Novinky

Bjorgi’s / Brigi Teplanová

Držte si klubúky pred tvorbou architektky a dizajnérky, ktorá rada pri práci používa ruky

Dátum: 17.10.2022

Autor: Martin Brix

Väčšina ľudí si pod pojmom klobúk predstaví anglickú dámu, či ženu z vyššej spoločnosti. Nech si už predstavíte čokoľvek, dámsky klobúk dodáva žene istú dávku elegancie, noblesy a v neposlednom rade aj luxusu. Aj keď ho najčastejšie môžete vidieť na ženách vo Veľkej Británii nachádza si svoje miesto aj v našich končinách. Jednou z propagátoriek klasického klobučníckeho remesla ako aj samotnej návrharky klobúkov je Brigi Teplanová. Ale portfólio Brigi je oveľa širšie.

Brigi Teplanová je vyštudovaná architekta, ktorá navyše ako set dizajnérka pracuje na rôznych reklamách a filmoch. Vyrába klobúky a rôzne iné objekty, napríklad z keramiky alebo textílie. Venuje sa vyšívaniu, ilustrácii, architektúre, dizajnu priestoru a scénografii. Brigi už od detstva rada vyrábala veci ručne a kreatívne, napríklad od mala vyšívala. To, že sa dala na architektúru bolo prekvapenie pre samotnú Brigi ale aj jej okolie. Aj keď sa rada venovala ručnej tvorbe, skoro vôbec nekreslila a práve kreslenie bolo základom prijímacích skúšok na architektúru. Na gymnáziu ju kamarát presvedčil nech to skúsi. Keďže základ mala dobrý a šikovné ruky tiež, prihlásila sa na prípravný kurz a nakoniec sa jej podarilo dostať sa na Fakultu architektúry STU v Bratislave.

Už počas štúdia cítila, že samotná „klasická“ architektúra jej nestačí. A tak sa začala obzerať rôznymi smermi. Tak sa dostala aj k dielu v architektúre. Práve tu vzniklo jej dielo GROZNO, signifikantný objekt pre festival GRAPE. Pomaličky ale isto sa dostala od architektúry k všetkému čomu sa teraz venuje.

GROZNO alebo POD HROZNOM je exteriérová inštalácia navrhnutá pre FESTIVAL GRAPE 2015. Hlavnou ideou bolo vytvoriť priestor, kde sa budú ľudia stretávať ak sa „stratia“ v dobrej nálade. Keďže festival mal v tom roku tému „psychedelic“ hľadala spolu s Máriou Štrbíkovou (spoluautorka) hodiace sa materiálové riešenie. Preto zvolili ako materiál CDčka, ktoré boli vhodným riešením aj v rámci témy, sú spojené aj s hudbou, festivalmi a navyše využili recyklovanie starých, už nepoužívaných CD s čím mohli prispieť samotní návštevníci festivalu. Návrh POD HROZNOM bol súčasťou súťaže GRAPE festivalu, FA STU a Slovenskej sporiteľne, kde Brigi spolu s Máriou získali špeciálnu cenu. Cieľom inštalácie je vytvoriť na festivale miesto, kde sa ľudia stretnú a tí stratení nájdu. Pre festival vytvorila aj mnoho ďalších objektov a dekorácii.

Keď spomíname objekty a zmenšime mierku na materiál keramiky, môžeme upozorniť na Briginu reliéfnu inštaláciu pre festival FRAJ 2021. EGGsist je skutočná nástenná inštalácia vyrobená z keramických vajec. Predstavuje kontrast medzi reálnym a nadprirodzeným, medzi materiálmi a výtvarnými technikami.

Po škole začala pracovať v architektonickom ateliéry Kuklica–Smerek + Hubinský. V ateliéri sa veľa naučila, no už od začiatku vedela, že toto nie je cesta pre ňu. V tom období prichádza možnosť zaskočiť kamarátku (dnes už kolegyňu) scénografku a architektku Dorotu Volfovú na točení, kde išla na miesto nej ako asistentka architekta. A pravé tu sa začal Brigi otvárať svet scénografie a set dizajnu. Spolu s Dorotou zakladajú TAKÉ, set dizajnérsku dvojicu, s výstižným podtitulom „dimenzie a slová priestoru“.

Brigi už od malička nosievala baretky, klobúky a iné pokrývky hlavy. Už ako dieťa rada pracoval s textíliou. Zlom prišiel, keď si prečítala knihu o Coco Chanel, ktorá začiatkom roka 1909 začala v Paríži navrhovať a predávať klobúky, ktoré oslnili celé mesto. Po úspechu s klobúkmi si založila módny salón. Opäť mala úspech. K tomu pridala základ, ktorý mala v architektúre, kde sú prvoradé forma a funkcia. Iná mierka, iný produkt. Tak sa Brigi dostala k navrhovaniu a výrobe klobúkov.

Čo je klobúk? Mali by sme ho nosiť? A je naozaj zastaraný a konzervatívny, spätý len so staršou generáciou? Klobúk sa neraz vníma ako konzervatívny prežitok. Aj preto neprekvapuje, ako málo ľudí u nás nosí klobúky. Súčasná mladá generácia bude skôr ukazovať svoj nový účes, prípadne obhajovať nosenie športovej pokrývky hlavy – povedzme šiltovky – než nosenie klobúka.

Väčšina ľudí si domyslí, že klobúk slúži na ochranu pred slnkom, podchladením, premočením a podobne. Len sotva si dokážeme predstaviť námorníka či rybára na lodi, ako stojí v jednej ruke s dáždnikom nad hlavou a s druhou zdoláva úlovok alebo kormidluje plachetnicu. Rybársky klobúk je v tomto prípade lacné a praktické riešenie. No nejde tu o praktickosť. Klobúk, prípadne iná pokrývka hlavy, sa v dejinách obvykle týkal náboženskej funkcie, autority (svetskej alebo cirkevnej), vzdelanosti (univerzitnej), sociálneho statusu, dospelosti a civilizovanosti. Pokrývky hlavy sa aj na základe svojho umiestnenia snažili prezentovať nečasové idey (náboženské, vladárske, civilizačné, ale aj mysliteľské). Na rovinu: nič z toho dnes nie je v kurze. Zároveň je teraz jasné, prečo pokrývky hlavy nosí „vyššia šľachta“ a prečo sa spája s akademickým prostredím, so svetskými a cirkevnými autoritami, s políciou či vojakmi. Akoby prekračovali každodennosť, všednosť a dodávali odevu buď silu, alebo sviatočnosť, prípadne akýsi nádych „vyššej kultúry“, vyspelosti a civilizovanosti.

Nosenie klobúka bolo ešte pomerne donedávna považované za doménu mladých frikulínov, postarších pánov, poľovníkov, čundrákov a iných obskúrnych existencií. Dnes nájdete klobúk v mladej generácii skôr na hlavách hipsterov, hudobníkov, či umelcov, prípadne blogeriek. Skutočnosť je ale taká, že klobúk zažíva veľký návrat. Ako ste si určite všimli, klobúky sú už nejaký ten piatok v trendoch a počas roka 2022 tomu pravdepodobne nebude inak! Na trhu sa môžete stretnúť s niekoľkými druhmi klobúkov – veľkými slamenými na leto, elegantnými v kovbojskom štýle či so stále viac obľúbenými bucket hats. Tieto praktické a efektné pokrývky hlavy môžete nosiť na nekonečne veľa spôsobov, k decentnému, streetwearovému i bohémskemu štýlu.

Pre Brigi nebolo ľahké dostať sa k tomu ako sa klobúky vyrábajú. Napriek tomu našla mesačný kurz klobučníctva na výtvarnej univerzite v Budapešti a naučila sa ako na to. Dnes sú Bjogri’s, ručne vyrábané klobúky od Brigi Teplánovej, na začiatku svojej cesty a pomaly sa stávajú veľmi obľúbeným módnym doplnkom. Klobúk dole!Galéria