Novinky

studio elave / Veronika Galánková

Hravé porcelánové šperky a keramické peknosti v jemných farbách

Dátum: 07.08.2023

Autor: Martin Brix

Pod značkou Elave vyrába Veronika Galánková porcelánové a keramické šperky. V malom štúdiu na úpätí Karpát prejde jej rukami prejde každý kúsok, zdobí ich pravým zlatom, platinou, perleťou. Šperky inšpirované životom v Ríme, Miláne, Berlíne, ženskou energiou a neutíchajúcim kolobehom prírody.

V detstve milovala výtvarnú výchovu, neskôr divadlo. Časom sa táto vášeň utlmila aby sa opäť mohla rozvinúť počas štúdia etnológie na vysokej škole. Veronika dlho žila v zahraničí. V roku 2020 sa vrátila späť na Slovensko. Žila v Ríme, tri roky strávila v módnom Miláne a ďalšie tri roky v bláznivom Berlíne, no akosi ju to začalo ťahať domov. Možno aj preto, že v zahraničí nemala možnosť vytvoriť si svoje vlastné štúdio, svoj priestor, kde by mohla nerušene a neobmedzene tvoriť. Ku keramike „pričuchla“ už počas štúdia etnológie, kde v rámci prednášok o tradičných remeslách mali študenti možnosť chodiť na kurz hrnčiarstva. Učili sa točiť z hliny na klasickom drevenom kruhu, ktorý poháňali nohami. „Bolo to zábavné, ale aj náročné. Veľmi ma to zaujalo, no ďalej som sa žiaľ keramike nevenovala. Prešlo veľa, veeeeľa rokov, počas ktorých som si vyskúšala rôzne kreatívne techniky, vždy som mala totiž pocit, že vo mne drieme kreatívna duša, ale akosi sa hanbila prejaviť naplno.“ dodáva Veronika. V „bláznivom“ Berlíne opäť začala chodiť na kurz točenia na kruhu. Pre Veroniku to veľmi príjemný relax po práci, no ani vo sne si nepredstavovala, že sa raz budem chcieť keramike venovať s plnou vážnosťou. Keď sa vrátila domov, na rodnú zem, začala sa motať v dielničke maminy Eleny (a práve toto meno dalo základ názovu Veronikinho štúdia). Vďaka mamine sa v keramike opäť našla a zistila, že nemusí točiť na kruhu, ale môžem veci modelovať. To Veroniku neskutočne baví a prináša jej to radosť. Dúfa, že prostredníctvom svojich výtvorov tú radosť môžem preniesť aj jej zákazníkom.

Vo Veronikinom portfóliu sa nachádzajú hlavne porcelánové šperky – brošne, náušnice a prstene. K ním sa pridali keramické misky na šperky (šperkovničky) s rôznymi odkazmi a neskôr aj porcelánové hrnčeky s povzbudzujúcimi slovami. Hlavným produktom ale ostávajú prstene, na ktoré je Veronika patrične hrdá. Všetky produkty sú modelované ručne, preto je každý kúsok originál.

Veronika spojila sily so slovenskou značkou ručne odlievaných sviečok Jemnô. Vznikla tak sójová sviečka z dielne Jemnô, ručne odlievaná do jedinečného autorského porcelánu od studio elave. Spojením síl vytvorili „ultra limitovaný drop“ jedinečných sviečok. Každý jeden kus je ručne modelovaný, každý je teda originál. Porcelán je zdobený pravým zlatom. V spodnej časti je decentne umiestnené logo Jemnô, ktoré pri horení sviečky vytvorí krásny svetelný efekt. Vôňa sviečky je kvetinovo-korenistá.

Veronika sa začala verejne prezentovať svojou keramickou tvorbou tesne pred štyridsiatym rokom života. Rada by inšpirovala aj iných ľudí, že na to začať s niečím čo vás napĺňa proste nikdy nie je neskoro. „Nikto nikdy nie je na nič starý a môže začať kedy chce, s tým čím chce“ motivuje Veronika. Ju samú nakoplo stretnutie s Fin DACom, street art umelcom írskeho pôvodu, s ktorým sa stretla v rámci Bratislava Streetart Festivalu, a ktorý začínal byť umelecky aktívny tiež až okolo svojej štyridsiatky.Galéria