Novinky

Nikola Beim

Architektka, ktorej stredoškolský denník zachytávajúci každodenný život sa stal jej inšpiráciou v tvorbe

Dátum: 20.12.2021

Autor: Martin Brix

Narodila sa a vyrastala v Piešťanoch. Pôvodne ako mladá tenistka začala navštevovať aj základnú umeleckú školu. Výtvarná výchova bol krúžok, na ktorý ju priviedla jej najlepšia kamarátka. Tu zistila, že ju kreslenie baví. Počas strednej školy začala rozmýšľať kam ďalej. Práve architektúra jej ponúkla všetky prvky, ktorým by sa chcela venovať – praktická stránka architektúry spojená s inžinierstvom a samozrejme kreatívna a konceptuálna časť, ktoré sú neoddeliteľnou súčasťou architektonického navrhovania. Takže smer architektúra bol priamočiari a jednoznačný.

Nikola Beim je architektkou a dizajnérkou, ktorá sa vo svojej tvorbe zameriava na experimentálnu, vizionársku architektúru a produktový dizajn. Vyštudovala architektúru na University of Applied Arts Vienna a Vysokej škole výtvarných umení v Bratislave. Ešte počas štúdia absolvovala viaceré študijne pobyty a pracovné stáže vo Francúzsku (AyA Studio), Nemecku (LAVA – Laboratory for Visionary Architecture a Haascookzemmrich STUDIO2050), Holandsku (HKU – Hogeschool voor de Kunsten Utrecht) a Rakúsku (Project A01 Architects). Počas magisterského štúdia na viedenskej škole die Angewandte (studio Hani Rashid) mala možnosť absolvovať aj výmenný študijný pobyt na škole SCI-Arc v Los Angeles. Po ukončení štúdia pracovala ako junior architekt v UNStudiu v Amsterdame ako súčasť tímu pracujúceho na projekte Oriental Hotel and Residences. Pred rokom opustila prácu architektky v kancelárii Pichler&Traupmann Architekten vo Viedni. V tomto ateliéry sa podieľala na projekte RAIQA v Innsbrucku. Dnes sa naplno venuje výskumu pamäte v digitálnom priestore v rámci doktorandského štúdia na spomínanej University of Applied Arts Vienna (Universität für angewandte Kunst Wien) pod dohľadom Univ.-Prof. PhD Mariom Carpom. Aktuálne je Nikola držiteľkou Fulbrigtoveho štipendia na šesťmesačný výskumný pobyt na poprednej univerzite v USA. Sem sa chystá počas budúceho akademického roku, aby ďalej napredovala vo svojej dizertačnej práci.

Jej diplomový projekt Digitálne rozšírenie Slovenského národného archívu bol uverejnený v časopise ARCH 1-2 2019.

Momentálne pracuje ako produktová dizajnérka pre startup birdkids, pre ktorých navrhla všestranný MIDI ovládač OffGrid, ktorý si odniesol cenu v kategórii Šport & voľný čas na Národnej cene za dizajn 2021. birdkids je rakúska kreatívna technologická spoločnosť so sidlom vo Viedni, ktorá navrhuje a vyrába elektronické hudobné nástroje. 

„Hrajte v spálni. Hrajte v autobuse. Hrajte, keď sa nikto nepozerá. Hrajte, aby ste sa ukázali. Hrajte, aby ste rozveselili svojho partnera. Zahrajte sa na starú dámu v parku. Hrajte pri úteku pred políciou. Hrajte v škole. Zahrajte si na schôdzi predstavenstva. Hrajte, keď sa nudíte. Hrajte, aby ste upokojili svojho psa. Hrajte, aby ste naštvali svojho partnera. Hrajte so všetkými. Hrajte sami. Hrajte proti pravidlám. Hrajte proti všetkým prekážkam.“ Takto vás naladí spoločnosť birdkids na svoj oceňovaný produkt OffGrid.

OffGrid je všestranný ovládač MIDI/OSC vo veľkosti dlane, ktorý umožňuje tvoriť hudbu s citlivosťou na pohyb, gestá a dotyk. Umožňuje zachytiť a vyjadriť kreatívne nápady kombináciou odozvy a všestrannosti skutočného hudobného nástroja s úplnou integráciou, schopnosťou a jednoduchým použitím bezdrôtového mobilného zariadenia. OffGrid sa páruje s akýmkoľvek zariadením cez Bluetooth alebo USB C v priebehu niekoľkých sekúnd. Mapuje parametre MIDI na svoje minimalistické rozhranie, aby ovládal a prehrával ľubovoľnú kompatibilnú aplikáciu alebo externý hardvér. Hlavnou dizajnovou výzvou produktu bolo spojiť jednoduché použitie a špičkovú technológiu do cenovo dostupného vreckového nástroja. Produkt je k dispozícii v troch farebných vyhotoveniach – signálnej bielej, čiernej „jet black“ a pastelovej tyrkysovej.

Nikola sa narodila v Piešťanoch a aj napriek jej rozcestovanoti po Európe rada participuje na lokálnych projektoch. Napríklad projekt Mestská akupunktúra, ktorého zámerom bolo priniesť nový pohľad na verejné priestory Piešťan. Miestni architekti (Matthias Arnould, Nikola Beim, Adela Klčová, Eva Rohoňová, Pallo Pilař a Lívia Gažová) sa na mesto pozreli z mierky človeka a nie od rozvojových plánov, koncepcií a veľkých projektov. Sústredili sa na každodenný život, zmapovali niektoré kolízne miesta alebo priestory s nevyužitým potenciálom, pomenovali ich problémy a navrhli rýchle riešenia. Do projektu sa zapojili aj študenti Katedra architektúry Svf STU. Výsledkom je 16 zásahov v centre mesta aj mimo neho.



Galéria