Novinky

Adrián Gubrica

Digitálny dizajn, ktorý vzdeláva aj zabáva

Dátum: 14.11.2022

Autor: Martin Brix

Začínal ako vášnivý hráč Counter Strikeu a popri hraní sa venoval aj takzvanému „movie makingu“. Hráči mu posielali zábery z hry a on ich strihal do videa a dopĺňal hudbou. Cez strihacie programy sa dostal k tomu, že by chcel robiť niečo kreatívne. Rozhodol sa podať si prihlášku na Súkromnú školu umeleckého priemyslu a animovanej tvorby v bratislavskej Petržalke. Adrián Gubrica vyštudoval grafický dizajn, no už počas štúdia ho profesor viedol k viac komerčnému využitiu dizajnu. V poslednom ročníku na strednej škole objavil možnosť ísť študovať digitálny dizajn do Zlína. Posúvať sa ďalej bolo pre Adriána veľmi dôležite.

Adrián Gubrica je momentálne študentom ateliéru Digitální design Fakulty multimediálních komunikací UTB ve Zlíně. Od grafického dizajnu sa posunul k dizajnu digitálnemu. Venuje sa návrhom užívateľských rozhraní do mobilných aplikácii, do webových aplikácii a celkovo do webov a popri tom sa venuje aj kreatívnemu kódovaniu. Adrián je kreatívny UI / UX dizajnér a developer na voľnej nohe.

Čo znamená UX? Skratka UX pochádza zo slovného spojenia User experience, čo v preklade znamená užívateľská skúsenosť. Je to predovšetkým oblasť dizajnu, ktorá sa venuje pocitom a zážitkom človeka pri interakcii so systémom, ako je webová stránka, aplikácia alebo softvér. Jednoducho povedané, skúma to, čo človek zažíva pri návšteve vášho webu, e-shopu alebo aplikácie. UX sa zaoberá výskumom cieľovej skupiny užívateľov, interakčným dizajnom, tvorbou prototypov a wireframov alebo scenármi. Skúma, či človek dokáže jednoducho a rýchlo nájsť informácie na vašom webe, objednať si u vás produkt bez problémov.

Čo znamená UI? Skratka UI pochádza zo slovného spojenia User Interface, čo v slovenčine znamená užívateľské rozhranie. Oblasť dizajnu, ktorá je zameraná na vývoj rozhrania systému, teda aplikácie, webu alebo softvéru. UI sa zaoberá farebnou škálou, typografickými prvkami, vizuálnym dizajnom alebo rozložením prvkov. Jednoduchšie povedané, je to to, ako vaša webová stránka, e-shop alebo mobilná aplikácia vyzerá, ako sú jednotlivé prvky a elementy navrhnuté, ako interagujú medzi sebou a užívateľom.

Adrián za svoje projekty dostal už niekoľko ocenení.

Adrián uspel napríklad v medzinárodnej súťaži v študentskom dizajne – Národná cena za študentský dizajn 2020 (CZ) za návrhy kreatívnych riešení rozvíjajúcich vizuálny štýl Pamätníka Tomáša Baťu. Pri príležitosti otvorenia zrekonštruovaného Pamätníka v máji 2019 v rámci spolupráce s ateliérom Digitálneho designu na FMK UTB pod vedením MgA. Skácela dostali študenti v rámci ich klauzúr vypracovať návrhy vizuálneho štýlu Pamätníka Tomáša Baťu nadväzujúce na logo manuál. Vzniklo niekoľko veľmi vydarených prác, z ktorých jeden z návrhov od Adriána získal toto prestížne ocenenie. Talentovaný študent dostal dvojnásobnú Cenu dekana Fakulty dizajnu a umenia Ladislava Sutnara Západočeskej univerzity v Plzni za charakteristický, minimalistický a kultivovaný dizajn v kombinácii s presvedčivou a prehľadnou štruktúrou podávaných informácií pre vizuálnu identitu Pamätníka.

Pri tvorbe vizuálnej identity Adrián vychádzal z pásov kopírujúcich fasádu pamätníka. Tento prvok ako výrazný a esteticky príťažlivý symbol sa nachádza na každom výstupe, kde je doplnený o typografiu a logo v čiernobielom prevedení, aby vizuál pôsobil čisto a minimalisticky v súlade s myšlienkou pamätníka. Pri externej komunikácii je možné prispôsobovať jednotlivé výstupy napríklad farbe udalosti, ktoré však vďaka pásom zachovávajú identitu pamätníka. Pre digitálne výstupy sú pasy animované vo forme loop-animácie, kde vidíme stavbu zo všetkých strán, čím chcel symbolicky ukázať, že sa udalosť bude odohrávať v priestoroch stavby a zároveň aj pritiahnuť pozornosť jemným očným klamom, ktorý vzniká pri každom otočení strany.

Bohužiaľ, pri pamätníkoch ešte ostaneme. 24.02.2022 začali nevinný ľudia prichádzať o svoje životy v meste Mariupol, ktoré začala bombardovať Ruská armáda. Bez vody, elektriny, jedla a najmä spravodlivosti, v tých najmenej dôstojných podmienkach. Smrť každého jedného obyvateľa nesie individuálny a bolestivý príbeh, z ktorých mnohé nikdy neuzrú svetlo sveta. Cieľom ďalšieho Adriánovho projektu Mariupol Digital Memorial je tieto príbehy hľadať, zachovať a ich formou znovu poukázať na hrôzostrašné dopady vojny na bežného človeka. Zároveň sa snaží vytvoriť alternatívny pamätník obetiam, ktorý v čase realizácie nie je možné fyzicky vytvoriť v samotnom meste a pravdepodobne, počas Ruskej okupácie, ani nebude možné. Samotný projekt je interaktívnou webovou skúsenosťou, v ktorej sa užívateľ ocitá v sureálnej podobe Mariupolu, kde formou lietajúceho svetielka ovládaného myšou hľadá jednotlivé príbehy, ktoré sú náhodne rozmiestnené medzi nakumulovanou, nikdy nekončiacou zástavbou zničených budov. Po nájdení príbehu si ho kliknutím na tlačidlo môže prečítať, alebo pokračovať v hľadaní ďalších. Na realizáciu projektu boli využité webové technológie HTML, SCSS, JavaScript a knižnica Three.JS (WebGL). 3D objekty zničených budov boli vytvorené pomocou fotogametrie (MeshRoom) z dostupného dronového záberu, zo zničenej štvrte Livoberezhnyi na východe Mariupola, následne postprocesované v Blendri. Prototyp aplikácie vznikal vo Figme. Projekt využíva písmo Work Sans a Attack Type od Ukrainského typografa Ivana Tsanka. Za tento projekt získal hneď niekoľko ocenení v českej Národnej cene za študentský dizajn 2022 – Cena rektora VŠUP, Cena děkana Fakulty designu a umění Ladislava Sutnara ZČU a Cena nadace SUTNAR – NADACE RADOSLAVA A ELAINE SUTNAROVÝCH.

Pri oceneniach ostávame. Adrián sa presadil aj na Slovensku. Za projekt Ohnivko – Interaktívna online aplikácia na výučbu prvej pomoci získal v slovenskej Národnej cene za dizajn Špeciálnu cena v kategórii Študentský dizajn.

Prvú pomoc napriek jej životnej dôležitosti ovláda na Slovensku len päť percent ľudí. Cieľom Adriánovej bakalárskej práce bolo nájsť spôsob, ako lepšie vyučovať, motivovať a pomôcť ľuďom získať znalosti o prvej pomoci v interaktívnom online prostredí. Adrián pre tento cieľ navrhol aplikáciu založenú na výučbe formou interaktívnych videí, ktorú dopĺňajú moderné gamifikačné a mikroučiace prvky. Súčasťou riešenia je aj adaptívna mobilná aplikácia, ktorá slúži ako rýchla pomoc. Celú aplikáciu zastrešuje logo v tvare ohnivka inšpirované citátom „Záchranná reťaz je len taká silná, ako jej najslabšie ohnivko”, ktoré najlepšie vystihuje zmysel prvej pomoci. Aplikácia bola navrhnutá na základe užívateľského výskumu a rozhovorov s odborníkmi z oblasti záchranných služieb.

Síce „neocenené“ no medzi projekty, na ktoré netreba zabudnúť patria napríklad „Was ist dada? – Interpretácia výtvarného smeru“ alebo „Statusovič“.

Was ist dada? ako interpretácia umeleckého smeru sa snaží vytvoriť krátky zážitok vzniku hnutiu podobnému dadaizmu. Stránka aj preto vo väčšine častí pracuje s náhodným generovaním obsahu. Súčasťou projektu bol aj samotný proces tvorby webu, ktorý zahŕňal Adriánove učenie sa programovacích jazykov Javascript, jQuery a najmä 3D zobrazovacej knižnice three.js, vďaka čomu si v nemalej miere vyskúšal aj samotný výtvarný prístup dadaistov.

Slováci majú už po krk koaličných hádok medzi ministrom hospodárstva Richardom Sulíkom (SaS) a premiérom Igorom Matovičom (OĽANO), ktoré veľakrát riešia cez sociálne siete. Najmä Igor Matovič je pritom známy tým, že na Facebook pravidelne pridáva príspevky, v ktorých si nevhodným spôsobom vylieva svoje emócie. Koľko premiérových statusov znesie 10kb web? To zistíte v minihre Statusovič, v ktorej si to odskáčete rovno za Riša. Hlavnou myšlienkou minihry nie je len hráča pobaviť, ale poukázať na problémovú, a často veľmi osobnú komunikáciu premiéra, najmä na sociálnych sieťach. Kreativite sa ani pri politike medze nekladú. V zábavnej hre s Richardom Sulíkom preskakuješ statusy premiéra Igora Matoviča. Tie zväčša vychádzajú z jeho skutočných vyjadrení, pričom nechýba ani kritizovanie „domácich úloh“ ministrov či dnes už legendárne „one time, next time“. Istá časť vyjadrení sa sústreďuje priamo na hlavného hrdinu hry – Richarda Sulíka, ktorý musel viackrát čeliť Matovičovmu hnevu. Čím viac statusov so Sulíkom preskočíš, tým viac sa hra zrýchli.

Adrián by rád vo vývoji svojich projektoch aj naďalej pokračoval, aj napriek tomu, že sú časovo, technicky aj finančne veľmi náročné. Vždy ho však poteší, keď jeho projekt získa pozornosť, pretože vo svojich projektoch spracováva aj  celospoločensky dôležité témy, o ktorých by sa malo viac hovoriť.



Galéria