Novinky

ZENÆ / Adriana Krupanová

Keramická tvorba, ktorá siaha oveľa ďalej ako sú len poháre, taniere, či sviečky

Dátum: 10.07.2023

Autor: Martin Brix

Mamina ich už v detstve zapisovala na všetky možné krúžky od tanečných cez kreatívne ako kreslenie, maľovanie alebo keramiku. Každá zo sestier si vybrala, čo ju baví najviac a pokračovali v tom ďalej. Jedna zo sestier, ktorá sa volá Adriana, si vybrala práve keramiku. Aj keď nie na dlho, keramika je „prischla“. Nie doslovne, ale na pár rokov určite. Mládež v „jarom“ veku niekedy nevie čo zo sebou, a tak sa v tomto období hľadala aj Adriana. Najprv sa našla v cestovaní. Pochádza zo Slovenska avšak veľkú časť dospelosti strávila v krajinách ako Taliansko, Španielsko, Anglicko, Holandsko, Amerika či Dánsko. Po spomalení sa rozhodla študovať ďalej. Najbližšie ku keramike má dizajn a práve ten začala študovať v poslednej spomínanej krajine a to Dánsku.

Adrianina tvorba je z veľkej časti ovplyvnená rôznymi prvkami, ktoré niekde na cestách spozorovala alebo sa nimi inšpirovala. Umenie ju sprevádzalo jej, zatiaľ mladým, životom už od malička. Vždy jej voňalo, vždy ju lákalo skúšať nové veci, objavovať samú seba cez rôzne médiá ako maľba, keramika, textil, či hudba. Vyskúšala toho veľa a našla to, čo je jej srdcu najbližšie. Veľkú časť toho môžete nájsť práve v portfóliu keramického štúdia ZENÆ.

foto Katarína Kri

Názov značky ZENÆ, taktiež aj „žena žene“, je Adrianiným prvým projektom, ktorý by chcela venovať všetkým ženám, ktoré ju vyformovali do podoby ženy akou je teraz a taktiež tým, s ktorými sa dennodenne stretávame, či už v práci, doma alebo na ulici. Oblé tvary, unikátnosť a nepravidelnosť no najmä duša sú základnou esenciou každého Adrianinho produktu. Dôraz na nekonvenčnú krásu v podobe nesúmerných produktov, ktoré sú paradoxom neustálej potreby perfekcionizmu dnešnej doby. K tomu pridajte udržateľné a prírodné materiály a máte výsledok toho čo ZENÆ predstavuje.

V portfóliu ZENÆ nájdeme napríklad sójové sviečky. Materiály použité v sviečkach sú vyrobené naozaj starostlivo, počnúc od drevených knôtov až po prírodné esenciálne oleje. Každá sviečka je ručne vyrobená a výnimočná svojim vzhľadom. Adriana tvorí nádoby a takisto aj to čaro vnútri, čo svojim majiteľom rozvonia dom. Portfólio pokračuje hlinenými vázami a šálkami, kde každý jeden kus váz je originálny, nakoľko všetky vznikajú tzv. „handbuilt“ technikou, ktorá spočíva v postupnom ukladaní menších kusov hliny do výšky a evokujú momentálny stav Adriany pri jej tvorbe. Vázy a šálky ZENÆ sú inšpirované prírodou a oblými ženskými tvarmi. Každá váza je súčasťou limitovanej edície, nakoľko bol z každej vyrobený iba jeden kus. Jedinečné obrazy vytvorené „pouring“ technikousú ďalším produktom na mieru z dielne ZENÆ. Každý obraz, ktorý nájdete v jej ponuke je ručne maľovaný akrylovými farbami na okrúhlom plátne v rozličných veľkostiach. 

Spolupráca Adriane nie je cudzia a aj preto vznikla kolaborácia medzi sfrancisciova x ZENÆ. Kolekcia vznikla náhodným stretnutí dvoch kreatívnych duši, ktoré sa dozvedeli že pochádzajú z toho istého mesta a študovali na školách hneď vedľa seba. Obe chceli prepojiť kúsok zo seba a vytvoriť produkt, ktorý by ich spojil. Hrnčeky dýchajú farbami, hlavne preto, že Soňa (sfrancisciova) sa snaží už dlhšiu dobu do svojho života privítať aj farby a tak oživiť jej prítomnosť na sociálnych médiách (ako aj v reálnom živote). Hrnčeky sú jemne stlačené, padnú do ruky či ich chytíte za uško alebo telo, je to niečo čo je pre ZENÆ veľmi typické a nemohlo to byť inak ani pri tejto kolaborácii. Soňa do hrnčekov vtlačila odkaz pre každého svojho majiteľa či majiteľku, aby si pripomínali denne rôzne afirmácie a tak sa inšpirovali a podporovali.

Každá váza spod rúk Adriany je jedinečná a už nikdy rovnakú nevyrobí. A ani nechce. Rada im nechá priestor vyniknúť a byť unikátom so všetkými nedokonalosťami.

Tvorba ručne robenej keramiky vždy trvá, to preto aby u vás v domácnosti mohla zotrvať čo najdlhšie. Ideálne niekoľko generácii. Aj to je aj dôvod prečo Adriana tvorím iba limitované kolekcie, nikdy nie sezónne dizajny ale hrnčeky, s ktorým pijete kávičku od jari do zimy.

“Neviem ako bude vyzerať ďalšia, hlina prehovorí a ja ju rukami nasledujem”.

Dnes vzniká v ateliéry ZENÆ kolekcia kúskov, ktoré vytvárajú prirodzený zmätok vo vnútri materiálov, ktoré boli vybrané a vyrobené tak, aby boli úplne oddelené od jeho textúr. Tieto objekty zámerne neobsahujú informácie o ich použití na konkrétny účel. Je na pozorovateľovi, aby sa rozhodol, pohral sa s možnosťami a vytvoril ďalšie interakcie alebo nové scenáre. Takto funguje neustále znovuzrodenie novej  funkčnosti produktov.

foto Katarína Kri

Tvorba keramiky nám umožňuje odpútať sa od každodenných povinností a rutiny, ktorú pravidelne zažívame. Je to terapia umením. Kreatívny proces, počas ktorého vieme úplne vypnúť a sústrediť sa len na daný okamih. Zároveň je to skvelá skupinová aktivita, pri ktorej sa všetci zabavia a odnesú si na pamiatku výrobok. Aj to je dôvod prečo sa Adriana rozhodla svoje skúsenosti posúvať ďalej a začala organizovať kurzy keramiky.Galéria