogínskeho oblečenia a doplnkov, ktoré budú zdobené originálnymi maľbami a ilustráciami. Samo o sebe tak bude akýmsi umeleckým dielom a jeho nositeľkám bude robiť radosť, bude posilňovať ich kreativitu a motivovať ich k pohybu. Podarilo sa a prvá slovenská jogínska značka YOGINESS bola na svete. Prvé objednávky dokonca prišli už prvý deň spustenia predaja.

Začiatky však neboli jednoduché. Najťažšie bolo nájsť spoľahlivú šijaciu dielňu, ktorá by im dodávala produkty v 100% kvalite. Ich filozofiou bolo od začiatku vyrábať produkty čo najviac lokálne, preto bolo podmienkou, aby aj dielňa bola slovenská. Nakoniec sa im to podarilo a kolekcie YOGINESS sú dlhodobo šité v malej dielni v Piešťanoch. Dá sa povedať, že potom už veci išli hladko. Hneď v začiatkoch sa im podarilo nadviazať spoluprácu s výrobcom látok a tiež s tlačiarňou, v ktorej na túto látku preniesli ich dizajny.

YOGINESS je značka športového oblečenia, ktorá stojí na hodnotách, ako sú estetickosť, ekologickosť, lokálnosť, nadčasovosť a ženskosť.

Estetickosť. Slovenský brand je známy aj pre unikátne abstraktné dizajny, ktoré si samy vytvárajú. Čoraz viac sa však v kolekciách objavujú aj jednofarebné kúsky, ktoré s tými vzorovanými vytvárajú dokonalú rovnováhu a zároveň sú skvelo kombinovateľné. Od založenia značky tvoria základ kolekcií dizajnové legíny a športové podprsenky. Stále sa však snažia prinášať nové originálne strihy a motívy, ale tiež úplne nové typy produktov, ako sú napríklad bavlnené kimoná, plavky či teplákové súpravy.

Ekologickosť a lokálnosť. Oblečenie je navrhnuté a šité na Slovensku. Pri výrobe je používaný európsky textil prémiovej kvality, z ktorého 60% tvorí recyklovaný materiál. Z odpadov látok šijú gumičky do vlasov a ako novinku poskytujú bezplatnú opravu YOGINESS oblečenia, vďaka ktorej Vám vydrží až do úplného “vynosenia” a tak sa ho nemusíte zbavovať len kvôli rozpáranému švu či dierke. Druhú šancu dávajú aj takým kúskom, ktoré majú chybičku krásy, boli využité na fotenie alebo z iného dôvodu neboli zaradené do bežného predaja. Predávajú ich tak, ako oblečenie 2. triedy s výraznou zľavou, o ktorej vždy informujú na ich sociálnych sieťach.

Nadčasovosť. Spoločnosť sa nám snaží vnútiť ilúziu, že móda má obmedzenú trvanlivosť. Jarka s Kristínou však odmietajú diktát sezónnych trendov a veria, že práve originálne, kvalitné a pohodlné kúsky môžu byť nadčasové.

Ženskosť. YOGINESS tvoria ženy pre ženy a rovnako ženy ich v celom procese inšpirujú. Či už sú to umelkyne, športovkyne, jogínky, tanečníčky, cestovateľky, podnikateľky či inšpiratívne influencerky. Odtlačok každej  z nich nájdete v kolekciách a v duši YOGINESS. A práve ženskosť chcú prostredníctvom ich kúskov kultivovať. Svoje zákazníčky chcú nielen obliekať, ale tiež inšpirovať, aby boli samé sebou, aby slobodne tvorili, slobodne sa hýbali a plnili si svoje sny, tak ako si Jarka s Kikou plnia tie svoje. 

Aktuálna kolekcia. „Nájdite v sebe odvahu prejaviť sa a nebojte sa byť divoké.“. Kapsulová kolekcia WILD kombinuje výrazné zvieracie potlače so zemitými prírodnými tónmi africkej savany. Obsahuje celkovo 14 modelov, ktoré si môžete namixovať podľa vlastného vkusu a vytvoriť si tak originálny set. Nájdete v nej legíny, dlhé šortky a topy. Zároveň je v nej prvýkrát použitý nový typ čierneho textilu, ktorý je oproti ich staršiemu materiálu vylepšený – je 100% recyklovaný a 100% nepriehľadný.

Od začiatku bolo cieľom značky YOGINESS prinášať ženám funkčné oblečenie, v ktorom sa budú cítiť príjemne pri športovaní či oddychu. A to sa jej aj darí. Teraz sa Jarka s Kikou zameriavajú na to, ako to robiť čo najviac udržateľne a eticky, s čo najmenším dopadom na životné prostredie. V tomto prípade však neexistuje cieľová rovinka, keďže je vždy priestor na zlepšenie. Ďalšou z ich mét je zacieliť aj na iné trhy ako je ten slovenský a český a tiež posilniť podiel na týchto dvoch trhoch. Osobným cieľom zakladateliek YOGINESS je určite to, aby ich to bavilo čo najdlhšie a aby túto radosť z tvorby mohli prenášať cez produkty ich zákazníčkam.Galéria