Novinky

Lu.Lo bags / Milica Lovíšková

Každý kúsok nesie svoj vlastný príbeh…

Dátum: 27.05.2024

Autor: Martin Brix

Lu.Lo bags je rodinná značka zo severu Slovenska zrodená z nadšenia pre dizajn a poctivú ručnú prácu. O celý proces tvorby od návrhu až po zasielanie balíčkov, sa stará dcéra a mama – Milica a Ľudka. Venujú sa prevažne výrobe tašiek, batohov a doplnkov, ktoré charakterizuje nadčasovosť, minimalistický štýl a kvalita materiálov. 

Ľudkina dcéra Milica bolo už odmalička veľmi kreatívna. Často sa zatvárala do izby a kreslila rôzne plagáty, oblepovala nábytok alebo ho pomaľovávala rôznymi kresbami. Počas štúdia na gymnáziu sa začala otvárať otázka „kde pokračovať v ďalšom štúdiu?“. A keďže Milica rada kreslila a vo všeobecnosti inklinovala k umeniu, rozhodla sa ísť študovať priemyselný dizajn, ktorý sa jej úspešne podarilo absolvovať na ČVUT v Prahe. Už počas štúdia Milicu viac bavil grafický dizajn ako ten produktový. Preto sa rozhodla vyskúšať na pár rokov grafiku na Fakulte designu a umění Ladislava Sutnara v Plzni. Fakulta jej dala slušný rozhľad vo svete grafického dizajnu. Napriek tomu svoje magisterské štúdium ukončila na ČVUT diplomovou prácou, ktorá sa zaoberala návrhom inteligentných zariadení pre domácnosť. Cieľovou skupinou sú začínajúci užívatelia bezdrôtových inteligentných produktov. Zámerom projektu bolo vytvoriť set produktov, ktoré budú mať komplexné tvarové riešenie s jednoduchým ovládaním. Súčasťou je aj spracovanie užívateľského rozhrania aplikácie, cez ktorú sa zariadenia ovládajú. Teda Smart home. Priemyselný dizajn však pre Milicu nebol „to pravé orechové“. 

Smart Home

Dnes je Milica hlavne grafická dizajnérka, ktorá stojí za projektami ako minnastudio.cz, Šakalaka, tvorí aj pod vlastným menom alebo pre kreatívne štúdio lishak visual. minnastudio.cz je grafické štúdio zamerané na výrobu eventových tlačovín, ktoré si zakladá na kvalitných materiáloch a nadčasovom štýle. Projekt Šakalaka sa zrodil z nadšenia pre umenie a grafický dizajn. Štýl tohoto autorského projektu charakterizujú minimalistické ilustrácie, plné farieb, ktoré vzbudzujú radosť a sú oslavou vecí všedných i nevšedných. Vďaka spolupráci s rôznymi klientmi vo všetkých odvetviach získala praktické skúsenosti v každom kroku procesu návrhu od prvotného konceptu až po finálny výstup, či už ide o čiastočnú alebo úplnú vizuálnu identitu. Milica neostala len pri grafickom dizajne.

Ešte pred vysokou školou mala skúsenosti so šitím, kedy si ručne šila rôzne malé vankúšiky a darčeky, čo bol základ pre jej neskoršie plány. Milica zo začiatku tvorila hlavne pre seba lebo nevedela nájsť produkty, ktoré by jej vyhovovali. Z domu bola zvyknutá vyrábať si veci sama, najmä kvôli mamine, ktorá im v tom pomáhala. Už počas štúdia na vysokej škole si Milica vyrobila zopár vlastných batohov. Nápadmi prispela aj Milicina sestra, ktorá pomohla s kabelkami a ľadvinkami. Zásadným momentom bola bakalárska práca, kde si ako bývala plavkyňa vybrala zadanie ideálneho tréningového batohu pre plavcov. Celý projekt realizovala doma za krajčírskej pomoci maminy Ľudmily, ktorá už v tom čase slušne ovládala toto remeslo. Táto spolupráca pokračovala aj ďalej.

BORN IN NATURE

Dizajnové doplnky si postupne začali všímať aj kamaráti a tak prichádzali prvé dopyty a s tým aj myšlienka založiť si vlastný projekt. Až sa tak stalo a Milica si zakladá vlastnú značku Lu.Lo bags. Zo začiatku boli Lu.Lo bags len „kusovky“. Neskôr prišiel Covid a s ním aj spomalenie a premýšľanie o tom ako a kam posunúť značku ďalej. Dnes sa Milica a Ľudka snažia venovať Lu.Lo bags maximálny voľný čas. Aj keď priamo nie sú v ateliéri, rozoberajú nové nápady, postupy a stále uvažujú ako posúvať značku ďalej.

WHEREVER YOU GO

Inšpiráciu hľadajú všade okolo seba a ich modely navrhujú tak, aby boli čo najviac funkčné a pohodlné. Každý z nich je originál, ktorý nesie svoj vlastný príbeh. Koža je krásny, voňavým, odolný, prírodný materiál. Ak má človek tie správne nástroje a šikovné ruky, je to ideálny materiál na výrobu kabeliek a batohov. Na koži má Milica najradšej jej premenu v čase. Postupne starne do krásy, vznikajú na nej malé škrabance, mení sa jej odtieň. Všetky tieto zmeny vníma ako pridanú hodnotu a dalo by sa povedať, že kožené produkty sa menia rovnako, tak ako ich nositelia. Viac ako polovica koženého materiálu, ktorý používa Lu.Lo bags vo svojich kolekciách je „odpadový materiál“. Takéto kože sú stále veľmi kvalitné, len nespĺňajú vysoké požiadavky niektorých firiem, ktoré potrebujú 100% bezchybnosť na celom jednom kuse kože. Milica s Ľudkou vedia takúto kožu stále využiť, pretože ju režú na menšie časti. Oblečenie šijú z certifikovaných látok. Látky sú vyrobené v Európe a sú šetrne k životnému prostrediu. Každá látka má minimálne OKO-TEX Standard 100 certifikát, ale nájdete u nich aj materiály s certifikátom Masters of Linen, European flax a inými. A áno. Aj oblečenie.

Oblečenie si už dávno začali šiť samé pre seba a sú rady, že ho mohli ponúknuť aj verejnosti. Od začiatku tvorby Lu.Lo bags sa vedelo, že nebudú chcieť ostať len pri kožených produktoch a to sa im aj podarilo. Do ponuky zaradili aj šaty. Zatiaľ zvolili dva obľúbené materiály: mušelín a organický úplet. Tak ako aj pri kabelkách chcú využívať látky s vlastnou grafikou. Spolu so šatami vytvorili aj mini kabelky, ideálne na telefón a rôzne model ľadvinky.

No a práve ľadvinky sa veľmi rýchlo stali jedným z ich bestsellerov. Sú malé, praktické, úplne minimalistické a to sa zákazníčkam páči. Počas roka sa snažia priniesť aj kúsky, ktoré trochu vytŕčajú z ich bežnej farebnosti, preto vznikajú aj rôzne „limitky“. 

Ľadvinka minimal svetloružová

Vždy sa snažia využiť takmer celý materiál, aby vznikal čo najmenší odpad. Menšie odrezky, ktoré nevedia alebo nestíhajú využiť pravidelne darujú rôznym kreatívnym ľudom. Na svoj nový kúsok si musíte väčšinou počkať pár týždňov. Produkty vyrábajú až po vytvorení objednávky. Produkty majú rozdelené do troch kolekcií MINIMAL, STREET a CRAFT, ktoré pravidelne dopĺňajú o nové farby. MINIMAL sú malé a stredné kabelky v čistom dizajne s rovnou prednou klopou. STREET zasa stredné a veľké mestské batohy, kabelky a ľadvinky v čiernom prevedení. A CRAFT kabelky a batohy pri ktorých sa snažia zužitkovať celý materiál – kožu. Ich charakteristickým znakom je nepravidelná predná klopa, ktorá je tvorená krajom kože. V tejto kolekcii je každý kúsok originál, pretože každý okraj kože je iný. Takmer všetky produkty sú len v malom počte. Do ich portfólia preto často pribúdajú nové produkty v obľúbených strihoch, ale aj v rôznych farbách.

Remeslo. Koža. Minimalizmus. To je Lu.Lo bags. Rodinná značka, ktorá navrhuje a vyrába v malom ateliéri na severe Slovenska v limitovanom počte kusov.Galéria