Novinky

Fraela / Mariana a Adriana

Buďte samé sebou, namaľované či prirodzené

Dátum: 17.01.2022

Autor: Martin Brix

Usvedčil ženy z čarodejníctva, pomáhal vo vojne aj v boji za ženské práva, osvedčil sa na striebornom plátne. Rúž ako základná ženská zbraň má dlhú a fascinujúcu históriu. Aj keď sa jeho zloženie za posledných 5000 rokov výrazne zmenilo, jeho kúzlo ostáva nezmenené. História moderných rúžov sa začala písať 1. mája 1883, keď na kozmetickom veľtrhu v Amsterdame predstavila parížska parfumérska spoločnosť nový druh pigmentu na pery. Farebná tyčinka zabalená v papieri bola nazvaná “Stylo d’Amour”, tyčinka lásky. A ženy si ju skutočne zamilovali.

Ak ste fanúšičkou či fanúšikom prírodnej kozmetiky, oceňujete recyklovateľné obaly a preferujete slovenské značky, tak potom musíte (s)poznať značku Fraela. Príbeh slovenských rúžov Fraela sa začal písať v roku 2017, kedy dvom mladým ženám skrsol nápad vyrábať prírodné rúže. Za značkou prírodnej dekoratívnej kozmetiky stoja Mariana Huttová a Adriana Pristaš, ktoré sa rozhodli záľubu vo výrobe vlastnej kozmetiky posunúť o kus ďalej. Mariana, bývala online marketingová špecialistka, má dnes na starosti hlavne výrobu produktov, sama ich vyrába vo vlastnej výrobni v Bratislave a je aj autorkou všetkých receptov. Adriana ako fotografka a videomakerka sa stará hlavne o vizuálnu komunikáciu a distribúciu. Spolu tvoria tím, ktorý sa stará o celý chod firmy a plnia si tak svoj sen.

Už niekoľko rokov Mariana s Adrianou čoraz viac používali prírodné kozmetické produkty. Postupne kupované produkty vo svojej kúpeľni menili za láskavejšie alternatívy. Preto už od začiatku dobre vedeli čo chcú a to aby rúž pery nevysúšal, zároveň na nich vydržal počas bežného dňa a krásne voňal. Obe sú kreatívne duše, ktoré rady niečo vyrábajú a nebránia sa fyzickej tvorivej práci. Veľa produktov si preto začali vyrábať aj samé. S receptami sa delili aj na ich mini DIY blogu. Na úplnom začiatku si obľúbili balzamy na pery, ktoré ich aj jemne zafarbili. Tu vznikla myšlienka skúsiť vyrábať vlastné rúže. Nasledovalo obdobie študovania zložení, výrobných postupov a testovania rôznych ingrediencií. Celý tento proces trval skoro rok, nakoľko na rúžoch pracovali vždy večer po práci. Chceli do sveta priniesť produkt, s ktorým budú stopercentne stotožnené, a budú si za ním stáť. Aj za cenu prebdených nocí a kruhov pod očami.

Pôvodný názov ich značky bol odvodený z anglického Pure – čistý. Zároveň bol písaný foneticky – slovensky. Spájal v sebe počiatok rozhodnutia ísť svojou vlastnou cestou, ktoré vzniklo v Southsea, a zároveň vďaka poslovenčeniu v sebe zahŕňal element rodnej krajiny, kde svoj sen tieto šarmantné dámy realizujú. Ako sa však komunita zákazníčok a tvárí ich rúžov rozrastala, uvedomili si, že rúže nie sú len o prírodných ingredienciách.

Rúž je od minulosti symbolom silných žien. Ženy, ktoré sa ním maľovali, boli kedysi patriarchálnou spoločnosťou odsudzované. Neskôr sa rúž stal symbolom hnutia sufražetiek a svojráznych herečiek. Adriana s Marianou sa preto rozhodli, že ich nové meno bude symbolizovať silné ženy a ich práva. Pri hľadaní nového mena narazili na staroprešporský názov „frajla“. Išlo o hanlivejšie slovo, ktoré označovalo namaľovanú, prípadne vyzývavo oblečenú ženu. Dvojica zakladateliek si v ňom našla symbol oslobodenia sa od predsudkov, teda to o čom sú presvedčené. „Maľujme sa ako chceme, obliekajme sa ako chceme. Nebojme sa pohľadu druhých. Buďme samé sebou, namaľované či prirodzené. Sexy oblečené či vo vreci.“ Slovo Frajla Adriane a Mariane zároveň evokovalo staroseverskú bohyňu plodnosti, úrody a lásky Freyu. Rozhodli sa spojiť tieto dve silné ženské slová a vytvoriť ich vlastné nové ja. Fraela.

Fraela dbá na zachovanie čerstvosti výrobkov, používa len kvalitné ingrediencie. Rúže obsahujú prírodné oleje, rastlinné vosky a minerálne pigmenty. Všetko pre to, aby boli pery hýčkané a prirodzené.

Každý z odtieňov rúžov je pomenovaný po konkrétnej predstaviteľke, či nositeľke. Myšlienka pomenovať odtiene po reálnych ženách vznikla úplne spontánne na prvom stretnutí s Ivetkou Kopernickou po tom, čo dievčatám napísala na Instagrame, že im veľmi fandí. Ako to už pri takýchto neformálnych spoluprácach na začiatku býva, dali si kávu, ukázali jej prvý navrhnutý odtieň, ktorý chceli na nej odfotiť a prvá spolupráca bola na svete. Vtom im napadlo, že by bolo super, keby tomu odtieňu mohli dať jej meno. Obe strany sa z toho potešili a prvý odtieň dostal svoje meno práve po jej predstaviteľke. Pomenovanie sa osvedčilo a tak sa pustili do náročného, ale krásneho procesu hľadania ďalších zaujímavých žien. Postupne, ako vznikali nové odtiene, Adriana s Marianou spoznali aj ďalšie inšpiratívne ženy. Všetky ich oslovili krásou a svojím poslaním. Všetky ženy sú totiž veľmi výnimočné, každá iná a svojská. A čo je dôležité je, že Adriana s Marianou majú s nimi výborné vzťahy. Patria k nim napríklad Nikoleta Kováčová alias Surová dcérka, známa ako vegánka a youtuberka, maliarka Dominika Žáková, beauty blogerka Smartbeauty, stylistka Barbora Yurkovic, ktorá robila styling pre prvú dámu SR, Marika Beňadik Majorová, ktorú poznáme ako fotoblogerku Tonbogirl, či bývalá miss Ivica Jusková, dnes majiteľka designshopu Slávica. Odtieň rúžu sa každej snažili zvoliť tak, aby sa im typovo hodil, a keď bol na to priestor, tak výber bol na samotných nositeľkách.

Rúže z laboratória Fraela obsahujú rastlinné oleje, vosky a minerálne pigmenty. Kozmetika je vegánska, netestovaná na zvieratách a balená je v recyklovateľných obaloch. Tuby sú vyrábané z recyklovaného papiera, ktorý sa môže ďalej recyklovať a obsahujú aj plastovú časť, v ktorej je rúž vsadený a zabezpečuje funkčnú stránku obalu, aby sa dal rúž opakovane vysúvať a zasúvať. Je však certifikovaná pre použitie v kozmetike.

Ako ďalej? „Naším zámerom je neustále hľadať a zdokonaľovať možnosti balenia po všetkých stránkach. Momentálne je našim cieľom nájsť európskeho partnera, ktorý vyrába obaly z obnoviteľných prírodných a biodegradovateľných zdrojov, aby spĺňali etické, ekologické, ale aj funkčné a estetické možnosti.“ A čo sa týka samotných produktov: „Momentálne pracujeme na uvedení nového produktu a nebude to rúž. Avšak stále sa držíme podobného konceptu ako pri rúžoch, ich zložení a nanášaní.“ Fraela – prírodná dekoratívna kozmetika ručne vyrábaná na Slovensku.Galéria