Novinky

Ajnfach / Ľudovít Franta

Kúsky, ktoré tvoria život

Dátum: 13.06.2022

Autor: Martin Brix

Sú partia mladých stolárov, ktorá tvorí nadčasové masívne kúsky. Kvalita u nich stojí nad kvantitou a láska k poctivej ručnej robote nad rýchlymi produktami s krátkou životnosťou. Vyrábajú obľúbené solitéry v štandardizovaných rozmeroch aj originály na mieru. To pravé orechové, dubové alebo jaseňové vyrobia pre kohokoľvek z nás. Nakuknime spoločne do ich dielne.

Jeden od malička staval bunkre. Vraj ozaj pekné, plne obytné aj so strechou. Ten druhý zase tvrdí, že mal benevolentné detstvo a neobmedzený prístup do dielne. Vyrobil si svoj prvý bicykel aj obrovskú radosť mame, keď do nových parkiet v kuchyni pozatĺkal klince. O pár rokov neskôr sa Jakub a Ľudo stretli pri práci a zistili, že robota im spolu ide akosi viac od ruky. V tom čase jeden viedol IT firmu a druhý gastro prevádzku.

Zakladateľmi projektu Ajnfach sú dvaja nadšenci pre drevo. Jedným z nich je Ľudovít Franta, ktorý sa pred založením kreatívnej dielne venoval celkom inému oboru. Vlastnil IT spoločnosť zameranú na vývoj webových aplikácií a UX dizajn. Potreboval však koníček a vždy sa mu zdalo krajšie tvoriť dizajn v offline priestore, čo bolo pre neho oveľa príjemnejšie a hmatateľnejšie. Bavila ho práca s drevom.

Jeho dnes už kolega Jakub Adásek zase stál za populárnym bistrom OTTO a venoval sa aj prevádzkovaniu street-foodu Slice, ktorý nahradil populárny NYC Corner. Avšak odmalička rád robil s drevom. Vyrastal v prostredí, kde mali všetko skutočne drevené, a kde to vyzeralo s dvestoročnými skriňami z masívu ako v antikvariáte. Mali malú dielňu, kde Jakubov otec vyrábal vo voľnom čase z dreva rôzne veci. Keď nemal čo robiť, chodieval tam čosi vyrábať aj on. A tak sa to začalo. Občas sa pritrafil nejaký kamoš, ktorý potreboval nový stôl, druhý zase poličku. Niektorí sa vracali pravidelne, okrem kamošov začali časom chodiť s požiadavkami aj iní ľudia.

Pre Ľuda a Jakuba bola práca s voňavým pokladom lesov najprv ich koníčkom. Prerástla však do vášne a spoločného podnikania. Ako ich sen naberal na rozmeroch, pridali sa k nim ďalší dvaja investori, bývalí klienti, z ktorých sa rýchlo stali „parťáci“, ktorí pomáhajú viesť firmu. Začali v malej garáži a tvorili kreatívne fit-outy pre firmy. Jedným z ich prvých klientov bol Martinus, ktorý svoje zasadačky v štýle Narnie, Malého princa a Pána prsteňov používa dodnes. Vtedy mali chalani len jednu pílku, jednu vŕtačku a malú garáž, v ktorej zistili, že nemôžu robiť všetko, no túžia robiť jednu vec a ozaj poriadne.  Koncom roka 2019 tak vznikla mladá stolárska dielňa.

Vedeli, že chcú pracovať s drevom a že masív a kvalita bude ich cestou. V dobe, keď sa na trh chrlia lacné a netrvácne nábytky z drevotriesky s veľkou ekologickou stopou a žiadnou dušou, začal Jakub, Ľudo a ich malý tím rovnako naladených nadšenocov, vyrábať poctivé kúsky vo svojej novej dielni v bratislavskej Petržalke.  Pribudlo nové náradie a profesionálne mašiny. Chuť robiť dobré veci zostala rovnaká.

Snažia sa pracovať s čistým drevom, s masívnom, do toho občas nejaká preglejka. Nedýhujú, nerobia žiaden laminát. Jedna vec je, že na to nemajú ani technológiu, druhá vec je, že takých stolárskych dielní ja na Slovensku veľmi veľa. Chalanov z Ajnfachu to ale neláka. Masív je tak pre Ajnfach najlepšou voľbou. Vyrábajú nábytok, ktorý si nekupujete na chvíľu. Naopak, tvoria kúsky, ktoré prežijú generácie a budú dlho a pevne stáť na svojom mieste. Neroztrasú sa ani pri presunoch či sťahovaní. Veria, že všetci by sme sa mali obklopovať kvalitnými vecami, z ktorých je cítiť energiu, život a poctivú robotu.

Časť dreva berú zo Slovenska, kde majú dokopy troch dodávateľov. V Grazi majú zasa dodávateľa, od ktorého berú špeciálne drevo, ktoré väčšinou na Slovensku nenájdete. Skupujú aj drevo z celej V4, zo Slovinska a z Rakúska. Napriek tomu, že masív veľa stojí a trvá dlho, kým sa nábytok vyrobí, stále je to ekologickejší materiál. Keď sa masív poškodí, dá sa lokálne opraviť. Doska sa dá ošmirgľovať, opätovne nanesiete olej a nábytok vyzerá zas ako nový. Aj na drevotriesku treba rúbať les, len sa do nej ešte pridávajú tony lepidla. Masív vydrží dlhšie, najmä ak sa oň dobre postaráte. Navyše j drevo jedinečné, každá doska z dreva je iná. Celkový vnem z neho je príjemný, aj na dotyk.

Najobľúbenejším produktami z Ajnfach dielne sú jedálenské a konferenčné stoly, TV stolíky a komody, ktoré sa stávajú dominantou priestoru. Ľudo, Jakub a ich tím si veľmi vážia drevo. Vedia koľko trvá kým vyrastie strom a preto s materiálom pracujú s citom a rešpektom. Pri výrobe masívneho nábytku im často zostávajú menšie i väčšie odrezky, ktorým dávajú nový život a vyrábjú z nich poctivé hračky, ktoré prepájajú detské svety s prírodou okolo nás. Niektoré z hračiek vyrobili tak, aby mali deti priestor dotvoriť si ich podľa vlastnej kreativity. Ku každej neolejovanej rybke preto detský zákazník dostane aj set 6 pasteliek, ktorými vdýchnu život obrovskému vráskavcovi či kosatke. Hračky, ktoré bavia a učia zároveň ako napríklad balančné kamene, ktoré nechajú deťom voľnú ruku v kreatíve a rodičom zase trochu voľného času pre seba.

Nábytok na mieru alebo zákazková výroba. Ďalšia vetva Ajnfach tvorby. Najčastejšie vyrábajú masívne kúsky podľa toho, čo si klient vysníva. Veď práve on najlepšie vie, aký by mal byť rozmer, druh dreviny a dizajn, ktorý najviac ulahodí jeho oku či domovu. Pri tvorení návrhu radi poskytujú rady, skúsenosti a nápady, aby bol finálny výrobok praktický, ľahko udržiavateľný a aby svojmu majiteľovi dlho a dobre slúžil. Okrem Slovenska majú klientelu v Rakúsku aj medzi domácnosťami, aj medzi firmami. Zatiaľ najväčšia zákazka bol butik Nehera vo Viedni, kde interiér navrhol mladý a talentovaný architekt Martin Skoček. Ajnfach tu hral úlohu dodávateľa celého vybavenia. Ale aj v Prahe majú ľudia veľmi radi ich dizajn a jedinečné kúsky.

Ajnfach nie je iba dielňa, ktorá pracuje s drevom. Ajnfach je skupinka zanietených mladých ľudí, ktorí naozaj túžia po tom, aby si ich klienti vybrali správne. Ku každému preto pristupujú individuálne, snažia sa uchopiť ich potreby a priestor, do ktorého ich výrobky vstúpia.Galéria