Novinky

MUSA atelier / Katarína Filan Halásová

Moderný minimalizmus so zmyslom pre hravosť

Dátum: 10.01.2022

Autor: Martin Brix

Prvé umelecké semienka boli zasadené už v detstve. Katarína bola odmalička obklopená umením, či už keramikou, maľbou alebo kresbou. Navyše, v každej tejto aktivite bola podporovaná rodinou. V sladkých štrnástich prišla neodmietnuteľná ponuka ísť sa pozrieť do Vidne na školu. Tá Katarínu absolútne zaujala. Išlo o niečo ako strednú odbornú odevnú školu. Takže smer bol jasný. Stať sa módnu návrhárkou. Škola ju, aj napriek tomu, že bola veľmi náročná, nesmierne bavila. Nakoniec to Katarína „dala“.

Absolventka odevného dizajnu a dejín umenia vo Viedni, Katarína Filan Halásová v roku 2014 založila svoju vlastnú značku MUSA atelier v Bratislaveale, paradoxne, známejšia je u našich západných susedov. Má za sebou prezentácie v Rakúsku, Prahe a Bratislave ako aj niekoľko ocenení a nominácii. Kolekcie značky odzrkadľujú pocit uvoľnenej a nadčasovej elegancie s dôrazom na minimalistickú estetiku a pohodlné strihy. Kombinácia funkčného a transformovateľného odevu s precíznym spracovaním kvalitných materiálov sú základným pilierom tvorby Kataríny Filan Halásovej. Zároveň je v nich zachytený cit pre výtvarné a ďalšie úžitkové umenie. Katarína sa nebojí kombinácie funkčného a transformačného odevu. MUSA uvádza na svet kolekcie, za ktorými stojí precízna ručná výroba a vznikajú v obmedzených sériách. V popredí je oceňovaný autorský design, vďaka ktorému oslovuje aj medzinárodnú klientelu. Zastúpenie má vo vybraných kamenných predajniach v Bratislave, Prahe a Viedni.

Precízne spracovanie materiálu a hlavne oslava ženského tela. Katarínine šaty nosia napríklad Katarzia alebo Nikola Muchová, frontmenka kultovej undergroundovej kapely Mucha. Cieľovou skupinou sú prevažne ženy bez vekového obmedzenia. Sú to ženy, ktoré si potrpia na svoj štýl a preto vyhľadávajú autorské, kvalitne spracované dizajnérske kúsky. Jedným z obľúbených materiálov je funkčná vetrovkovina pre parky a vetrovky, ktoré sa taktiež nachádzajú v jej portfóliu. Patria k bestsellerom v jej kolekciách, aj preto s týmto materiálom Katarína veľmi rada pracuje. Okrem toho preferuje v letnej sezóne prírodné materiály ako bavlna, ľan alebo hodváb, v zimnej sezóne používa vlnu, ale nebráni sa ani syntetickým vláknam. V jej kolekciách prevažujú farby ako sivá, čierna a biela, ale nevyhýba sa práci aj s inými farbami.

Kataríninou múzou je MUSA. Inšpirácia k nej prichádza sama, prevažne počas modelovania odevu. Skica je u Kataríny len začiatok tvorby, ale vzorovanie modelu je kľúčovým bodom, počas ktorého prichádzajú nápady, ale aj výzvy, ako daný model zároveň urobiť funkčným a nositeľným.

Prejdime ku konkrétnym kolekciám. Za zmienku stojí aj nominácia na Ringstrassen Galerien Designer Award 2015. Práve vďaka tejto nominácii vznikla kolekcia na sezónu jeseň/zima 2015, ktorú Katarína predviedla na vtedajších jesenných Bratislavských módnych dňoch. Táto kolekcia nevychádza z konkrétnej inšpirácie, skôr sa jednalo o túžbu oživiť ručne pletené svetre a dodať im súčasný šmrnc. Začalo sa to svetrom, z ktorého vznikla kolekcia, ktorá sa skladá z moderných, strihovo prepracovaných kúskov, ktoré by mali byť elegantné a nadčasové.

Unikátnu kolaboráciu so značkou Veľké Veci tvoria dámske šaty SARA, doplnené o custom print s názvom “Movement” od autora Stanislava Ondruša. Táto interdisciplinárna spolupráca dáva do paralely médium odevného dizajnu a maľby a vytvára tak jedinečný vizuál dvoch lokálnych umelcov.

Pre svoju najnovšiu kolekciu si zvolila motto „daily uniform meets artists atelier“. Inšpiruje sa estetikou diel, predovšetkým verejného obrazu americkej maliarky Georgie O´Keefe. Tá si vďaka svojmu udržateľnému a nadčasovému prístupu k odevu vytvorila silný a rozpoznateľný verejný imidž. Siluety, ktoré sa v kolekcii objavujú, reflektujú Katarínin nezameniteľný štýl. Kolekcia inšpirovaná japonskou kultúrou, ako aj domovom Georgie O´Keefe – Novým Mexikom. S farbami sa drží pri zemi a vsádza predovšetkým na čiernu, bielu a krémovú. Oversized modely sú často obšité kontrastnou niťou, pohrávajú sa s transparentnosťou, vzdušnosťou aj ležérnosťou. Nedajú sa tak prehliadnuť objemné bavlnené šaty previazané v páse či funkčná rifľovina v kontraste s hodvábom, ktoré majú odkazovať na maliarkin zmysel pre symbiózu medzi mužským a ženským svetom. Kolekciu navyše dopĺňajú sklenené ručne vyrábané šperky od Shamrockgreen štúdia, ktoré vznikli v spolupráci s firmou Glassberrry a Veronikou Vysloužilovou. Rovnakú formu prezentácie si vyslúžil aj odprezentovaný porcelánový objekt v tvare vázy pochádzajúci od držiteľa ocenenia Czech Grand design Jakuba Pollága zo štúdia zeitgeist.limited. „Úprimne, je úľava vidieť kolekciu, v ktorej autorka neriešila a) svoje korene, návrat k ženskosti alebo folklór, b) environmentálne témy a budúcnosť. Štýl Musy v dobrom evokuje súčasnú Jil Sander, ale má aj vlastný rukopis.“ – reportáž z MBPFW v časopise ELLE.

„Nebojte sa vystúpiť z davu a nechajte sa inšpirovať“ – MUSA.Galéria