Novinky

nosha / Ivana Krištofíková

Batohy, ktoré sú fér k zdraviu, ľuďom a k prírode

Dátum: 19.02.2024

Autor: Martin Brix

Prečo by nás mal všade obklopovať plast, keď to ide krásne aj bez neho? nosha to dokázala na prvej biodegradovateľnej aktovke na svet. Nechcú konkurovať veľkým svetovým reťazcom. Na trh chcú prinášať jednoduché ergonomické produkty, ktoré budú niesť punc udržateľnosti. Spoločne sa pozrime na ich príbeh.

Keď bola Ivana ešte malá chodievala na ZUŠku, kde ju učil Marián Huba – slovenský sochár, pedagóg a ochranár. Pán Huba sa popri pedagogickej činnosti venuje aj práci v oblasti ochrany prírody a pamiatok, hlavne záchrane drevenej ľudovej architektúry na Slovensku. To bol jedným z dôležitých impulzov Ivaninej cesty k ekologickému premýšľaniu. Ivana chodila do klasickej petržalskej školy. Zo základnej školy sa neskôr stalo bilingválne gymnáziu. Zhodou okolností na tejto škole začala učiť PaeDr. Ružena Hudecová, zakladateľka environmentálnej výchovy na Slovensku. V tom období pracovala na sérii publikácií s názvom: Námety a úlohy pre vyučovanie ekológie, prírodopisu a biológie na osemročných gymnáziách a základných školách. A práve tieto momenty formovali Ivanin vzťah k environmentálnej udržateľnosti a ekológii. 

Julo je skialpinista, outdoorový nadšenec, bežec a lezec, ktorý rozmýšľal, že by si založil vlastnú firmu, ktorá by vyrábala celú outdoorovú výstroj, ktorú keď zabudnete v lese tak sa celá rozloží.

Malú slovenskú firmu nosha založili Julián Tupta a Ivana Krištofíková v roku 2017 lebo ich mrzelo, aké neskutočné množstvo plastového odpadu sa každoročne vyprodukuje v podobe školských aktoviek. Ivana sa s Julom stretli v Impact Hub Inkubátore, počas ktorého vypracovali z jedného nápadu celú firmu. Obaja paralelne riešili tému biodegradovateľných produktov — Julo pracoval na outdoorovej výbave a Ivana na detských produktoch. Keďže sa obaja snažia žiť v súlade s ekologickými princípmi, celé nastavenie značky, produktov a firemných procesov bolo od začiatku vedené v tomto duchu.

Značka, tak vznikla z urgentnej potreby ponúknuť alternatívu v módnom priemysle v oblasti batohov. Rozhodli sa, že to dokážu bez plastov a tak, aby boli ich produkty po ukončení služby odbúrateľné. Najväčšou výzvou hneď na začiatku bola školská aktovka. Za najdôležitejšie parametre si Ivana s Julom určili jednoduchý dizajn, nízku váhu, veľkosť prispôsobenú maličkým, udržateľné materiály, lokálnu výrobu a kompletnú biodegradovateľnosť… a vyšla z toho prvá a jediná ekologická aktovka na svete, ktorá je navrhnutá v súlade s prísnymi ergonomickými zásadami. Dnes už si prvé noshe môžete kúpiť nielen pre deti, ale aj pre dospelých.

Inšpiráciu okrem toho hľadajú aj v minulosti, keď boli v kurze jednoduché a funkčné „vychytávky“. Inovatívnym riešeniam sa síce tiež nebránia, no priznávajú, že je k nim potrebný veľkorysejší rozpočet. Podobne, ako mnohé slovenské značky, sa snažia robiť všetko lokálne. Preto aj materiály pochádzajú zo Slovenska a iba malé percento z Česka. Výrobu majú na starosti lokálne dielne, aj keď je len zopár takých, ktoré sa špecializujú na outdoor.

nosha je ohľaduplná voči prírode, čo znamená, že je vyrobená 100% z obnoviteľných surovín, kompletne recyklovateľná a kompostovateľná (resp. rozložiteľná prirodzenými procesmi). Je vyrobená na Slovensku, z materiálov a komponentov EÚ. Žiadna Ázia, žiadne zaoceánske transporty, žiadne toxické látky. Navyše nosha nie je impregnovaná, keďže výrobcovia im zatiaľ nedokázali zaručiť nezávadnosť pre deti a prírodu impregnácie aplikovanej priamo pri výrobe látky. Preto sa rozhodli nechať tento krok na zákazníka. Ivana s Julom odporúčajú impregnáciu včelím voskom, kamencom alebo ekologickými impregnačnými prostriedkami.

nosha je fér voči ľuďom, čo znamená dávať fér plácu šičkám, fér prácu v regiónoch s vysokou nezamestnanosťou. Navyše, menšie projekty zadávajú do chránenej dielne TOP-ART. Ich cieľom je byť fér – s úctou ku všetkému živému.

nosha je priateľská k prírode aj chrbtici. Ivana s Julom majú dlhoročné skúsenosti s dizajnom športového oblečenia a pomôcok. Navyše záštitu nad noshou prevzala fyzioterapeutka, ktorá dôkladne sleduje celý proces dizajnu a pomáha správne nastaviť všetky ergonomické parametre najmä pri detských produktoch.

foto Paula Malinowska

nosha sa priatelí s deťmi. Pri noshi do školy sa Ivana s Julom zamerali na školské aktovky. Okrem ekológie riešili aj problém nevhodnej váhy a tvaru pre deti. Príliš vysoká váha bežných aktoviek popiera všetky deklarované ergonomické princípy. Navyše sú často tašky útlym prváčikom veľké. Preto vytvorili školskú aktovku ľahkú, tak akurát polstrovanú, veľkosťou prispôsobenú aj najmenším deťom a s hravým minimalistickým dizajnom. Ivana s Julom už roky testujú noshu v rôznych ročníkoch a na rôznych školách a zatiaľ sa do nej pomestilo až na výnimky vždy všetko. Dokonca aj siedmacké vybavenie. nosha je vyrobená ako batoh s jedným hlavným odkladacím priestorom a jedným tenším priečinkom na zošity. Po stranách sú menšie vrecká na drobnosti a vnútri jedno malé nenápadné vrecko. 

foto Alex Kinova

nosha nie sú len aktovky pre deti do školy. nosha je aj do mesta a je väčšou verziou noshe do školy. Sadne väčším deťom aj dospelým. K batohom pribudla aj veselá nanoshka, ktorá dodá noshi do školy úsmev. Dá sa prichytiť popruhom ako ozdoba na noshu do školy a zároveň poslúži zvlášť ako malá taštička na dôležité drobnosti. Vyrábaná ju v dvoch veľkostiach a rôznych variáciách. Portfólio zatiaľ uzaviera nosha na nákup. Pevná, priestranná nákupná taška so širokými popruhmi a dvoma vreckami. Vo vnútri je pútko na kľúče alebo sa dá použiť s nosha sponou na zavesenie peračníka.

foto Malina studio

nosha je jednoducho alternatívou k bežným plastovým aktovkám. Spája minimalistický dizajn, hravosť, praktickosť, multifunkčnosť a pritom spĺňa prísne ergonomické kritériá. Slúži nielen ako aktovka do školy, ale aj ako batoh na šport, či na víkend k babke. Vďaka kompaktnému tvaru udržuje ťažisko blízko chrbta. Bedrový pás nesie väčšinu váhy a odľahčuje tak ramená, ale zároveň sa dá vybrať a použiť samostatne ako ľadvinka. Sadne aj menším prváčikom, je ľahká a vyrobená lokálne z lokálnych biodegradovateľných materiálov (bavlna, vlna, buk). Je opraviteľná, pevná a po dopoužívaní môže byť recyklovaná alebo rozložená prirodzenými procesmi.Galéria